po prostu książka :)

"Ogólnie jak mnie coś wzruszy" czyli nie samą pracą kurator żyje. Forum ogólne. Zaproponuj film, książkę, gatunek muzyki, podziel się swoimi zainteresowaniami, spostrzeżeniami ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: Odp: po prostu książka :)

Postautor: lucinda » 10 sie 2014, 10:22

Ciemno, prawie noc.
Joanna Bator ("Bóg tkwi w szczegółach, a diabeł jest wszędzie":roll: )
Jest jak w tytule...i "kuratorsko".
"...Jest listopad, pęknięcie między jesienią a zimą; czas, kiedy „otwierają się przejścia”
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: andrzej007 » 11 sie 2014, 10:53

Diabeł tkwi w ludzkich głowach. Joanna nie ma raczej racji;)
Im więcej praw tym większe bezprawie.
Awatar użytkownika
andrzej007
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 548
Rejestracja: 09 lut 2012, 11:55
Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: andrzej007 » 11 sie 2014, 10:56

Elżbieta Cherazińska - Korona Śniegu i Krwi.
Im więcej praw tym większe bezprawie.
Awatar użytkownika
andrzej007
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 548
Rejestracja: 09 lut 2012, 11:55
Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy

Re: Odp: po prostu książka :)

Postautor: lucinda » 11 sie 2014, 19:07

andrzej007 pisze:Diabeł tkwi w ludzkich głowach. Joanna nie ma raczej racji;)

Myślę Andrzeju, że Joanna czyniąc ową myśl Zafona mottem swojej książki, dokładnie to miała na myśli :)
Jej nie pytałam;), ale po przeczytaniu mam śmiałość tak wywnioskować.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: andrzej007 » 12 sie 2014, 8:41

Joanna i Zafon powinni wyrażać się jaśniej:) A kto to jest Zafon?
Im więcej praw tym większe bezprawie.
Awatar użytkownika
andrzej007
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 548
Rejestracja: 09 lut 2012, 11:55
Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy

Re: Odp: po prostu książka :)

Postautor: lucinda » 12 sie 2014, 11:06

Zafon to jest kot Joanny, który właściwie jest nadzwyczajną kotką, która gdy otwierają się przejścia, przemawia ludzkim głosem :lol:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: lucinda » 04 lis 2014, 11:23

GNIEW Zygmunta Miłoszewskiego. Rzekłabym - lektura kuratorska.
"Gniew - jest o duszącej, niemej, tragicznej przemocy domowej, ponurej i smutnej jak warmiński wieczór sportretowany na pierwszych stronach. Przemocy tym silniej oddziałującej na czytelnika, że Szacki – jego ulubiony bohater, „rycerz sprawiedliwości” - nie umie sobie z nią poradzić.
- Rzadko się zdarzało, żebym miała siniaki. Bicie po piętach, płakałam z bólu przy chodzeniu przez tydzień, a nawet zaczerwienienia nie było – zwierza się prokuratorowi jedna z ofiar, nauczycielka akademicka. - Pięścią w brzuch, zero śladów. Kawałkiem gumy pod kolanami, tak samo. Nie uwierzylibyście, ile cudów zdziałać też może walenie przez poduszkę – mówi dalej i tłumaczy, jak działa mechanizm współuzależnienia. Jak katowana ofiara niemal cieszy się na bicie, wiedząc, że po nim przyjdzie „miodowy miesiąc”. Czas, kiedy domowy kat będzie o żonę dbał, przepraszał, przynosił kwiaty i na nowo ją zdobywał. Książka Miłoszewskiego mogłaby śmiało nazywać się jak pierwsza część trylogii Stiega Larssona. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.
Zręcznie snując historię niewyjaśnionego, okrutnego zabójstwa, autor przekonuje nas, że winni jesteśmy wszyscy. Bo nie reagujemy, bo jest nam obojętne, bo nie przejmujemy się tym, co się dzieje za drzwiami. Mamy swoje sprawy i ważniejsze rzeczy na głowie. Ale też dlatego, że językiem umacniamy fundamenty przemocy, m.in. patriarchalny obraz rzeczywistości, w którym kobietą łatwiej pogardzać. - Język jest ważny – reaguje na seksistowskie komentarze Szackiego jego współpracownik. Pobite kobiety zwykło się bowiem na komisariacie i w prokuraturze nazywać „pandami” od siniaków, z którymi przychodziły.

( fragment recenzji Jakuba Korusa z Newsweeka )

Dokładnie - język jest ważny :smile:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Odp: po prostu książka :)

Postautor: lucinda » 27 lis 2014, 8:45

lucinda pisze:GNIEW Zygmunta Miłoszewskiego. Rzekłabym - lektura kuratorska.
"Gniew - jest o duszącej, niemej, tragicznej przemocy domowej, ponurej i smutnej jak warmiński wieczór sportretowany na pierwszych stronach. Przemocy tym silniej oddziałującej na czytelnika, że Szacki – jego ulubiony bohater, „rycerz sprawiedliwości” - nie umie sobie z nią poradzić.
- Rzadko się zdarzało, żebym miała siniaki. Bicie po piętach, płakałam z bólu przy chodzeniu przez tydzień, a nawet zaczerwienienia nie było – zwierza się prokuratorowi jedna z ofiar, nauczycielka akademicka. - Pięścią w brzuch, zero śladów. Kawałkiem gumy pod kolanami, tak samo. Nie uwierzylibyście, ile cudów zdziałać też może walenie przez poduszkę – mówi dalej i tłumaczy, jak działa mechanizm współuzależnienia. Jak katowana ofiara niemal cieszy się na bicie, wiedząc, że po nim przyjdzie „miodowy miesiąc”. Czas, kiedy domowy kat będzie o żonę dbał, przepraszał, przynosił kwiaty i na nowo ją zdobywał. Książka Miłoszewskiego mogłaby śmiało nazywać się jak pierwsza część trylogii Stiega Larssona. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet.
Zręcznie snując historię niewyjaśnionego, okrutnego zabójstwa, autor przekonuje nas, że winni jesteśmy wszyscy. Bo nie reagujemy, bo jest nam obojętne, bo nie przejmujemy się tym, co się dzieje za drzwiami. Mamy swoje sprawy i ważniejsze rzeczy na głowie. Ale też dlatego, że językiem umacniamy fundamenty przemocy, m.in. patriarchalny obraz rzeczywistości, w którym kobietą łatwiej pogardzać. - Język jest ważny – reaguje na seksistowskie komentarze Szackiego jego współpracownik. Pobite kobiety zwykło się bowiem na komisariacie i w prokuraturze nazywać „pandami” od siniaków, z którymi przychodziły.

( fragment recenzji Jakuba Korusa z Newsweeka )

Dokładnie - język jest ważny :smile:

Pisarz zaangażowany:)
To nie twoja wina! Stop przemocy wobec kobiet: http://youtu.be/Let8-bN23dg
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: Deck » 23 gru 2014, 20:57

Przeczytałem "Gniew" Zygmunta Miłoszewskiego. Pierwsze strony to pretensjonalna poezja szaro-burego Olsztyna. Potem jest zdecydowanie lepiej. Inteligentnie, intrygująco ze znawstwem tematyki (autor naprawdę się wciągnął w zagadnienia prokuratorskie oraz olsztyńskie niuanse - szacunek za profesjonalny i wnikliwy research). Wciąga. Prokurator Teodor Szacki jest typem bohatera rzeczywistego, daje się polubić. Poznanie oblicza sprawcy zbrodni rozczarowujące. Końca nie zrozumiałem wcale.
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: Aurelius » 23 gru 2014, 22:06

Właśnie kończę. Zgadzam się. Wciągające... :-)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: panTadeusz » 30 gru 2014, 22:56

Obrazek
Świetna, polecam
panTadeusz
zbanowany
 
Posty: 92
Rejestracja: 17 gru 2014, 0:25
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: vedder » 09 sty 2015, 14:16

Jestem w trakcie czytania książki "Żołnierze wyklęci" Joanny Wieliczki-Szarkowej - doskonała, polecam.
I DON'T TRUST NOBODY especially when they say somethin' good – Eddie Vedder
vedder
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 596
Rejestracja: 20 mar 2012, 20:51
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: Roxanne » 09 sty 2015, 14:22

Ostatnio powróciłam do klasyki i przeczytałam Camus Śmierć szczęśliwa - dająca do myślenia powieść o tym, jak ten cel osiągnąć i jak być szczęśliwym w ujęciu autora. Co do tez mogę się nie zgadzać, ale tak to już jest.
Roxanne
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 385
Rejestracja: 12 kwie 2012, 22:21
Podziękował : 41 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: Aurelius » 09 sty 2015, 15:40

Deck pisze:Przeczytałem "Gniew" Zygmunta Miłoszewskiego. (...) Końca nie zrozumiałem wcale.

W sumie ja też. Na tyle nie dawało mi to spokoju, że postanowiłem sprawdzić, co na ten temat w necie piszczy i dotarłem do informacji, że autor książki chciał, aby każdy czytelnik zakończenie dopowiedział sobie sam. Pozostaje nadal jednak wiele pytań.

Jeśli ktoś nie czytał książki lub jest w trakcie jej czytania, to ostrzegam, że udostępniony link, to spoiler.
http://www.filmweb.pl/person/Zygmunt+Mi ... ie-2525021
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: po prostu książka :)

Postautor: morphine » 09 sty 2015, 17:58

Ja zabrałem się za "kobyłę"- Księgi Jakubowe. Czyta się nieźle.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Film, książka, muzyka, zainteresowania ....

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości