"Uwaga" TVN 11 lutego - kurator napisał i zabrali

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: raskolnikow » 17 lut 2009, 21:33

Nie, nie chcę ale zdaje mi się że wystarczyłaby mała iskra aby wzniecić pożar:) Nabi jedziesz?
raskolnikow
 

Postautor: Bosman » 17 lut 2009, 21:52

kgb14 pisze:jurek - napisałbym Ci po męsku - bo chyba dawno tego nie słyszałeś i odwykłeś , obrosłeś w piórka - ale od razu by mnie zbanowali - nie mam ochoty na dalszą dyskusję z Tobą - miałem Cie za inteligentnego kuratora - nawet czasem sie z tobą zgadzałem - ale teraz bardzo proszę nie odzywaj sie do mnie w żaden sposób - nie komentuj moich wypowiedzi - ja nie będę komentował Twoich - jeśli sie gdzieś pomylę to są na forum inni kuratorzy którzy mnie poprawią i od których krytykę jestem w stanie przyjąć - natomiast rozmowa z Tobą to jak kopanie sie z ... Ty nie jesteś tutaj wyrocznią.


Koledzy, zakończcie tę wymianę dla dobra Służby.
Pozdrawiam Obu przyjaźnie.
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: niki78 » 24 lut 2009, 14:38

Myślę, że powinniśmy zakończyć dyskusję w tym tematcie. Powiem tylko, a raczej sie powtórzę, że pragram Uwaga "okroił" informacje otrzymane w związku z tą sprawą. Nie wspomiano jaka to była rodzina, z jakiego powodu był tam prowadzony nadzór kuratorski i dlaczego tak naprawdę zabrano dziecko. Nie pokazano wypowiedzi sędziego rodzinnego i innych szczegółów, istotnych dla sprawy. Wyemitowano tylko to, co miało poruszyć opinię społeczną i udało im się to.
niki78
 
Posty: 4
Rejestracja: 29 kwie 2007, 10:52
Lokalizacja: śląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Reksio » 25 lut 2009, 21:13

Autentyk: telefonuje do mnie pracownik socjalny z OPS i pyta, czy nie wiem co się dzieje wieczorami u naszej wspólnej podopieczne Iksińskiej, podobno popija przy dzieciach razem z przygodnymi mężczyznami. Moja odpowiedź była dla niej jasna i czytelna: powinna kilka razy wybrać sie do Iksinskiej np. o dwudziestej i wtedy przekona się jak podopieczna spedza wieczory. Na co pracownik socjalny odpowida mi grzecznie: ależ my pracujemy do 15.30.
Wniosek stąd taki, że każdy reporter zbierający materiał do programu jeżeli zapyta takiego pracownika socjalnego jak się sprawuje pani Iksińska usłyszy odpowiedż , że świetnie, nie pije , dba o dzieci itp.
Reksio
 
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2008, 9:55
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: arabica32 » 27 lut 2009, 17:41

Czy ktoś widzial kiedyś program mówiacy o nas w dobrym świetle? czy slyszeliście aby powiedziano, że interwencja kuratora była słuszna i zapobiegła tragedii? Ja jakoś nie! a jesli chodzi o wywiady jakie mamy przeprowadzac i informacje jakie mają się w nim znależć to przyznam, że mam mętlik w glowie. Na osostnim szkoleniu jakim byłam ( i pewnie niektórzy z Was również) uslyszeliśmy że nie powinniśmy zbierać informacji od sąsiadów, pracowników socjalnych itp. bo zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych nie mozemy takich informacji przetwarzać (dotyczy to kuratorów rodzinnych). Usłyszeliśmy, że nie powinniśmy wymieniać się informacjami o rodzinie czy nadzorowanym z pracownikiem socjalnym , pedagogiem, dzielnicowym bo wszystko jest dobrze do czasu. Na innym szkoleniu uslyszałam, że w zleceniu wywiadu powinno być okreslone szczególowo przez Sąd co wywiad ma zawierać jesli np. nie ma zapytania o opinię sąsiadów nie powinna ona się w nim znależć. wywiad nie jest dowodem w sparwie i jeśli Sąd chce moze zwrócić się o opinie do różnych instytucji (wówczas bedzie stanowiło to dowód)
A swoją drogą racja, że przy takim nawale wywiadów jaki wykonują kuratorzy rodzinny nie możliwe jest zbieranie informacji ze szkoły, policji, placówek zdrowia, ośrodków pomocy spolecznej itd Nie wiem jak inni ale raczej nie mamy ustawowego terminu 14 dni na przeprowadzenie wywiadów jest to 7 dni lub 3 a bardzo czesto pilnie lub niezwlocznie.
Kiedy wreszcie ktoś zauważy ile czasu i pracy wymaga od nas zrobienie wywiadu i że jest to olbrzymi procent naszej pracy. Jak mozna nie liczyć tego do obciażenia pracą?? Kuratorzy poruszają ten temat od dawna ale jakoś wszystko bez zmian.
A jesli ktoś wie jak ma się ustawa o ochronie danych osobowych do przeprowadzania wywiadów niech napisze bedę wdzięczna pozdrawiam wszystkich .
arabica32
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 103
Rejestracja: 07 gru 2008, 15:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 27 lut 2009, 18:31

przeczytaj ustawę o ochronie danych osobowych i sama będziesz wiedzieć czy kurator jest nia "ograniczony" wykonujac obowiązki słuzbowe.Szczególnie uważnie przeczytaj co to jest przetwarzanie danych i czy w przypadku kuratora do przetwarzania danych dochodzi na mocy tej ustawy czy innych.Sprawdz co nasza Ustawa mówi na temat tajemnicy.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: Blad » 27 lut 2009, 23:23

Ja także pamietam ze szkolenia, że ja jako kurator rodzinny mogę przeprowadzać wywiad tylko z osobami podanymi w zleceniu, ewentualnie domownikami. Nie mogę uzyskiwać informacji o tychże osobach bez polecenia Sądu nawet od kolegi - kuratora dla dorosłych czy od pracowników innych instytucji. Kurator dla dorosłych ma taką możliwość dzięki zapisom w kodeksach.

Taką wykładnię usłyszeliśmy na szkoleniu od prawnika, uzannego autorytetu, osoby zajmującej się wykonywaniem prawa w mojej rodzinnej "działce". Nawet gdybym uważała inaczej to muszę liczyć się z tym, że taka interpretacja funkcjonuje.
IMHO
Blad
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 15
Rejestracja: 27 lut 2009, 18:20
Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 28 lut 2009, 8:30

Ludzie jak macie problem z wiedzą z Ustawy o ochronie danych to poproście o szkolenie kogoś z GIODO,albo zwróćcie się z zapytaniami do w/w.Ja tez miałem przyjemność z "autorytetami" z naszej dziedziny prawa reprezentującymi urząd.Niestety nie były to autorytety w aspekcie Ustawy o ochronie danych.Co wiecej nalezy popatrzec na akty prawne ,które nas mocują i na mocy których wykonujemy czynności,Nie bez znaczenia jest kwestia tajemnicy słuzbowej naszej i innych słuzb oraz obowiązek współpracy.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: kgb14 » 28 lut 2009, 8:52

Pierwsze słyszę aby kurator rodzinny musiał przeprowadzać wywiad tylko z osobami wskazanymi na wywiadzie :shock: , a do tego jeszcze , że ma mniejsze uprawnienia niż kurator dla dorosłych .... :shock:
w kodeksie sa zapisy o kuratorze i o kuratorze zawodowym --- nie spotkałem zapisu , dot tylko kuratora ,,rodzinnego'' ...

mało , oj mało jeszcze wiem ...
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: jurek » 28 lut 2009, 10:05

upss :D :D :D mało co a napisałbym coś do kgb 14 a przecież sobie tego nie życzy 8) 8) 8) .

eipiem mam wrażenie, że znasz odpowiedzi na zadawane tu pytania więc jeśli mogę to poproszę o ich udzielenie.
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: agawe » 28 lut 2009, 10:24

Niestety eipiem, sprawa nie jest chyba taka prosta :(
Także mieliśmy szkolenie z zakresu danych osobowych z osobą podobno kompetentną w tym temacie, która na prawie żadne z naszych pytań nie odpowiedziała... Niestety nie potrafiła rzeczowo ustosunkować sie do niejasnych dla nas kwestii, gdyż wyraźnie ustawa o ochronie danych osobowych kłóci się z zadaniami kuratora. Cóz z tego, że szkoląca doskonale znała ustawę o ochronie danych - nam chodziło o odniesienie jej przepisów do naszej pracy - i tu powstał problem... Np jak współpracować z rodziną skazanego w zakresie jego resocjalizacji, skoro nie mozna poinformowac rodziny o charakterze popełnionego przestepstwa. W takiej sytuacji nawet nie sposób przedstawić diagnozy (informacje od członków rodziny sa tu bezcenne, a jak oni maja ustosunkować sie do przyczyn popełnienia przestepstwa, jeśli nie wiedzą jakie przestepstwo skazany popełnił).
A co z wymianą informacji z MOPS, Policją ?
Uważam, że problemem tym nikt nie chce się zająć - bo po prostu jest to problem bardzo złożony i trudny i obawiam się, że przy obecnie obowiązujących przepisach "nierozwiązywalny"...
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 28 lut 2009, 10:46

Agawe,przeczytaj nasza ustawe,a szczególnie art.9 pkt.5 mówi czym sie posiłkujesz wykonujac swe obowiazki ustawowe.
Zachecam Cie bys doczytała w Ustawie o ochr,danych co to sa dane osobowe (i jaki rodzaje danych osobowych Ustawa wymienia).czym sie rózni dana osobowa od informacji.
Ustawa nie mówi o ochronie informacji,ale danych.Musisz wiedziec co to jest przetwarzanie,musisz wiedziec jakie sa wyłączenia ustawy.Nie wystarczy sie znac "tylko" na naszej robocie lub "tylko"na Ustawie o ochronie danych - trzeba przeanalizować obydwie te dziedziny.
Sady (w tym kuratorzy) sa uprawnieni do przetwarzania danych,sa uprawnieni do uzyskiwania danych od innych (organizacji,osob fizycznych - UKS).
Sady (=kuratorzy) mają dbac by zgromadzone dane (w tym dane wrażliwe) nie wyciekły poza insytytucję.
OPS z mocy ustawy o Pomocy Spolecznej maja uprawnienie do przetwarzania danych (wszystkich).OPS wykonujac swe zadania Ustawowe przetwaraja dane bez zgody klienta.
Ustawa o ochronie danych została stworzona by chronic DANE OSOBOWE przed przetwarzaniem ich przez podmioty,które nie maja do tego uprawień wynikajacych z innych aktów prawnych,a nie by utrudniac instutucjom takim jak wymiar sprawiedliwości czy słuzby pomocy społecznej wypełnianie swych zadań statutowych.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: agawe » 28 lut 2009, 12:20

Myślę, że problem może wynikać z różnic w interpretacji ustaw przez róznych szkolących. Zdumiewające jest, że szkolący w róznych sądach podawali inne interpretacje. Nie powinnas zatem eipiem dziwić sie kuratorom, że maja szereg wątpliwości - może Ty ich nie masz, bo miałaś okazję być szkolona przez osoby bardzo kompetentne.
Nie mam teraz czasu (obowiazki domowe wzywają), ale w najbliższym czsie postaram się ponownie przejrzeć ustawę i ewentualnie poproszę Cię o poradę w niejasnych kwestiach.
Dzięki i pozdrawiam.
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 28 lut 2009, 12:46

Jeśli art. 9 pkt 5 Ustawy o kuratorach powiąże się z art. 27 ust. 2 pkt 4 Ustawy o ochronie danych osobowych, to raczej nie powinno być wątpliwości odnośnie możliwości odnośnie pozyskiwania przez kuratora zawodowego danych osobowych, w toku realizowania czynności służbowych.

Jeśli możesz Blad- powiedz proszę, któryż to ze znanych prawniczych autorytetów ukuł taką interpretację?
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: raskolnikow » 28 lut 2009, 12:50

kesey pisze:Jeśli art. 9 pkt 5 Ustawy o kuratorach powiąże się z art. 27 ust. 2 pkt 4 Ustawy o ochronie danych osobowych, to raczej nie powinno być wątpliwości odnośnie możliwości odnośnie pozyskiwania przez kuratora zawodowego danych osobowych, w toku realizowania czynności służbowych.

Jeśli możesz Blad- powiedz proszę, któryż to ze znanych prawniczych autorytetów ukuł taką interpretację?

Zbigniew Z. :)
raskolnikow
 

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron