Przeprowadzanie wywiadów w czasie aplikacji kuratorskiej

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Przeprowadzanie wywiadów w czasie aplikacji kuratorskiej

Postautor: Adam » 14 lis 2005, 23:46

Jestem obecnie na aplikacji kuratorskiej przez kolejne pół roku w pionie karnym natomiast pełnie nadzory jako kurator społeczny w pionie rodzinnym. W związku z powyższym czy mogę przeprowadzać wywiady w trybie art 214 kpk lub art 14 par. 1 kkw czy też inne wywiady jednorazowe jako aplikant będąc jednocześnie kuratorem społecznym RODZINNYM?
Adam
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 76
Rejestracja: 14 lis 2005, 23:23
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zet » 15 lis 2005, 18:19

Oczywiscie, ze tak. Wywiady z art. 14 kkw i 214 kpk oraz wszystkie inne (kontrolne, itd.) przeprowadzasz razem z patronem. Obowiazek ich przeprowadzania wynika z planu aplikacji.
Odnosnie tego, czy aplikant moze pelnic funkcje kuratora spolecznego w roznych sadach sa rozne praktyki. U nas kuratorzy okregowi akceptuja do aplikacji glownie kandydatury tych osób, ktore juz sa kuratorami spolecznymi (i nie przestaja nimi byc w trakcie aplikacji).
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: BartK » 15 lis 2005, 19:59

Chyba Zet nie zrozumiałaś dokładnie Adama, który pytał czy może przeprowadzać jako aplikant wywiady z 214 kpk i 14 kkw jako kurator społeczny w pionie rodzinnym. Adamowi zapewne nie chodziło o to czy może jako aplikant przeprowadzać wywiady z patronem, ponieważ to jest oczywiste. Aplikant oczywiście nie ma żadnych kompetencji, natomiast kwestia kompetencji społecznego kuratora rodzinnego w pionie dla dorosłych nie została nigdzie poruszona, jednak skoro ustawa o kuratorach nie rozróżnia społecznych kuratorów rodzinnych i dla dorosłych, to w drodze takich sytuacjach jak Adama (aplikacja) mógłby społeczny kurator rodzinny przeprowadzać wywiady z 214 kpk i 14 kkw. Zaznaczam, iż jest to tylko moja prywatna opinia!
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: eipiem » 15 lis 2005, 20:42

Moim zdaniem nieprawidłowa jest praktyka pozostawania kuratorem społecznym (w przypadku Adama w innym ZKSS) gdy zarazem jest sie aplikantem.W moim okregu w chwili zawarcia umowy o pracę aplikant kuratorski musi zrezygnowac z pełnienia funkcji kuratora społecznego.Nie rodzi to wtedy wątpliwości co do uprawnień aplikanta i kuratora społecznego,o których to watpliwościach mówi Adam.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: BartK » 15 lis 2005, 21:07

Eipiem nie bądź taka i daj trochę tym biednym aplikantom dorobić :)
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: eipiem » 15 lis 2005, 21:36

Oj Bartku,
przecież nie ja pisałam Ustawę.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: eipiem » 16 lis 2005, 20:58

A tak na serio,to polecam wypowiedź Opener'a w Zadaj pytanie kuratorowi w wątku dotyczacym DELEGACJII.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: Zet » 16 lis 2005, 21:13

Bartłomiej-widzę ,że z lubością usiłujesz imputować innym błędy , a sam nie potrafisz przeczytać pytania Adama ,które brzmi :"czy mogę przeprowadzać wywiady 14/214 i inne jako aplikant (aktualnie w pionie karnym, będąc jednocześnie kuratorem społecznym rodzinnym?)"Nie pyta więc, czy może te wywiady przeprowadzać jako kurator społeczny rodz. ,tylko jako aplikant.Natomiast twoja prywatna opinia, ze kurator społ. rodz. mógłby przeprowadzać wywiady w pionie karnym to już bzdura.Choćby z tej przyczyny ,ze szkolony jest do pracy tylko w jednym pionie-chyba ze u ciebie(tradycyjnie)jest inaczej niż w całej Polsce.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Postautor: eipiem » 16 lis 2005, 21:22

Oj,wcale nie tylko u Bartka jest inaczej.
Nasi aplikanci maja również wspólny program.A ustawa nie rozdziela aplikacji i teoretycznie aplikant po zdanym egzaminie powinien być gotów merytorycznie do pracy w obu pionach.
Jeszcze raz proponuje rozważyć czy prawidłowa jest praktyka pozostawania kuratorem społecznym w chwili rozpoczecia aplikacji.
Moim skromnym zdaniem w tym momencie zaczeły sie komplikacje Adama.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: palabu » 16 lis 2005, 22:39

Mimo iż na naradzie kuratorów okręgowych (chyba wrzesień - Jastrzębia Góra) przedstawiciel MS wypowiedział się iż aplikant kuratorski może pełnić nadzory jako kurator społeczny to moim zdaniem stanowisko to jest błędne i niezgodne z ustawa o kuratorach. Uważam, że nie powinien ich mieć. Czy chodzi o "dorobienie" czy o merytoryczne pzrygotowanie myślę, że to drugie jest wazniejsze. Popieram stanowisko Eipiem. Nie zawsze Pania oceniam.
palabu
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 50
Rejestracja: 27 kwie 2005, 22:58
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 17 lis 2005, 8:00

Palabu,myśle,że z ocenianie z naszym zawodzie jest niestety wadą ,a nie zaletą.
Poza tym zwykle używamy nicka ,a nie Paniujemy.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: kamino » 17 lis 2005, 19:09

Witajcie !!!
Nie będę powielała tego, o czym informuje Was eipiem, ale z całą stanowczością stwierdzam, iż ma ona rację.
Do usłyszenia!
kamino
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 56
Rejestracja: 31 maja 2005, 18:42
Lokalizacja: Okręg - Poznań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: michu » 17 lis 2005, 23:02

Nie Zgadzam się.
Art. 72. Aplikantem kuratorskim może zostać ten, kto odpowiada warunkom określonym w Art. 5 ust. 1 pkt 1-4 oraz przedłoży informację z Krajowego Rejestru Karnego, która jego dotyczy.
Art. 5. 1. Kuratorem zawodowym może być mianowany ten, kto:

1) posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2) jest nieskazitelnego charakteru,
3) jest zdolny ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego,
4) ukończył wyższe studia magisterskie z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych albo inne wyższe studia magisterskie i studia podyplomowe z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych lub prawnych,
5) odbył aplikację kuratorską,
6) zdał egzamin kuratorski
Nigdzie nie znalazłem przepisu, że aplikant kuratorski, który był do tej pory kuratorem społecznym powinien ze swojej dotychczasowej funkcji zrezygnować.
A poza tym:
Art. 75. 1. Aplikacja kuratorska ma na celu:

1) praktyczne zapoznanie aplikanta z organizacją i działalnością sądu, zakładów dla nieletnich, placówek opiekuńczo-wychowawczych i leczniczo-terapeutycznych oraz zakładów penitencjarnych,
2) teoretyczne oraz praktyczne zaznajomienie aplikanta z zadaniami kuratora sądowego,
3) pogłębienie wiedzy aplikanta z zakresu metodyki pracy kuratorskiej,
4) sprawdzenie przydatności aplikanta do wykonywania zawodu kuratora.
A jak sprawdzić jego przydatność jeśli nie przez praktykę.
Awatar użytkownika
michu
 
Posty: 36
Rejestracja: 23 paź 2005, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Adam » 17 lis 2005, 23:09

Dokładnie o to mi chodziło o czym napisałeś w swojej odpowiedzi Bartłomieju. Wiem że jako społeczny moge przeprowadzać wywiady, natomiast jako aplikant nie. Dlatego w naszym okręgu wskazane jest wręcz aby aplikant był także kuratorem społecznym, choćby po to żebym mógł wykonywać wywiady, gdyż u nas jest taka praktyka, że aplikant nie może przeprowadzać żadnych wywiadów samodzielnie. Dla mnie osobiście jest to absurd, że będąc społecznym kuratorem mogę poszczególne wywiady przeprowadzać natomiast jako aplikant nie. Dzięki za opinię. Pozdrawiam!
Adam
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 76
Rejestracja: 14 lis 2005, 23:23
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zet » 18 lis 2005, 15:42

Ustawa (nasza) rozgranicza funkcje i kompetencje kuratorów społecznych:
Art.2.1
kuratorami sądowymi są :
1)kuratorzy zawodowi
2)kuratorzy społeczni
2.Kuratorzy sądowi ,(a więc społeczni i zawodowi)wykonujący orzeczenia w sprawach karnych są kuratorami dla dorosłych , a wykonujący orzeczenia w sprawach rodz. i niel. sa kuratorami rodzinnymi
Art 84.1.
pkt.3 kurator społeczny pełni funkcje społecznie w jednym zespole
Art.87.1. zakres zadań kuratora społecznego okresla kierownik zespołu w porozumieniu z wyznaczonym kuratorem zawodowym,pod którego kierunkiem kurator społ. ma pracować .
Dlatego jak napisałam wcześniej kurator społeczny jest szkolony do pracy tylko w jednym pionie i nie może wykonywać zadań drugiego pionu.
Tak więc Adam wywiady z 14/214/inne może wykonywać jako aplikant w pionie karnym (oczywiście z patronem)
Adam jako kurator społ. w pionie rodzinnym nie może wykonywać wywiadów z 14/214 i innych z pionu karnego.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość