Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle b. ankietowego.

Biuletyny tematyczne, linki do artykułów prasowych i innych publikacji o kuratorach, jak i autorstwa kuratorów sądowych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle b. ankietowego.

Postautor: Aurelius » 23 sty 2017, 22:25

Na stronach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości ukazał się raport pt. "Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle badania ankietowego", którego autorkami są dr Anna Janus-Dębska i Małgorzata Gronkiewicz-Ostaszewska. Raport dostępny tutaj.

O tym projekcie badawczym pisaliśmy na głównej stronie: http://kurator.webd.pl/2016/09/12/proje ... -sadowych/
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle b. ankietowe

Postautor: Ania Janus-Dębska » 30 sty 2017, 12:59

Koleżanki i Koledzy,
Uprzejmie informuję, że badania zostały przeprowadzone z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. Dziękuję osobom, które podjęły działania w tym zakresie: Panu Henrykowi Pawlaczykowi, Przewodniczącemu KRK i Panu Andrzejowi Martuszewiczowi, Ekspertowi KRK, Prezesowi Fundacji na Rzecz Rozwoju Probacji PROBARE.
Serdecznie dziękuję Prezydium KRK za wsparcie i pomoc, w szczególności Pani Sekretarz Renacie Cieszko, za przekazane materiały, wszystkim Delegatom KRK i Kuratorom Okręgowym, Kuratorom zawodowym i społecznym, za przeprowadzone rozmowy, przekazane wskazówki i okazaną życzliwość, szczególnie ze strony kuratorów z mojego okręgu warszawsko-praskiego. Duże wparcie merytoryczne stanowili dla mnie Koledzy: Rafał Sitarz, Adam Syldatk i Rafał Skręt.
Będę podejmowała wszelkie starania, aby propozycje rozwiązań mające na celu poprawę bezpieczeństwa kuratorów, zawarte w raporcie, nie pozostały tylko w sferze teorii.

Za ten post autor Ania Janus-Dębska otrzymał podziękowanie od
Aurelius(31 sty 2017, 10:41)
Ocena:4%
 
Ania Janus-Dębska
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2017, 12:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle b. ankietowe

Postautor: BBG » 31 mar 2017, 20:58

Na stronie IWS opublikowano raport dr Pawła Kobesa pt. "Bezpieczeństwo pracy kuratorów sądowych".

https://www.iws.org.pl/pliki/files/IWS_ ... C3%B3w.pdf
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!

Za ten post autor BBG otrzymał podziękowanie od
Ultima(03 kwie 2017, 9:19)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle b. ankietowe

Postautor: Lonio » 15 mar 2018, 15:28

Odnośnie kwestii związanych z bezpieczeństwem pracy kuratorów sądowych.
W moim sądzie wynegocjowałem z Dyrektorem Sądu, że byłby skłonny sfinansować nam kuratorom zawodowym zakup nowych smartfonów i współdziałających z nimi tzw. Przycisków SOS (urządzenie wielkości breloka do kluczy), które w przypadku zagrożenia po naciśnięciu przycisku wysyła sygnał do smartfona który łączy się z 5 wybranymi numerami telefonu podając m.in. naszą aktualną lokalizację GPS. (Jedno urządzenie nawet otrzymaliśmy bezpłatnie do testów i działa znakomicie).
Przeprowadziłem nieoficjalną rozmowę z Komendantem Powiatowym Policji czy ewentualnie można w urządzeniu tym zaprogramować tel. do oficera dyżurnego i czy policja zareaguje na sygnał alarmowy. Otrzymałem wstępnie taką zgodę, że nie ma przeszkód byśmy mogli korzystać z tego urządzenia a policja zareaguje na wezwanie pomocy. Jednak do wdrożenia tego systemu potrzebne jest oficjalnie podpisanie porozumienia między prezesem a komendantem.
Fakty:
- Dyrektor Sądu miał zabezpieczone środki na zakup smartfonów i „Przyciski SOS”
- system ten nie generuje dodatkowych kosztów jak w przypadku podobnych ofert komercyjnych np. z firm ochroniarskich gdzie płaci się od każdego urządzenia stały miesięczny abonament.
- Wstępnie Komendant Policji wyraził zgodę na użycie policyjnego numeru telefonu i reagowanie na wysłane powiadomienia z w/w urządzenia o potrzebnej pomocy kuratorowi znajdującemu się w sytuacji zagrożenia.

I cóż…

Kierownik Mojego Zespołu Kuratorskiego i Dyrektor Sądu udali się przedstawić w/w rozwiązanie do Prezesa Sądu, którego rolą miało być ustalenie spotkania z Komendantem Policji i podpisanie stosownego porozumienia.
Prezes Sądu jednak odmówił podjęcia takich działań i nie wyraził zgody na zakupienie w/w urządzeń. A o kuratorowi który wyszedł z taką inicjatywą dostało się personalnie stwierdzeniami „co on znowu wymyśla”, „jak czuje się zagrożony to niech idzie pracować do warzywniaka”
Argumentacja chociażby z opracowania na zlecenie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości „Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle badania ankietowego” jak i podania konkretnych przypadków napaści na kuratorów z naszego rejonu i zespołu nie przekonały Prezesa.

Co wy na to?
Bo mi chyba już nic innego nie pozostaje jak szukać roboty w warzywniaku. :sad:
Awatar użytkownika
Lonio
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 112
Rejestracja: 16 gru 2006, 19:33
Podziękował : 94 razy
Otrzymał podziękowań: 54 razy

Re: Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle b. ankietowe

Postautor: VIOLA » 16 mar 2018, 21:58

"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy

Re: Bezpieczeństwo kuratorów sądowych w świetle b. ankietowe

Postautor: VIOLA » 27 wrz 2018, 8:36

Taka ciekawostka w temacie bezpieczeństwa :

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/1 ... antow.html
"...Porządek może zrobić każdy , ale tylko geniusz zapanuje nad chaosem ..."
Awatar użytkownika
VIOLA
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 829
Rejestracja: 12 lip 2006, 11:27
Podziękował : 137 razy
Otrzymał podziękowań: 122 razy


Wróć do Biuletyny, publikacje kuratorskie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości