zawieszone postepowanie-akta

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Rotaruk » 07 gru 2007, 21:19

Skoro takie pismo istnieje, to proszę je zeskanować i przesłać na adres zainteresowanych, biorących czynny udział w dyskusji na ten temat.
Można to uczynić pokonując problem natury technicznej, przekazując skan na indywidualne adresy.
Też chciałbym je zobaczyć!!!
Pozdrawiam cieplutko.
Rotaruk
 
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2007, 22:11
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ewka » 07 gru 2007, 21:38

A ja moi drodzy dysponuję kserokopią pisma z 2003 roku, wysłanego przez departament naszego ministerstwa do wszystkich sądów.
Z pisma tego wynika to, co wskazał Rotaruk: długotrwały pobyt skazanego w zk, a szczególnie pobyt przekraczający okres trwania dozoru w innej sprawie, może być podstawą do zwolnienia takiego skazanego od dozoru kuratora.
Mój wniosek został przez sąd rozpatrzony pozytywnie, sprawa wróciła w formie Du. W pozostałym okresie próby wysyłam raz na pół roku pismo do ZK z prośbą o opinię. I tyle.
ewka
 
Posty: 50
Rejestracja: 16 lis 2005, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zet » 07 gru 2007, 23:38

mała 67 i ewka - dajcie te pisma :/
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: kesey » 08 gru 2007, 0:03

Dołączam do prośby Zet. Jeśli to możliwe zeskanowane pismo przyślijcie mi e-mailem. Wrzucę na serwer i każdy zainteresowany będzie mógł zerknąć, bądź ściągnąć.
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: BartK » 09 gru 2007, 12:10

legus pisze:Wezme sobie ze 20 (a jak zaszalaję to i 35) dozorów skazanych odbywających karę pozbawienia wolnosci i w jedne dzien zalatwiam wszystko! Oszczędność czasu, kasy i nie muszę resocjalizowac, bo robi to za mnie administracja ZK. ¯yć nie umierac...
pozdrawiam


Mam inne zdanie na ten temat. Sprawowanie dozoru w ZK może stać się po pewnym czasie bardzo uciążliwe. Samo dostanie się do ZK, uzgadnianie terminu wizyty, czekanie aż zostanie przyprowadzony dozorowany już pochłonie sporo czasu. Wątpię, żeby przyprowadzili kuratorowi wszystkich dozorowanych w jednym czasie. Poza tym z uwagi na kompetencje kuratora dozorowani moim zdaniem będą "męczyli" go o wystosowywanie różnych wniosków, żeby tylko wyjść na wolność. Pomijam już skrajne przypadki, kiedy może przyjść sprawować dozór nad osobą skazaną na bardzo długi okres, że już nie wspomnę na dożywocie. Wtedy można prowadzić resocjalizację, ale chyba pod kątem przestrzegania regulaminu obowiązującego w zakładzie karnym. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2007, 12:52 przez BartK, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: ewka » 09 gru 2007, 12:16

Niestety nie mam dostępu do skanera. Ale od niedawna mam swobodny dostęp do faxu! W tych czasach...
Więc służę pismem, tylko gdzie?
ewka
 
Posty: 50
Rejestracja: 16 lis 2005, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 09 gru 2007, 12:56

Możliwe, iż pismo dotarło także i do mojego sądu, jednak na wszelki wypadak możesz ewka wysłać mi jutro fax na numer 091-4855-404, a ja zeskanuję pismo i wrzucę na serwer. Na piśmie dopisz, iż jest dla mnie, tzn dla Bartka (jest tylko jeden).
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: legus » 09 gru 2007, 14:54

Bartłomieju! Myslę ze, w moim przypadku, nie bedzie tak źle z tymi dozorami, bo z administracją zk Iława współpracuję intensywnie przy realizacji art. 164. Pewne schematy działań mamy już opracowane i unikamy rzeczy czy sytuacji, kŧóre mozna nazwac "stratą czasu" (chociaż w wielu sytuacjach ogól czynnosci wynikających z art. 164 kkw jest dla mnie stratą czasu, ponieważ kwalifikacja skazanych do "przygotowania do wolnosci" jest zła). Ze skazanymi tez nie powinno być większego problemu, znajomość przepisów kkw i regulaminu wykonywania lary pozbawienia wolnosci pozwala na rzeczową współpracę. Gdy skazanemu cos nie pasuje zawsze proponuję skargę czy pismo do Sądu Penitnecjarnego czy Prezesa Sądu.
Z drugiej strony prowadzenie dozoru wobec osób pozbawionych wolności jest w mojej ocenie nonsensem i wynika chyba z bezrefleksyjnego i zbyt dosłownego traktowania przepisów prawa karnego. Często jest tak, że intrpretacje przepisów mają się nijak do rzeczywistości i są nielogiczne. Skoro dozór prawdzi się w warunkach probacji to jaki sens realizować go wobec osób pozbawionych wolności? Po co dublować oddziaływania? Dla mnie to bez sensu i kolejny przykład wykorzystywania aktywnosci kuratorów do rzeczy bezcelowych.
Pozdrawiam
raz pod wozem, raz pod wozem.
legus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 46
Rejestracja: 22 sie 2007, 22:47
Lokalizacja: iława
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Lukas » 09 gru 2007, 21:31

---------- 20:29 09.12.2007 ----------

Również proszę o fax, na numer: 075 64 88 436.
Zapewniam, że będę bardzo wdzięczny.
W całej rozciągłości popieram argumenty Legosa.

Pozdrawiam

---------- 20:31 ----------

Przepraszam Legusa za przeinaczenie jego logina.
Bardzo serdecznie go pozdrawiam.
Lukas
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 125
Rejestracja: 22 gru 2005, 20:39
Lokalizacja: Dolny ?ląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 10 gru 2007, 2:15

Niestety musimy zweryfikować nasze wstępne deklaracje odnośnie możliwości udostępnienia na forum pism, o których mowa w wątku. Nie możemy ich upublicznić, gdyż stanowią one korespondencję MS z Prezesem. Ich opublikowanie byłoby możliwe wyłącznie w przypadku uzyskania zgody tak autora jak i adesata :(.

Przepraszamy.

Podaję również mój faks: 034 361-31-50 w. 126. Dziekuję.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: BartK » 10 gru 2007, 22:30

Pismo właśnie przeczytałem. Tak na szybko widzę, iż w uzasadnieniu powoływany jest art. 174 kkw, który dotyczy jednak kuratorów społecznych, a nie kuratorów sądowych jak wskazano w piśmie. Jest to o tyle istotne, iż z pismo od strony prawnej podpiera się głównie na tym artykule (widoczne podkreślenia).
Bardziej jednak zaciekawiła mnie druga cześć tego pisma. Dotyczy ona problematyki prowadzenia dozoru przez odnośnie skazanych długotrwale przebywających za granicą. Zakres treściowy moim zdaniem obejmuje także wszystkich skazanych, którzy uchylają się od dozoru kuratora, zatem nie tylko tych co wyjechali za granicę. Wnioski są takie, że w przypadku długotrwałego uchylania się od dozoru kurator powinien wystosowywać wnioski o zarządzenie wykonania kary p.w. To tyle na gorąco.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Lukas » 11 gru 2007, 18:00

Barłomieju, skoro jesteś w posiadaniu pisma na którym tak bardzo nam zależy, to proszę wyślij je fax-em na adres j.w.
Pozdrawiam i liczę na to, że moją prośbę potraktujesz poważnie.
Lukas
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 125
Rejestracja: 22 gru 2005, 20:39
Lokalizacja: Dolny ?ląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ewka » 11 gru 2007, 20:50

Niestety moge wysyłać najwcześniej w czwartek.
ewka
 
Posty: 50
Rejestracja: 16 lis 2005, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 11 gru 2007, 22:26

W sprawie pisma proszę pisać do mnie na PW.

Po głębszej analizie sprawy dochodzę do wniosków, iż pismo ma tylko jedną niejasność prawną, a mianowicie wspomniany już przeze mnie art. 174 kkw, zdaniem autora dzięki któremu kurator ma zagwarantowany dostęp do skazanego w każdym czasie. Tymczasem ten artykuł co ciekawe jako uprawnionego wymienia jedynie kuratora społęcznego:
Do zakresu działania sądowego kuratora społecznego należy w szczególności:
1) odwiedzanie osób, których dotyczy postępowanie, w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, w tym również w zakładach karnych, oraz kontaktowanie się z ich rodziną.....

Z drugiej strony nie wiem dlaczego ustawodawca zawężył zakres zastosowania tego artkułu tylko do kuratorów społecznych :roll: Jednak trzymajmy się faktów. Autor pisma natomiast nic nie wspomniał o artykule 3 usatyw o kuratorach:
1. Kuratorzy sądowi wykonują swoje zadania w środowisku podopiecznych, także na terenie zamkniętych zakładów i placówek ich pobytu, w szczególności na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.
2. Za podopiecznych, o których mowa w ust. 1, uważa się osoby, których dotyczy postępowanie.


Jeżeli chodzi natomiast o drugą część omawianego pisma, dotyczącą prowadzenia dozoru w przypadku długotrwałego przebywania podopiecznego za granicą, to myślę, iż interpretacja przepisów jest trafna i bardzo korzystna dla kuratorów. Moim zdaniem wszystko to jednak jest oderwane od rzeczywistości. Zdaniem autora "nie do zaakceptowania" jest praktyka, kiedy kurator "żmudnie" ustala dlaczego skazany nie wykonuje swoich podstawowych obowiązków (mowa tutaj o art. 169 kkw). I dalej czytamy, iż w przypadkach uchylania się podopiecznego od dozodu kurator powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem. Wszystko fajnie, jednak sądu bardzo niechętnie zarządzają wykonanie kary pozbawienia wolności na podst. art. 75 § 2 kk, nawet po "żmudej" i będącej "nie do zaakceptowania" pracy kuratora... a co dopiero gdyby w ogóle tej pracy nie było w aktach. Jednak jeszcze raz podkreślam, iż bardzo mi się podoba druga cześć pisma, ale to oczywuście tylko oderwana od rzeczywistości teoria.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: mala67 » 13 gru 2007, 19:40

Cz:) Dopiero teraz zajrzałam na tę stronę. Prośba onadesłanie w/w pisma jest już chyba nieaktualna. :D
Zastanawiam się w tej chwili ile dozorów wpłynie do mnie w najbliższym czasie ( myślę o tych z zk). Ponieważ u nas również funkcjonuje tzw. kurator do spraw penitencjarnych wszystkie te teczki otrzymam ja.
Co drugiej części pisma otrzymać ją mają lub już otrzymali nasi sędziowie wykonawczy.Mam nadzieję iż usprawni to wszystkim nam pracę.
Pozdrawiam gorąco Wszystkich, uśmiechy dla Legusa :lol:
mała
mala67
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 13
Rejestracja: 04 mar 2006, 19:18
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość