NLP w pracy kuratora

"Ogólnie jak mnie coś wzruszy" czyli nie samą pracą kurator żyje. Forum ogólne. Zaproponuj film, książkę, gatunek muzyki, podziel się swoimi zainteresowaniami, spostrzeżeniami ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

NLP w pracy kuratora

Postautor: werwolf » 19 mar 2007, 15:40

Witam!
Od dluzszego czasu interesuje sie NLP czyli programowaniem neurolingwistycznym. Samo NLP wywrocilo moje zycie do gory nogami - nie mam czasu na stres, na smutek, caly czas odkrywam coraz to nowe mozliwosci jakie daje mi stosowanie NLP zarowno w pracy zawodowej jak i w zyciu prywatnym.
Techniki wplywu i perswazji, metaprogramy, metamodele, jezyk ciala, wizualizacje - wszystko to okazalo sie doskonalym narzedziem w pracy kuratora ze swoimi podopiecznymi. Wyobraz sobie, ze wystarczy zrozumiec i zdac sobie sprawe m.in. z tego, jakimi kategoriami mysli i mowi (wzrokowiec, sluchowiec, kinestyk) dozorowany aby uzyskac z nim dobry kontakt a nastepnie prowadzic go zgodnie ze swoimi zalozeniami. To oczywiscie tylko bardzo drobny przyklad mozliwosci jakie daje NLP - gdybym chcial opisac po krotce inne mozliwosci NLP - musialbym spedzic na pisaniu kilka dni.
Mam nadzieje, ze po przeczytaniu tego posta chociaz kilka osob zainteresuje sie programowaniem neurolingwistycznym poniewaz wtedy moglibysmy sie dzielic swoimi niezwyklymi doswiadczeniami na tym forum.
Pozdrawiam!
werwolf
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 maja 2005, 13:36
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Bosman » 20 mar 2007, 22:22

Werwolf. Podjąłeś ciekawy wątek "samorozwojowy".
NLP wprowadziło w życie wiele ciekawych metod komunikacji, ale też manipulacji - metod docierających do nieświadomości. Ojcowie Grinder i Bandler się postarali. Sam w życiu zawodowym i osobistym korzystam z tych technik i metod, z różnym powodzeniem (np. odzwierciedlanie, systemy reprezentacji, wizualizacje itd.) i wydaje mi się, że wiele osób stosuje je mniej lub bardziej świadomie w sposób naturalny, nie nazywając ich NLP.
Przy okazaji NLP warto zapoznać się z dorobkiem Miltona Ericksona (mistrza konatktu i komunikacji) i ofertą programową Instytutu Ericksonowskiego w £odzi, oraz szkołą zwaną psychologią zorientowaną na proces (ojciec Arnold Mindel)
Pozdrawiam
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: werwolf » 16 sie 2007, 14:16

---------- 00:23 21.03.2007 ----------

Celem NLP jest uzyskanie jak najbardziej ekologicznego efektu. Ekologicznego czyli takiego w ktorym kazda ze stron jest wygrana i zadowolona. Jezeli mozna to osiagnac za pomoca manipulacji (chociaz bardziej poprawnie będzie: perswazji) to dlaczego nie :)
Pozdrawiam!

---------- 14:16 16.08.2007 ----------

Widzialem na jednej ze stron www, ze sa prowadzone szkolenia NLP dla zawodowych kuratorow sadowych. Ciekawi mnie czy ktos z forumowiczow wie wiecej na ten temat...:)
Pozdrawiam!
werwolf
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 maja 2005, 13:36
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Nabi » 16 sie 2007, 15:43

Każde hokus pokus i inne tego typu wierzenia mogą jedynie destrukcyjnie wpływać na pracę kuratora. Osobiście odradzam tego typu eksperymenty i zachęcam do sprawdzonych metod w zakresie pedagogiki, psychologii i resocjalizacji oraz zwyczajnie życzliwej postawy i szacunku dla drugiego człowieka (nasz podopieczny to też człowiek posiadający godność - to tak dla watpiących co do podmiotowości podopiecznych :wink: )
Nabi
 

Postautor: Zet » 21 sie 2007, 20:20

Witam, ciekawy wątek :)) Może trochę za i przeciw ( za wikipiedia )
NLP zarzuca się m.in.:

* Brak skuteczności. Aczkolwiek NLP teoretycznie stawia sobie skuteczność za podstawowy cel i wyznacznik, to skuteczność NLP nie jest poparta wynikami żadnych poważniejszych badań
* Wątłe podstawy teoretyczne. Richard Bandler otwarcie demonstrował pogardę dla testowania naukowego hipotez NLP. Twierdził, że NLP to sztuka a nie nauka, więc testowanie jej założeń mija się z celem lub jest niemożliwe. Niektóre założenia NLP były jednak sprawdzane w kontrolowanych eksperymentach. W przypadku tzw. preferowanych modalności sensorycznych okazało się, że żaden z wielu eksperymentów ich istnienia nie potwierdził. Mimo to model ten pozostaje jednym z fundamentów NLP. Jeżeli NLP działa w praktyce, to działa jednak być może pomimo swojego aparatu teoretycznego, a nie dzięki niemu.
* Krótkotrwałość efektów. NLP zmienia u człowieka obraz świata i niego samego. Jest to bardzo cenny efekt i czasem wystarczający do trwałej zmiany, jednak bywa też powierzchowny. Wiara w to, że potrafimy rozwiązać wszystkie swoje problemy nie oznacza, że naprawdę potrafimy to zrobić. Na pewno nam z tą wiarą łatwiej, jeśli jednak nasze problemy mają np. podłoże w niedostatecznych umiejętnościach współżycia społecznego, sama wiara bez treningu tych umiejętności da niewiele i szybko upadnie.
* Amoralność. Niektórzy znani przedstawiciele NLP nie oglądali się na względy etyczne. Prawdopodobnie pierwszym takim przypadkiem był jeden z założycieli NLP Richard Bandler, który wsławił się wieloma ekscesami. Po pewnej libacji narkotykowej został nawet oskarżony o morderstwo, jednak uniewinniono go (proces nie wykazał, który z dwóch podejrzanych popełnił zbrodnię [1]). NLP daje niestety pewne teoretyczne uzasadnienie dla takiej postawy – głosi, że nie da się popełnić błędu, bo "nie ma błędów, są tylko doświadczenia". Tym samym cokolwiek byś nie zrobił, zrobisz dobrze. Jeśli krzywdzisz innych, to nie jest to błąd, jesteś przecież skuteczny, a wszyscy wzbogaciliśmy się o nowe doświadczenie.
* Manipulacje. NLP z zasady próbuje zmienić przekonania człowieka o jego przeszłości i otaczającym świecie. Może to zostać wykorzystane w celach terapeutycznych, może też służyć manipulacji psychologicznej. Niestety wiele osób używa NLP w tym drugim celu. Model Miltona na przykład jest wszechobecny w języku reklamowym. Elementy NLP wykorzystują też korporacje, firmy i firmy reklamowe.
* Komercjalizacja. Dyplomy praktyków NLP są wydawane tylko po ukończeniu płatnego kursu. Można zostać trenerem NLP po prostu płacąc pieniądze za kurs, bez konieczności zdawania egzaminów, czy kończenia studiów psychologicznych.
* Zamknięcie się we własnym świecie. NLP tworzy własne terminy na rzeczy powszechnie znane (np. "taniec" to relacje międzyludzkie, "metamodel" to zadawanie wnikliwych pytań, "modalności sensoryczne" to zmysły, itp.). Używane definicje mają często formę raczej niezbyt jasnych metafor, np. "NLP to studium efektywności i model sposobu, w jaki ludzie organizują swoje doświadczenie." (Joseph O'Connor, John Seymour). NLP wykazuje czasem pogardę dla klasycznych szkół psychoterapii, nie sprawdzając przy tym własnych metod w kontrolowanych eksperymentach.
* Stawianie przekonań ponad prawdę. NLP zakłada, że prawda to z definicji to, co działa w praktyce. Nie każdy zgadza się z tym założeniem, że rzeczywistość obiektywna nie istnieje, a liczy się tylko to, co każdy sobie na jej temat wyobraża.

Argumenty zwolenników:

* NLP jest skuteczne. Na warsztatach NLP dzieją się rzeczy wspaniałe. Ludzie wychodzą z nich oczyszczeni, z wiarą we własne siły, w ludzi i nadzieją na przyszłość. Niektórzy popierają te subiektywne oceny miarodajnymi wynikami, np. : zwiększenia sprzedaży
* Terapia NLP jest o wiele szybsza niż terapia tradycyjnymi metodami. Nawet kilka seansów może przynieść efekty porównywalne z wieloletnią klasyczną psychoterapią.
* NLP jest bezkonkurencyjne w dziedzinie leczenia fobii.
* Praktyka jest ważniejsza, niż teoria. Mało kto z nas zna teorię chodzenia, a jednak chodzimy. Znajomość teorii jakiegokolwiek zagadnienia nie jest istotna, o ile efekty są pozytywne. Teoria może być balastem. Niewielkie podstawy teoretyczne NLP są więc raczej jego zaletą.
* Klasyczne szkoły terapii koncentrują pacjenta na jego problemach, tym samym utrwalając je. NLP stara się zwrócić uwagę człowieka na jego cele i na zdrowy stan psychiczny.
* NLP zostało przez klasyczną psychologię wepchnięte do "getta" New Age. Stąd prawie nie prowadzi się badań naukowych z tej dziedziny, a jeśli nawet jakieś powstają, poważne czasopisma ich nie publikują. Trenerzy NLP są zrównywani przez dyplomowanych psychologów z szarlatanami. Nic dziwnego, że NLP nie wypowiada się dobrze o klasycznej psychologii. "

Osobiście uważam,że większość technik NLP nie jest żadnym odkryciem. Są znane w psychologii pod innymi nazwami.Stosujemy je wszyscy.Nasze działania wobec skazanych są ewidentną "manipulacją" ukierunkowaną na określony cel.Jednakze za sprawą niektórych stron w internecie NLP kojarzy mi sie z cwaniakiem ,który bez skrupułów wetknie ci kazdy towar (nieważne czy to pogląd , czy rzecz). Mam dość mieszane uczucia, dlatego ciekawi mnie czy ktoś jeszcze wypowie sie w tym temacie
:)
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: legus » 30 sie 2007, 22:23

Witam serdecznie
Uczestniczyłem kiedyś w takich warsztatach NLP i z tego co się tam nauczyłem to stosuję do dziś tzw. kanały dostępu! Ha! Najpierw posłucham mojego podopiecznego, łapię jaki jest jego kanał dostępu (wzrokowiec, słuchowie, kinesteyk) a potem mu nawijam! Wszystko nagle staje się dla niego jasne i zrozumiałe, aż zaciera ręce do pracy!. Oczywiście nie jest to tylko zasługa NLP, bo jestem prosty człowiek i prostym językiem się do podopiecznego zwracam. A prosty język to jak wiadomo podstawa prawidłowej komunkacji Zrozumiały przekaz, dostosowany do poziomu umysłowego rozmówcy to podstawa w tej pracy. Zadna łacina, no chyba, że czasami ta potoczna (znana każdemu), i żadnego pompowania się na inteigenta! Ale wracając do NLP...inną technikę musiałem ostro ćwiczyć ale opłacało się, nie pamiętam jak się nazywa, ale polega na tym, że po ruchu gałek ocznych mogę stwierdzić, czy mój podopieczny wymyśla historie czy odtwarza je z pamięci! Wcześnej trzeba tylko ustalić czy dozorowany jest prawo czy leworęczny, bo to istotne. O szczegółach tej techniki nie ma się co tu rozpisywać ale mam przy tym dobrą zabawę. Gdy widzę, że dozorowany snuje bujdy to przyciskam go pytaniami o szczegóły i zazwyczaj pęka. Zgodnie ze stanem faktycznym opisuje ile razy pił, ile razy sprał żonę i wszystkie inne interesujące mnie rzeczy. Koniecznym jest dalsze śledzenie ruchu gałek ocznych czy znowu nie wymyśla. Przyznam się, że od czasu gdy stosuję tą technikę to mam problem z notowaniem na wizytach, ale z drugiej strony służy to mojej pamięci, która gimastykowana jest bardzo intensywnie.
Pozdrawiam wszystkich NLP-owców!
raz pod wozem, raz pod wozem.
legus
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 46
Rejestracja: 22 sie 2007, 22:47
Lokalizacja: iława
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: werwolf » 27 wrz 2007, 14:47

Psychologia zadaje pytanie jak doszło do pewnego stanu, natomiast NLP zadaje (m.in.) pytanie co musi się stać aby dany stan się zmienił. Tzn. nie jest istotne w jaki sposób do czegoś doszlo ale w jaki sposób należy działac aby dany stan zmienić. Jakich zasobów należy użyć aby poprawić jakość swojego działania.
Stosuje techniki NLP w każdej dziedzinie zycia - powiem nawet inaczej - nie stosuje technik, ja jestem NLP, żyje tym, rozwijam się dzieki NLP.
Zarówno w pracy jak i życiu prywatnym nastąpiła niesamowita zmiana na lepsze. Jeszcze 2 lata temu gdyby mi ktos powiedział o NLP to wyśmiałbym go, oskarżył o sekciarstwo i zapomniał o rozmowie. Dzisiaj nie wyobrażam sobie pracy i życia bez NLP. Nic nie straciłem natomiast naprawdę wiele zyskałem.
Praca kuratora z wykorzystaniem NLP nabrała zupełnie innego wymiaru (NLP to przede wszystki sztuka komunikacji). £atwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktu z podopiecznymi przerosła moje najśmielsze oczekiwania, sugestie wbijane im do głowy naprawdę działają a to przecież dopiero początek mojej drogi. Nie mogę się doczekać tego co będzie za rok lub dwa - ciągle uczę się i poznaje nowe wzorce i techniki, łapię życie na wesoło, bez stresu.

Jeżeli ktoś z kuratorów jest zainteresowany to chętnie prześle jakieś fajne materiały dotyczące NLP.
Pozdrawiam!
werwolf
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 maja 2005, 13:36
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: gabi » 19 paź 2012, 21:49

W związku z zakurzonym już nieco tematem proponuję lekturę świeżo wydanej książki Roberta Tekieli "Zmanipuluję Cię kochanie".
Dla niektórych, w tym dla mnie doskonałe kompendium wiedzy a dla niektorych okazja do konfrontacji z dotychczasowymi poglądami - w każdym razie naprawdę warto przeczytać i wyrobić sobie własny pogląd. A czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Jest tam sporo o NLP i jego skutkach dla psychiki. Jest też o zagrożeniach wydawałoby się oczywistych np. satanizmem ale i zaskakujące informacje na temat pewnego ruchu pedagogicznego, w ramach którego istnieje w Polsce kilka szkół i przedszkoli. Polecam!
gabi
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 137
Rejestracja: 27 sty 2006, 15:41
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: lucinda » 19 paź 2012, 22:55

gabi pisze:W związku z zakurzonym już nieco tematem proponuję lekturę świeżo wydanej książki Roberta Tekieli "Zmanipuluję Cię kochanie".
Dla niektórych, w tym dla mnie doskonałe kompendium wiedzy a dla niektorych okazja do konfrontacji z dotychczasowymi poglądami - w każdym razie naprawdę warto przeczytać i wyrobić sobie własny pogląd. A czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Jest tam sporo o NLP i jego skutkach dla psychiki. Jest też o zagrożeniach wydawałoby się oczywistych np. satanizmem ale i zaskakujące informacje na temat pewnego ruchu pedagogicznego, w ramach którego istnieje w Polsce kilka szkół i przedszkoli. Polecam!

Zachęciłaś mnie gabi-sięgnę na pewno :D
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: jarosj » 19 paź 2012, 23:37

Masz może to gabi w formie elektronicznej?
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Ultima » 20 paź 2012, 0:14

Jarosj, też jestem zainteresowana wersją elektroniczną książki. Znalazłam ją w formie ebook'u.

TUTAJ.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: jarosj » 20 paź 2012, 8:57

Zupełnie nie o to mi chodziło. Trochę to niejasne, bo nie ma tu specjalistki od wersji elektronicznej, a to była aluzja do innego wątku. Przepraszam, taki żarcik.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: lucinda » 20 paź 2012, 9:31

Plik, wersja elektroniczna, czy e-book...kto by to odróżnił :roll: :wink:
Pozdrawiam jarosj :D
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: gabi » 20 paź 2012, 20:20

Niestety mam tylko wersję papierową, ale chętnie pożyczę :D
Jest też w internecie kilka odcinków "Jarmarku cudów" - programów Roberta Tekieli gdzie są nagrane świadectwa osób poszkodowanych. Trochę jak z cyklu - nie do wiary.
Nie chcę tu robić kryptoreklamy, więc na priv mogę podać księgarnię wysyłkową, w której książka kosztuje chyba 15 zł. Pozdrawiam
gabi
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 137
Rejestracja: 27 sty 2006, 15:41
Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Postautor: Deck » 17 lis 2012, 13:49

Z przymrużeniem oka: NLP - baw się razem z sarenkami.
Zwróćcie uwagę na pracę rąk. Nieźle rzeźbi.
Maciej Wieczorek pisze: ...i chcę ci pokazać błyskawicznom, szybkom, prostom i jakże przyjemnom technikę...
Nie tylko politycy tak mówią: "-om". Kiedyś byłem uczestnikiem letniego obozu naukowego, którego prowadzący miał m.in. certyfikat mistrza NLP i pamiętam takie ćwiczenie: Wyobraź sobie, że jesteś wielkom, czarnom, spokojnom, najedzonom, pumom... Taaakk...
Deck
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 908
Rejestracja: 15 mar 2012, 16:26
Podziękował : 190 razy
Otrzymał podziękowań: 73 razy

Następna

Wróć do Film, książka, muzyka, zainteresowania ....

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość