przymusowy odbiór dzieci-raz jeszcze

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

przymusowy odbiór dzieci-raz jeszcze

Postautor: kometa » 14 cze 2008, 19:41

Witajcie!
Przejrzalam FORUM, ale nie znalazlam odpowiedzi na moje wątpliwości w kwestii zamkniętych drzwi od mieszkania, z którego trzeba odebrać maloletnie dzieci. Oczywiście, gdy dzieci są w wieku przedszkolnym-szkolnym sprawa jasna, ale chodzi o sytuacje, gdy dziecko nie jest puszczane do szkoly (sprawa z zeszlego tygodnia) lub nie jest w wieku przedszkolnym-szkolnym ( to nas czeka w poniedzialek). Jak sobie wtedy radzicie? Jasnych wskazówek brak, a sytuacji coraz więcej.
U nas fukcjonuje to w ten sposob, że kurator organizujac odbiór dzieci od osoby nieuprawnionej, "zaprasza" na miejsce odbioru przedstawiciela zarządcy nieruchomości (u nas najczęściej to TBS) i wspólpracujących z nim ślusarzy. Jeśli są podejrzenia, że nieuprawniony jest w mieszkaniu i nie otwiera drzwi ślusarze rozwiercają wkladkę i wpuszczają kuratora do środka.Sposób stuprocentowo skuteczny, ale policjanci straszą nas, że nie do końca dzialamy zgodnie z prawem w dodatku w obecności licznych świadków, w tym asekurujących nas policjantów :) Wedlug nich, bezprawnie niszczymy mienie prywatne i dzialamy do pierwszej skargi oburzonego lokatora, bo sprawa jest śliska.
Co Wy na to? Poniedzialek coraz bliżej, ślusarze umówieni, a ja mam coraz większe wątpliwości...
Pozdrawiam
kometa
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2008, 15:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 14 cze 2008, 20:35

No cóz interesujace.My negocjujemy.Jesli to nic nie da,a mamy uzasadnione podejrzenie,ze dziecko jest wewnatrz i może mu się zdarzyc krzywda informujemy o zdarzeniu prokuratora i oczekujemy na jego decyzje w sprawie wejscia bez zgody lokatora.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: kometa » 14 cze 2008, 21:56

Możesz napisać, jak to wygląda organizacyjnie?Najpierw uprzedzacie prokuratora, że będzie akcja przymusowego odbioru i potem informujecie go telefonicznie? Traktujecie to już jako element postępowania o utrudnianie czynności kuratorowi, co potem oficjalnie zglaszacie na piśmie w prokuraturze? Kto wówczas otwiera Wam drzwi? Policja? U nas o takim scenariuszu w ogóle prokuratura i policja nie chcą slyszeć.
kometa
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2008, 15:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 15 cze 2008, 7:08

zawsze powiadamiam prokuratora o terminie czynnosci z art.598 KPC.Jeśli napotykam trudnosci to zwracam sie do prokuratora o decyzję,Zadarzyło mi sie ,ze asystujaca Policja po moim oświadceniu,ze złoże zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestepstwa przez nieuprawnionego wobec małoletnich przystąpiła do dzialań ("wejście z drzwiami").
Zapoznaj sie szczegółowo z brzmieniem art.598 (wszystkie punkty od 1-13).Powiadomienie prokuratora 598 z nr 11 (par 1-3) jest kompetencja kuratora.Ja standardowo zawiadamiam prokuratora o terminie czynności i w razie trudnosci prokurator podejmuje stosowną decyzje.Standardowo również mam lekarza pediatre podczas wykonywania czynnosci.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: kometa » 15 cze 2008, 9:08

owszem, my też zawiadamiamy pokuratora tylko w innej kolejności. Jeśli odebranie jest nieskuteczne z powodu dzialań osoby nieuprawnionej i kurator rezygnuje z wykonania czynności to wnosi na piśmie zawiadomienie o popelnieniu przestepstwa przez osobę nieuprawnioną do prokuratury.
kometa
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2008, 15:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 15 cze 2008, 10:02

Postanowienie o przymusowym odebraniu jest juz stwierdzeniem popelnienia przestepstwa przez nieuprawnionego (przetrzmywanie maloletniego bez zgody uprawnionego).Sąd rodzinny wydajac postanowienie i wskazujac dla nieuprawnionego termin skutecznego (dobrowolnego) oddania dziecka "daje " nieuprawnionemu szansę przywrócenie ladu społecznego.Gdy w terminie wskazanym nieuprawniony nie odda dziecka jego działania po tym terminie są bezprawne.Może trochę metnie tłumacze,ale chodzi mi o to ,ze gdy wkracza kurator prawo zostało złamane.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: kometa » 15 cze 2008, 10:32

A co w sytuacji, jeśli nasz Sąd nie określa w postanowieniach terminu oddania maloletniego? Niezgodnie z przepisami, ale tak się dzieje. Po znalezieniu placówki PCPR próbuje odebrać dziecko od osoby nieuprawnionej, a jeśli to się nie udaje, zawiadamia Sąd i zostaje wszczęta procedura przymusowego odbioru.
kometa
 
Posty: 4
Rejestracja: 14 cze 2008, 15:29
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: michal » 15 cze 2008, 12:55

Ja mam jeszcze innego rodzaju problem. 598 KPC jasno mówi, że kurator odbiera dziecko i przekazuje "osobie uprawnionej", ale czy ktoś jest w stanie podać podstawę prawną, która określa kto jest "osobą uprawnioną"?
Chodzi o to, że ani PCPR, ani placówka nie uważają się za takową. Placówka twierdzi, że samo skierowanie nie daje podstaw do tego, aby uznawać, iż przejmuje odpowiedzialność za dziecko. Dopiero w momencie, gdy małoletni znajdzie się na terenie placówki wchodzi pod jej opiekę. Jednocześnie wg dyrekcji domu dziecka brak jest unormowań prawnych, które zobowiązują jej przedstawiciela to tego, aby jechać po dziecko do miejsca skąd będzie odbierane. Z kolei PCPR stoi na stanowisku, że żaden przepis nie zobowiązuje jej pracowników do tego, aby w ogóle uczestniczyć w czynności odbierania dziecka i jego przewozu.
- Buenos dias, senor Siarra!
michal
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2005, 15:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: eipiem » 15 cze 2008, 13:30

No sorry,podstawę stanowi 598 z nr 13.To,że PCPR nie chca tego rozbic nie znaczy że nie ma postawy prawnej.Uprawnionym jest wtedy pracownik PCPR lub placówki (jesli jest skierownanie).Kurator odbiera od osoby nieuprawnionej i oddaje dziecko uprawnionej(tu PCPR lub placowka).jak nie ma osoby uprawnionej nie moze byc czynnosci odebrania.Cóz potrzebne jest u was szkolenie/sptkanie CPR/sad w sprawie przeprowadzania tej czynności.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: michal » 15 cze 2008, 16:07

Eipiem ja o tym wiem :) Problem w tym, że ani placówka, ani PCPR nie chce tego przyjąć do wiadomości. Upierają się, że nigdzie nie jest sprecyzowane kim jest "osoba uprawniona". Jakiekolwiek tłumaczenie nie działa. Dlatego zadałem to pytanie. Co do organizacji spotkania, to za wysokie progi na moje nogi :D
- Buenos dias, senor Siarra!
michal
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2005, 15:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: eipiem » 16 cze 2008, 18:36

Michał,
poproscie sedziego wizytatora SO ds rodzinnych o wykładnie tego przepisu i przeslijce to CPR
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: michal » 16 cze 2008, 19:57

No tu się niestety rozczarowałem. Odpowiedź była "Dogadujcie się".
- Buenos dias, senor Siarra!
michal
 
Posty: 81
Rejestracja: 26 sie 2005, 15:10
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: eipiem » 16 cze 2008, 22:30

sam powiedziałeś,ze CPR nie rozumie kto to jest uprawniony w 598 z 13.Po to wykładnia.jest jeszcze wykładnia ms np.Pani SSR M.Lewoc.Wcale nie uważam,ze mam sie w kwestii wykładni dogadywac.Prawo ma być czytelne dla każdego.Jak niektórzy maja problemy w zrozumieniu pojec uzywanych przez ustawodawcę to należy te pojecia wyjasnic.O dogadywaniu mowiłam majac na mysli spotkania na ktorych na bieżąco załatwia sie sprawy dot. współpracy obu służb np.ostatnio dogadywaliśmy sprawe RZ i jak maja te sprawy trafic do ref. własnych kuratorow zawodowych w zwiazku z nowa instrukcja dot. biurowości.Nie było problemów.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: Kobra » 18 cze 2008, 20:32

Depertament Wykonania Orzeczeń i Probacji MS w dniu 07.02.08r. pismem nr DWOiP III 5143-96/07 przedstawił interpretacje stosowania przepisu 598 nr 9 kpc ( odnośnie osoby uprawnionej).
Zgodnie z powyższą wykładnią osobami uprawnionymi są pracownicy PCPR oraz przedstawiciele placówek opiekuńczo-wychowawczych.
''Wykładnia'' została rozesłana do wszystkich okręgów.
Nasz PCPR został poinformowany i jego pracownicy bez żadnych problemów stawiają się na miejsce wyznaczone przez kuratora zawodowego w przypadku wykonania trybu przymusowego odebrania dziecka.
Dzieje się tak w przypadku, gdy małoletni zostali umieszczeni w placówce opiekuńczo-wychowaczej poza terenem naszego powiatu.
Jeżeli umieszczenie ma miejsce w placówce na terenie powiatu, osobą uprawnioną jest przedstawiciel tejże placówki.
Kobra
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 226
Rejestracja: 02 mar 2006, 20:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości