zmiany w KRiO

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

zmiany w KRiO

Postautor: raskolnikow » 17 sty 2009, 0:10

Sejm przekazał Senatowi w uchwaloną w dniu 6.11.2008 r. nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nowelizacją, w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd zobowiązany będzie do uwzględnienia porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Projekt zakłada, że sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd będzie też mógł pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, o ile przedstawią porozumienie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Nowelizacja wprowadza także zmiany do przepisów dotyczących pochodzenia dziecka, m.in. macierzyństwa. Za matkę dziecka jest uznana kobieta, która je urodziła. Jeżeli sporządzono akt urodzenia dziecka nieznanych rodziców albo macierzyństwo kobiety wpisanej w akcie jako jego matka zostało zaprzeczone, można żądać ustalenia macierzyństwa.

Zgodnie z nowym brzmieniem regulacji powództwo o ustalenie macierzyństwa wytacza dziecko przeciwko matce, a jeżeli matka nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Matka natomiast wytacza powództwo o ustalenie macierzyństwa przeciwko dziecku. Takie powództwo nie może być wtoczone przez matkę po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.

Nowelizacja określa zasady żądania zaprzeczenia macierzyństwa. Przesłanką takiego żądania jest fakt, że w akcie urodzenia jest wpisana jako matka kobieta, która dziecka nie urodziła. Powództwo o zaprzeczenie macierzyństwa dziecko wytacza przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy. Matka zaś wytacza powództwo przeciwko kobiecie wpisanej w akcie urodzenia dziecka jako jego matka i przeciwko dziecku, a jeżeli kobieta ta nie żyje – przeciwko dziecku. Kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka jako jego matka wytacza powództwo przeciwko dziecku. Uprawnionym do wytoczenia powództwa jest także mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka. Wytacza on wówczas powództwo przeciwko dziecku i tej kobiecie, a jeżeli ona nie żyje – przeciwko dziecku.

Termin na wytoczenie powództwa przez matkę albo kobietę wpisaną w akcie urodzenia dziecka wynosi 6 miesięcy od dnia sporządzenia aktu urodzenia dziecka, a w przypadku mężczyzny, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia dziecka - w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że kobieta wpisana w akcie urodzenia dziecka nie jest matką dziecka, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Dziecko takie powództwo może wytoczyć ciągu 3 lat od osiągnięcia pełnoletności. Powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie macierzyństwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.
Nowelizacja wprowadza także niedopuszczalność zaprzeczenia ojcostwa, jeżeli dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę.

Projekt zakłada, że kierownik urzędu stanu cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym złożyć oświadczenia konieczne do uznania ojcostwa przepisy regulujące obowiązki i prawa wynikające z uznania, przepisy o nazwisku dziecka oraz różnicę pomiędzy uznaniem ojcostwa a przysposobieniem dziecka. Kierownik będzie miał też obowiązek odmowy przyjęcia Dziecko będzie mogło żądać ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa, jeżeli uznający mężczyzna nie jest jego ojcem. Termin na wystąpienie z tym żądaniem to 3 lata od osiągnięcia pełnoletności.

Nowelizacja wprowadza także możliwość orzeczenia o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka, o ile wymaga tego dobro dziecka.

Projekt zakłada, że nawet rodzice, którzy nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych, mają prawo i obowiązek uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad osobą dziecka i w jego wychowaniu, chyba że sąd opiekuńczy ze względu na dobro dziecka postanowi. Sąd rodzinny będzie też mógł ograniczyć władzę rodzicielską przez skierowanie rodziców do placówek albo specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.

Kontakty z dzieckiem wprost uznano za niezależne od władzy rodzicielskiej przysługującej rodzicom. Kontakty te obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, w braku porozumienia w tej kwestii rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Nowelizacja wprowadziła możliwość ograniczenia utrzymywania kontaktów rodziców z dzieckiem, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. Sąd będzie mógł:

1) zakazać spotykania się z dzieckiem,
2) zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
3) zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
4) ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
5) zakazać porozumiewania się na odległość.

Przepisy o kontaktach stosowane będą odpowiednio do kontaktów rodzeństwa, dziadków, powinowatych w linii prostej, a także innych osób, jeżeli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.
źródło - monitorprawniczy.pl
raskolnikow
 

Postautor: eipiem » 17 sty 2009, 12:10

I nie dodałeś,że w/w prawa wchodza w zycie po 6 m-cach od ogłoszenia czyli pod koniec czerwca 09.Zachecam do pochylenia sie nad uragulowana tam równiez kwestia kontaktów rodzica/-ów dzieci umieszczonych w rodzinach zastepczych i placówkach oraz zapisem,ze sąd musi ustalic sposób kontroli realizowania tego prawa.:)
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: A.Martuszewicz » 18 sty 2009, 0:49

Do Raskolnikow!
Szanowny Forumowiczu!
Uprzejmie proszę o sprawdzanie zamieszczanych wiadomości.
Informuję,ze Nowelizację Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego Podpisał już Prezydent.Cały czas w pracach Parlamentarnych w Komisjach i Podkomisjach Parlamentu uczestniczyła reprezentacja Krajowej Rady Kuratorów w składzie Anna Korpanty,Tadeusz Jedynak,Andrzej Martuszewicz przyczyniając się do dobrego ostatecznego kształtu nowelizacji,co zostało podkreślone w Zespole powołanym przez Panią Elżbietę Radziszewką Sekretarza Stanu w Kancelarii Premiera ,Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania,w którym uczestniczy Przewodniczacy KRK Andrzej Martuszewicz.
Serdecznie pozdrawiam i Apeluję do udzielających porad i wypowiadających się na Forum o merytoryczną rzetelność.
A.Martuszewicz
VIP
VIP
 
Posty: 7
Rejestracja: 10 maja 2005, 7:25
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości