Zaginoł ojciec, zostawił majątek, prosze o rade...

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

ZaginoŁ ojciec, zostawiŁ majĄtek, prosze o rade...

Postautor: qtm82 » 29 gru 2008, 12:22

Witam.
Pisze na tym forum w takiej sprawie. - Mój ojciec zaginął poza granicami Polski i pozostawił swój majątek, znalazłem w internecie informacje, że mogę dostać opiekę nad jego majątkiem – kurator.
Taką treść znalazłem na jednym z portali:

,,Zabezpieczenie majątku osoby zaginionej – kurator
Istnieje możliwość sprawowania opieki nad majątkiem osoby zaginionej przez członka jej rodziny .Należy w takiej sytuacji złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby, która z powodu nieobecności nie może prowadzić swoich spraw (podstawa prawna art. 184 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) z jednoczesnym wskazaniem osoby kuratora. Najlepiej, żeby kuratorem była osoba bliska, której zależy na zabezpieczeniu majątku zaginionego. Wniosek należy złożyć do sądu opiekuńczego właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania osoby zaginionej. Taki kurator będzie mógł dokonywać różnego rodzaju czynności prawnych na rzecz majątku zaginionego, np. wynająć jego mieszkanie, tworzyć lokaty na kontach bankowych itp. Wyznaczony przez sąd kurator jest zobowiązany do zabezpieczania wszelkich środków finansowych uzyskanych w wyniku sprawowanej kurateli. Kurator musi przedstawiać sądowi sprawozdania ze sprawowanej opieki nad majątkiem. Sąd może wezwać osobę pełniącą obowiązki kuratora do przedstawienia różnego rodzaju dokumentów, np. wyciągu z konta, umowy najmu mieszkania itp.’’

Dodam, że jestem jedyną osobą mu bliską, nie ma nikogo innego kto mógłby zaopiekować się jego majątkiem. Problem polega na tym iż jestem osobą karaną, zostałem skazany w listopadzie 2005 roku za pobicie na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata (tj. o czyn z art.223 kk w zb.z art.224 & 2 kk w zb. Z art. 226 & 1 kk) z tego co się orientuję moje zatarcie skazania mija w maju 2010 roku, chodź nie jestem pewien. Bardzo proszę o pomoc, czy moja karalność stanowi jakoś przeszkodą w otrzymaniu opieki – kuratora nad majątkiem (posiadłość rolna, mieszkanie, konta bankowe) mojego ojca, a może powinienem poczekać do maja 2010 roku kiedy moje skazanie zostanie zatarte i dopiero wtedy starać się o przyznanie mi opieki nad majątkiem ojca?

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
qtm82
 
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: raskolnikow » 29 gru 2008, 18:59

raskolnikow
 

Postautor: qtm82 » 29 gru 2008, 20:35

Dziękuje za pomoc :), ale za 30zł ?, to jednak wole dopłacić te 20zł i przejść sie do radcy prawnego ;).
Pozdrawiam.
qtm82
 
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: raskolnikow » 30 gru 2008, 13:00

świetny pomysł.
raskolnikow
 

Postautor: kesey » 31 gru 2008, 2:10

O ile dobrze pamiętam, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wymienia wśród wymaganych kryteriów do pełnienia funkcji kuratora (procesowego, dla czynności prawnych, majątku) niekaralności a jedynie rękojmię prawidłowego wypełniania powierzonych obowiązków, pełnię praw publicznych i obywatelskich.
Ostateczna decyzja pozostaje zawsze w gestii sądu.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: qtm82 » 02 sty 2009, 12:13

kesey pisze:O ile dobrze pamiętam, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie wymienia wśród wymaganych kryteriów do pełnienia funkcji kuratora (procesowego, dla czynności prawnych, majątku) niekaralności a jedynie rękojmię prawidłowego wypełniania powierzonych obowiązków, pełnię praw publicznych i obywatelskich.
Ostateczna decyzja pozostaje zawsze w gestii sądu.


Dziękuje za pomoc, Pozdrawiam.
qtm82
 
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2008, 11:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości