sprawozdanie z objęcia dozoru

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

sprawozdanie z objęcia dozoru

Postautor: ELE » 11 lut 2007, 16:23

Jestem kuratorem społecznym i obejmuję swój pierwszy dozór. Zabrałam się do wypełniania na czysto formularza objęcia dozoru i utknęłam w ostatnim punkcie dotyczącym planu działania. Sprawa wydaje się prosta a jednak mam problem. Jak może wyglądać mój plan działania, jeśli dozorowany spełnił wszyskie obowiązki wobec sądu, nie ma kłopotów finansowych i jak twierdzi nie utrzymuje kontaktów ze środowiskiem przestepczym ani nie nadużywa alkoholu? Jedyne co mi przychodzi do głowy to motywowanie go do kontynuacji nauki, doraźna pomoc w znajdowaniu materialow do nauki, pomoc w znalezieniu stałej pracy - ta, która teraz wykonuje jest dobrze płatna ale niestety nie daje mu stabilnosci gdyż pracodawca nie chce go zarejestrować. Mój kurator zawodowy chce żeby plan dzialania był obszerny...Przecież nie moge pisac rzeczy,które należą do moich obowiązków tzn. przeprowadzić wywiad srodowiskowy czy utrzymywać stały kontakt z dzielnicowym. Bardzo proszę doświadczonych kuratorów o pomoc i podsunięcie mi jakiejs ciekawej myśli.
ELE
ELE
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2007, 15:27
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Katarzyna Kotuła » 11 lut 2007, 17:31

Mam kilka uwag:
1. za coś został skazany i to że wypełnil nałożone obowiązki sądowe nie powoduje, że jest "nawrócony" :),
2. model medyczny pomocy resocjalizacyjnej jest kiepski, wspieranie zasada unpowermentu-wzmacniania podopiecznego -jest słuszna,
3. plan pracy resocjalizacyjnej nie musi byc obszerny! ma byc adekwatny do wywołania i ugruntowania właściwych cech,postaw, zachowania osoby objętej kuratelą,
4. okres próby jest czasem, w którym podopieczny na wykazać ze warunkowe zawieszenie kary pozbawienia wolności było słuszne,
5. oprócz pracy z podopiecznym .... pozostaje praca z środowiskiem pierwotnym tj. rodziną,
6. ja zawsze przy konstruowaniu planu pracy, rozpatruję obszar osobowościowy podopiecznego, społeczny (w tym zawodowy, edukacyjny, rodzinny) i oczywiście normatywny (rodzaj popełnionego przestępstwa)
Nie spiesz się! masz 14 dni na opracowanie i napisanie sprawka z objęcia dozoru. Pozdrawiam Kaśka
Kto pyta nie błądzi! :)
Katarzyna Kotuła
 
Posty: 44
Rejestracja: 19 lut 2006, 16:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ELE » 11 lut 2007, 18:44

Dziękuję za szybką odpowiedź i cenne wskazówki. Pozdrawiam serdecznie!:)
ELE
ELE
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 lut 2007, 15:27
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: sprawozdanie z objęcia dozoru

Postautor: commynes » 15 cze 2007, 23:39

ELE pisze:Jestem kuratorem społecznym i obejmuję swój pierwszy dozór. Zabrałam się do wypełniania na czysto formularza objęcia dozoru i utknęłam w ostatnim punkcie dotyczącym planu działania. Sprawa wydaje się prosta a jednak mam problem. Jak może wyglądać mój plan działania, jeśli dozorowany spełnił wszyskie obowiązki wobec sądu, nie ma kłopotów finansowych i jak twierdzi nie utrzymuje kontaktów ze środowiskiem przestepczym ani nie nadużywa alkoholu? Jedyne co mi przychodzi do głowy to motywowanie go do kontynuacji nauki, doraźna pomoc w znajdowaniu materialow do nauki, pomoc w znalezieniu stałej pracy - ta, która teraz wykonuje jest dobrze płatna ale niestety nie daje mu stabilnosci gdyż pracodawca nie chce go zarejestrować. Mój kurator zawodowy chce żeby plan dzialania był obszerny...Przecież nie moge pisac rzeczy,które należą do moich obowiązków tzn. przeprowadzić wywiad srodowiskowy czy utrzymywać stały kontakt z dzielnicowym. Bardzo proszę doświadczonych kuratorów o pomoc i podsunięcie mi jakiejs ciekawej myśli.


Nie ma obowiązku sporządzania w sprawozdaniu z objęcia dozoru żadnego "planu pracy". Jest za to obowiązek sformułowania "zamierzeń readaptacyjnych". To że w sprawozdaniu z zakończenia dozoru trzeba się odnieść do "planu pracy" to tylko gafa niekonsekwencji ministra sprawiedliwości, który wydał rozporządzenie. A że wszyscy czytający rozporządzenie gafe widzieli i odwagi na postulat, by ją poprawić nie mają, to pocą się nad "zamierzeniami readaptacyjnymi" i "planem pracy" jednocześnie.

ROZPORZ¡DZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWO¦CI z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie zakresu praw i obowiązków podmiotów sprawujących dozór, zasad i trybu wykonywania dozoru oraz trybu wyznaczania przez stowarzyszenia, organizacje i instytucje swoich przedstawicieli do sprawowania dozoru. (Dz. U. z dnia 28 czerwca 2002 r.)

§ 4. 1. Kurator sądowy składa sądowi pierwsze sprawozdanie z objęcia dozoru, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia nawiązania kontaktu ze skazanym, kolejne zaś sprawozdania z przebiegu dozoru - na żądanie sądu.
2. W sprawozdaniu z objęcia dozoru należy przedstawić diagnozę środowiskową, zamierzenia readaptacyjne, metody prowadzenia dozoru i kontroli zachowania skazanego, warunki osobiste i bytowe skazanego oraz jego stosunek do dozoru i obowiązków okresu próby, a także określić możliwości i przeszkody ich realizacji oraz podać źródła informacji o skazanym.
3. W sprawozdaniu z zakończenia dozoru należy opisać jego przebieg, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji planu pracy z dozorowanym, oceny wykonania obowiązków i postawy dozorowanego w okresie próby.
commynes
 
Posty: 47
Rejestracja: 28 gru 2005, 22:25
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: gk81 » 27 lut 2010, 22:15

ja w druku mam zamierzenia readaptacyjne - co tutaj się pisze ?
gk81
 
Posty: 20
Rejestracja: 23 kwie 2006, 16:17
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 27 lut 2010, 22:31

O zamierzeniach readaptacyjnych z reguły mówimy w przypadku warunkowo zwolnionego. Czyli takiej osoby, która była przez jakiś okres czasu pozbawiona wolności i staje przed problemem ponownej adaptacji do warunków wolnościowych, czyli przed problemem już readaptacji do tychże warunków wolnościowych.
Tutaj, kierując się indywidualnym podejściem do przypadku określasz, jakie czynności, zamierzenia będziesz podejmować, czy też starać się będziesz podejmowac, aby tę ponowną adaptację takiemu dozorowanemu ułatwić. Również, co ze swojej strony dozorowany winien zrobić, aby sobie ułatwić ponowną adaptację.

Sugeruję także (a może przede wszystkim), aby tego typu kwestie, wątpliwości w sporządzeniu sprawozdania z objęcia dozoru (czy w ogóle wszelakiej dokumentacji dozorowej) omawiać ze swoim kuratorem zawodowym, albowiem to On ocenia Twoją pracę, na którą m.in. składa się właśnie sporządzanie tejże dokumetnacji.

Pozdr.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ruska_spirala » 27 lut 2010, 22:55

witaj!!!
ja całkiem niedawno byłam na Twoim miejscu-też miałam do napisania pierwsze sprawozdanie... pomogła mi moja kuratorka zawodowa. u nas w obiegu jest mini-ściąga:
-pomoc poprzez poradnictwo, wzmacnianie, ukierunkowanie, pobudzanie do działania
-ustalenie z dozorowanym harmonogramu realizacji orzeczenia sądu (w Twoim przypadku nieaktualne, bo już się wywiązał)
-stawianie podopiecznemu wymagań i zadań do wykonania
-wspieranie, aby sam chciał korygować swoje zachowanie
-zbadanie potrzeb podopiecznego, jego zasobów i mocnych stron
-zobowiązywanie do przestrzegania porządku prawnego
-w razie potrzeby, podejmowanie działań mających na celu poprawne funkcjonowanie podopiecznego w społeczeństwie
-mobilizowanie do poszukiwania pracy zarobkowej oraz innych zajęć pozwalających w sposób pożyteczny spożytkować czas

to tyle....może coś wybierzesz?
pozdrawiam i powodzenia :-)
ruska_spirala
 
Posty: 70
Rejestracja: 22 lip 2008, 12:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 27 lut 2010, 22:59

ruska_spirala pisze:witaj!!!
ja całkiem niedawno byłam na Twoim miejscu-też miałam do napisania pierwsze sprawozdanie... pomogła mi moja kuratorka zawodowa. u nas w obiegu jest mini-ściąga:
-pomoc poprzez poradnictwo, wzmacnianie, ukierunkowanie, pobudzanie do działania
-ustalenie z dozorowanym harmonogramu realizacji orzeczenia sądu (w Twoim przypadku nieaktualne, bo już się wywiązał)
-stawianie podopiecznemu wymagań i zadań do wykonania
-wspieranie, aby sam chciał korygować swoje zachowanie
-zbadanie potrzeb podopiecznego, jego zasobów i mocnych stron
-zobowiązywanie do przestrzegania porządku prawnego
-w razie potrzeby, podejmowanie działań mających na celu poprawne funkcjonowanie podopiecznego w społeczeństwie
-mobilizowanie do poszukiwania pracy zarobkowej oraz innych zajęć pozwalających w sposób pożyteczny spożytkować czas

to tyle....może coś wybierzesz?
pozdrawiam i powodzenia :-)


Przypominam o naczelnej zasadzie, którą jest indywidualne podejście do przypadku. Nie ma jednej recepty na całe zło świata.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: gk81 » 28 lut 2010, 8:18

Właśnie też mi się tak wydawało , bo w sumie do dozorowanego z okresem próby czy z umorzeniem warunkowym ten punkt nie za bardzo pasuje. Dzięki za odpowiedź !
gk81
 
Posty: 20
Rejestracja: 23 kwie 2006, 16:17
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Do commynesa

Postautor: dziadek » 28 lut 2010, 11:30

Z szacunkiem commynes, wszyscy wiedzą, że obowiązują nas przede wszystkim rozporządzenia ministra sprawiedliwości a jednak niewiele osób o tym pisze
dziadek
 
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2009, 14:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość