zawieszone postepowanie-akta

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

zawieszone postepowanie-akta

Postautor: mofo » 04 wrz 2006, 12:54

Witam,
Od dłuzszego czasu pomiedzy naszym zespołem a sekretaratem sekcji wykonawczej toczą sie boje o to, gdzie mają byc przechowywane akta zawieszone (zawieszone post. wykonawcze w zakresie sprawowanego dozoru kuratorskiego). W sądach ościennych praktyka jest bardzo rozna-w jednych czynnosci kontrolne sprawują kuratorzy w innych zas to sedzia wydaje odpowiednie zarządzenie i podejmowane są stosowne czynnosci. Jak zwykle chodzi o czystą "spychologie". Sprawa jest nieuporządkowana, nie potrafie doszukac sie odpowiedniego, jednoznacznego przepisu dotyczącego powyzszych kwestii. Istnieje wprawdzie instrukcja MS z 12.12.2003r. lecz jest ona dla mnie niejasna.Pkt 5. cytowanej instrukcji stanowi:" Kontrolka spraw, w których postępowanie zawieszono, powinna być kontrolowana przez przewodniczącego wydziału nie rzadziej niż raz na miesiąc, przy czym, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące podlegają sprawdzeniu akta sprawy w celu ustalenia, czy zaistniała podstawa do podjęcia zawieszonego postępowania lub do wydania innego stosownego zarządzenia". Mowa jest tutaj o kontrolce Zpk - zawieszone postepowanie karne(?). Tak wiec nie jestem pewna czy mozna to odniesc takze do zaw. post. wykonawczego w zakresie sprawowanego dozoru. Stąd tez moja prosba do mądrzejszych głów-czy to jest jedyny przepis dotyczący wskazanej przeze mnie problematyki, czy moze istnieje inny, o ktorym nie wiem??
Pozdrawiam i licze na rzeczowe odpowiedzi
mofo
 
Posty: 3
Rejestracja: 15 sie 2006, 22:04
Lokalizacja: gdzie diabeł mowi dobranoc
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Q » 13 paź 2007, 12:19

Od 2007 roku akta zawieszone pozostają w sekretariacie wydziału wykonawczego. Prowadzimy jednak nadal akta, które zostały zawieszone przed 2007 r.
Awatar użytkownika
Q
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 196
Rejestracja: 05 lut 2006, 15:49
Lokalizacja: Warmia
Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postautor: ender » 13 paź 2007, 20:28

U nas prowadzimy sprawy zawieszone (P, Du) dopiero od tego roku, a praktyka wygląda tak ,że trafiają do nas wyroki, zakładane są teczki i sami przeprowadzamy wywiady co 6 msc., to samo przy warunkowo umorzonych. Przed 2007 r. nikt tego u nas nie wykonywał, wyroki po prostu leżały w szafach sekretariatu.
ender
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 46
Rejestracja: 16 lut 2006, 21:22
Lokalizacja: okręg piotrkowski
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 14 paź 2007, 17:22

Ender, tutaj chodzi o sprawy, które zostały zawieszone (bynajmniej nie warunkowo) w postępowniu wykonawczym - patrz art. 15 par. 2 kkw.
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ender » 14 paź 2007, 17:56

Przepraszam być może nie wczytałam sie zbyt dokładnie, sprawy o których mowa również leżą u nas w szafach co 6 msc dokonuje sie weryfikacji czy zaistniała okoliczność będąca powodem do podjęcia zawieszonego postępowania wykonawczego. Tak sie dzieje od 15 lat to jest od momentu kiedy rozpoczęłam prace.
Nigdy te sprawy nie były kontrolowane przez przewodniczącego wydziału i nikt sie nimi nie interesuje oprócz kuratorów.
ender
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 46
Rejestracja: 16 lut 2006, 21:22
Lokalizacja: okręg piotrkowski
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Rotaruk » 16 lis 2007, 1:10

Zawieszenie postępowania wykonawczego w trybie art. 15par.2 k.k.w. wstrzymuje postępowanie wykonawcze, w przypadku kuratorów sądowych, w zakresie wykonywania k.o.w. bądź też dozoru kuratora i w związku z tym teczki Wo i D powinny znajdować się w sekcji wykonawczej.
Znane zarządzenie MS z 12.12.2003r. o biurowści w sądach powszechmych wyraźnie do tego się ustosunkowuje (patrz: urządzenia ewidencyjne sekretariatów wykonujących orzeczenia w sprawach karnych - kontrolka "Du".
Znajdziemy tam dysozycję o konieczności rejestrowania, m.in. spraw, w których zawieszono postępowanie wykonawcze.
W moim sądzie wszyskie te teczki znajdują się w sekcji wykonawczej. Nie zajmujemy się tymi sprawami, chyba, że przemawiają za tym względy praktyczne - skazany opuszcza ZK i zgłosi się do kuratora zawodowego. Jeśli ten przypomni sobie, bądź też sprawdzi w prowadzonej w swoim refaracie dokumentacji, lub ustali to na podstawie skorowidzów i kontrolek Wo i D, to może (zasada fakultatywna) powiadomić o tym sekcję wykonawczą.
Istotniejszym problemem jest natomiast nieuwzględnianie wniosków o zawieszanie postępowań wykonawczych w przypadku gdy skazany pozostający pod dozorem kuratora odbywa karę pozbawienia wolności, często orzeczoną na kilka lat.
Mam propozycję, abyśmy zajęli się tą kwestią.
Osobiście uważam, że odbywanie przez skazanego wieloletniej kary pozbawienia wolności stanowi oczywistą przeszkodę w wykonywaniu dozoru.
Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że znajdą się chętni, aby o tym podyskutować.
Rotaruk
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, 22:11
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 17 lis 2007, 9:57

Rotaruk pisze:Osobiście uważam, że odbywanie przez skazanego wieloletniej kary pozbawienia wolności stanowi oczywistą przeszkodę w wykonywaniu dozoru.


Spotkałem się także z innym stanowiskiem w tej materii, reprezentowanym przez środowisko sędziowskie (niekoniecznie z mojego okręgu). Brany jest tutaj pod uwagę art. 3 naszej ustawy, zgodnie z którym kuratorzy sądowi wykonują swoje zadania także na terenie zakładów karnych. Zatem w takich przypadkach powinien być nadal sprawowany dozór kuratora sądowego, a miejscem sprawowania dozoru będzie tutaj zakład karny, gdzie powinien sprawować dozór właściwy miejscowo kurator sądowy. Zatem teczki dozoru należałoby wysyłać, w celu dalszego prowadzenia postępowania wykonawczego, do kuratorów, na terenie których znajduje się zakład karny, gdzie przebywa skazany.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: ka2 » 17 lis 2007, 11:29

Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, albowiem dozór jest środkiem probacji, orzekanym przy warunkowym zawieszeniu kary pozbawienia wolności ( oraz warunkowym zwolnieniu z reszty kary), a więc jego realizacja zakłada warunki wolnościowe a nie izolacyjne.Natomiast zadania, jakie ma do wykonania kurator na terenie zakładu karnego lub aresztu zawarte są w art.164 i 165 kkw. i do tego powinny się ograniczyć.Poza tym wydaje mi sie, że regulacje prawne, normujące zasady odbywania kary w ZK oraz szereg wewnętrznych przepisów regulaminowych dotyczących funkcjonowania ZK i Aresztu nie przewidują możliwości sprawowania dozoru przez kuratora w warunkach penitencjarnych.
Awatar użytkownika
ka2
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 91
Rejestracja: 28 lut 2006, 13:56
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zet » 17 lis 2007, 15:56

Ka 2 npisała
regulacje prawne, normujące zasady odbywania kary w ZK oraz szereg wewnętrznych przepisów regulaminowych dotyczących funkcjonowania ZK i Aresztu nie przewidują możliwości sprawowania dozoru przez kuratora w warunkach penitencjarnych.


Wydaję sie jednak ,że możliwość taką przewidują obowiązujące nas przepisy ( nie tylko w odniesieniu do zakładów karnych ale wszystkich innych placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo- rehabilitacyjnych, zamkniętych i otwartych).Wynikałoby to nie tylko z przytoczonego przez Bartłomieja art. 3 ustawy o kuratorach ale także z :

- art 169 par 4 kkw- " dozór wykonuje sie w miejscu zamieszkania lub pobytu skazanego"

Poza tym dozór może być wykonywany nie tylko przez kuratora ale także:

- art 170 par 2 kkw - sprawowanie dozoru może być powierzone także stowarzyszeniu, organizacji lub instytucji... albo osobie godnej zaufania... na ich wniosek lub za zgodą "
Wystarczyłoby więc znaleźć w ZK osobę godną zaufania :lol:

Dalej już zaczynają się schody w postaci pozostałych przepisów o dozorze-
art. 169 kkw - skazany oddany pod dozór ma obowiązek zgłosić się do kuratora , stawić na wezwanie, umożliwić wejście do mieszkania itd ...
Problem stanowiłoby też egzekwowanie niektórych obowiązków.

U nas postępowania wykonawczego w zakresie dozoru wobec osadzonych nie zawiesza się , nie występuje sie tez o sprawowanie dozoru w ZK. Akta osób przebywających w ZK są na kalendarzu i czekają na szczęśliwy powrót skazanego.Egzekwuje się natomiast niektóre obowiązki- np jeśli skazany w ZK pracuje lub ma inne źródła dochodu egzekwuje się należności finansowe orzeczone wyrokiem( szkodę np. )
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: Rotaruk » 17 lis 2007, 17:03

Przepisy wykonawcze, w tym rozporządzenie MS z 12.06.2002r. w sprawie obowiązków podmiotów sprawujących dozór zobowiązują nas do wykonywania szeregu obowiązków związanych ze sprawowanym dozorem. Nie wyobrażam sobie tego, jak mógłby je realizować kurator sądowy w warunkach zakładu karnego i na jego terenie.
Idąc za tokiem myślenia Bartłomieja, a także za jego koncepcją pragnę nadmienić, ża my w swoim zespole już to przerabialiśmy.
Sędzia rozpoznający nasz wniosek, w swoim uzasadnieniu podał, że sprawowanie dozoru wobec skazanego odbywającego karę p.w. w warunkach zakładu karnego jest wprawdzie utrudnione z punktu widzenia technicznego, lecz jednak możliwe.
Wszystkie teczki wysyłaliśmy do sąd, na terenie którego znajdował się zakład karny. Sporo teczek do nas nie wracało. Natomiast niektóre zwracali sami kuratorzy zawod. zarzucając nam nieznajomość przepisów prawa etc...
Niektóre były jednak wykonywane. W jednym z zespołów kss zdecydowano się powołać pracownika zakładu karnego (wychowawca penit.) do pełnienia obowiązków kuratora społ. i powierzano mu do wykonywania tych spraw.
Osobiście uważam takie rozwiązania za zupełnie paradoksalne.
Swoje stanowisko przedstawiłem w poprzednim poście i w dalszym ciągu je podtrzymuję.
Uważam, że powinniśmy problem ten przedstawić KRK, może za pomocą uchwał Zgromadzenia Okręgowego Kuratorów, aby ten męczący nas problem ostatecznie rozstrzygnąć.
Powinniśmy także kierować swoje wątpliwości, w trybie art. 13 kkw, co do sposoby wykonywania środków probacyjnych wobec osób umieszczonej w ZK - oczywiście w przypadku, gdy nasz wniosek o zawieszenie postępowania wykonawczego w zakresie dozoru nie będzie przez sędziego uwzględniony.
Rotaruk
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, 22:11
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Pablos » 18 lis 2007, 13:20

temat jest bardzo ciekawy. może napiszę to co ja robię z takimi dozorami. ja taki dozór prowadzę na zasadzie takiej, iż co 3 lub 6 miesięcy występuję do zakładu karnego z prośbą o udzielenie opinii o skazanym, pytam się czy pracuje, czy realizuje obowiązki finansowe nałożone w wyroku, przekazuję wtedy nr kont do fundacji, pokrzywdzonych itd. jak do tej pory żaden zakład karny nie odmówił mi pomocy a nadsyłane opinie są mi potem bardzo przydatne podczas dalszej pracy ze skazanym tj. po opuszczeniu zakładu karnego.
Pablos
 
Posty: 13
Rejestracja: 28 wrz 2007, 8:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Rotaruk » 18 lis 2007, 16:39

Sprawowanie dozoru to nie tylko zbieranie informacji o zachowaniu się skazanego (podopiecznego) w zakładzie karnym. To również wykonywanie wielu innych czynności resocjalizacyjno wychowawczych oraz całej gamy innych zadań wynikających z przepisów dot. instytucji dozoru kuratora. Zagubi się przy tym wszystkim szansa sprawowania dozoru za pomocą metody indywidualnego przypadku, a także innych, współczesnych metod pracy resocjalizacyjnej z podopiecznym.
Stąd też pozwolę sobie nie zgodzić się z przedstawionym przez Pablosa sposobem wykonywania czynności związanych ze sprawowaniem dozoru wobec osoby osadzonej w ZK
Bardzo serdecznie pozdrawiam Pablosa i wszystkich innych uczestników forum, biorących udział w dyskusji, także na ten ważny dla naszej pracy problem.
Rotaruk
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, 22:11
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 18 lis 2007, 21:55

Rotaruk pisze:Idąc za tokiem myślenia Bartłomieja, a także za jego koncepcją pragnę nadmienić, ża my w swoim zespole już to przerabialiśmy.


Nie jest to moja koncepcja:

Bartłomiej pisze: środowisko sędziowskie
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Rotaruk » 19 lis 2007, 9:14

Zwaracam honor i od razu poprawiam, "za stanowiskiem sędziowskim".
Pozdrawiam
Rotaruk
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, 22:11
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Pablos » 19 lis 2007, 18:11

wtrącę jeszcze, że nasze sprawy zawieszone prowadzi nasz sekretariat, a Pani sekretarka biega z aktami co 6 miesięcy do sędziego, a on podejmuje lub zleca różne czynności.

to o czym pisałem powyżej dotyczy głównie osób osadzonych na krótkie kary. co do osób osadzonych, których pobyt w z.k. będzie dłuższy niz okres próby to piszę wniosek o zwolnienie z dozoru.

a co do tego, że to nie jest sprawowaneidozoru - występowanie po opinię do z.k./ w pewnym sensie tak, choć praktyka uczy mnie czegoś innego. pamiętam jak złożyłem wniosek do penitencjarnego o odwłanie warunkowego zwolnienia bo skazany zmienił miejsce pobytu bez zgody sądu (mimo zakazu) i bez wiedzy kuratora(tj. wyjechał do pracy na cypr), a więc dozór nie jest spraw2owany. ale z uwagi na to, że posiuedzenia byłt odraczane 5-6 razy bo zwrotka o powiadomieniu skazanego o posiedzeniu nie wracał do sądu, ja korespondowałem ze skazanym za pomocą listów, maili i sms. finał finałów jest taki, ze sędzia nie odwołuje warunkowego, bo skazany utrzymywał kontakt z kuratorem. pytanie teraz, jak dalej sprawować taki dozór? ech..... te trudne przypadki:-)
Pablos
 
Posty: 13
Rejestracja: 28 wrz 2007, 8:15
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Następna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron