Półroczne wywiady sprawdzające u częściowo ubezwłasn.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

PóŁroczne wywiady sprawdzajĄce u częściowo ubezwŁasn.

Postautor: Reksio » 03 cze 2009, 20:17

Mam pytanie. Czy u Was przewodniczący Wydziału Rodzinnego wydał zarządzenie, by raz na pół roku kuratorzy sporządzali wywiady kontrolne u osób częściowo ubezwłasnowolnionych. Przecież kilka lat temu zabrano kuratorom rodzinnym te sprawy do wydziałów, by ich odciążyć więc po co był ten zabieg skoro wydział szykuje nam około osiemdziesięciu wywiadów sprawdzających w terminie siedmiu dni. Chore? A może celowa nagonka.
Reksio
 
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2008, 9:55
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: raskolnikow » 03 cze 2009, 22:05

Jak zabrano. Ja mam 112 akt i raz a czasem 2 razy w roku wywiad. Większość zlecam społecznym. Ale to do statystyki raczej nie idzie, więc nie ma liczby - nie ma osoby. A nie doczytałem dokładnie. Tylko u częściowo ubezwłasnowolnionych?
raskolnikow
 

Postautor: kesey » 03 cze 2009, 23:25

Reksio spytał(a) o wywiady u ubezwłasnowolnionych częściowo, gdyż w przypadku osób poddanych prawnej opiece (małoletnich i ubezwłasnowolnionych całkowicie) taka częstotliwość ma uzasadnienie w przepisie Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych.

Myślę, że w przypadku ubezwłasnowolnionych całkowicie i osób ułomnych jest to działanie trochę z automatu, nie wynikające z jakiś szczególnych okoliczności, które uzasadniałyby taką właśnie częstotliwość. Ponieważ są to wywiady w postępowaniu wykonawczym, w pewnej części zleca się je kuratorom społecznym (rzetelne wykonanie rzuconych nagle w znacznej ilości wywiadów tylko przez kuratora zawodowego po prostu wykracza ponad jego możliwości), wzmagając wydatkowanie środków budżetowych (a później jakiś nowy Zespół Nr 28 wysmaży raport o kosztach kurateli). Nie wspomnę już o tym, iż zlecenia takie dotyczą także pensjonariuszy DPS, czy wychowanków placówek opiekuńczo- wychowawczych.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: arabica32 » 04 cze 2009, 14:25

U nas nie ma wywiadów zlecanych pólrocznych wywiadów wywiadów w sprawach osob częsciowo ubezwlasnowolnionych. mamy stałe ( tzn.dostajemy pierwsze zlecenie wywiadu w sprawie z zaznaczeniem iż kolejne należy skladać co 6 miesiecy) pólroczne zlecenia wywiadów na okoliczność warunków życiowych osob poddanych opiece również tych znajdujących się w DPS. Wszystkie zlecenia wykonują kuratorzy zawodowi. Jest tego bardzo dużo rocznie ok. 400. Mam pytanie w tej kwesti jak ujmujecie takie wywiady w ststystyce? U nas nie magą być ujęte w wywiadach wykonawczych. Są w czynnościach dot. osob poddanych opiece. Wiec czynność zlecona i wykonana - wychodzimy na zero i nie liczy się do żadnego obciążenia naszą pracą? naszej pracy nie ma? Jakoś nie umiem tego pojać.
arabica32
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 103
Rejestracja: 07 gru 2008, 15:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 04 cze 2009, 16:53

arabica-wydaje mi sie ze zgodnie ze stanowiskiem MS nie ma podstaw do zlecania wywaidów i czynnosci w sprawach osób cz.ubezwłasnowolnionych.Jesli sprawa dot. opieki nad osoba dorosła trafia do ZKSS to zakładane sa akta OP(K) które wykazywane sa w MS-S40 jako czynności inne.Jęsli zarzadzenie dot przeprowadzania wywiadu jest stałe to czynność (sporzadzenie wywiadu)powinna byc wielokrotnie rejestrowana
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: raskolnikow » 04 cze 2009, 17:03

Z niektórych wypowiedzi osób zajmujących się statystyką w ministerstwie wynika, iż etatów jest ... za dużo. Więc to czy wliczysz czy nie wliczysz czegoś do statystyki nie ma znaczenia. O zgrozo.
raskolnikow
 

Postautor: arabica32 » 04 cze 2009, 22:10

Eipiem własnie o to chodzi, że u nas stałe zarzadzenie dot. przeprowadzania wyw. w sprawach OP jest podwójnie rejestrowane ( kontrolka OP i Wr) ale w statystyce ma być wykazywane tylko w czynnosciach a w wywiadach jednak juz nie!!Powtórze zatem za raskolnikowem O zgrozo!
arabica32
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 103
Rejestracja: 07 gru 2008, 15:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 05 cze 2009, 14:31

Staystyke sporządza Zespół.To kto wam zarządził,żeby nie rejsestrować WR Kierownik?
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: kesey » 06 cze 2009, 2:57

Jaki druk statystyki, taka i jej jakość. MS-S40 i tak nie jest najgorszy, ale jego konstrukcja pozwala na różnorodne manipulacje. Gdyby go mądrze poprawiono pewnie nawet miałby głębszy sens.

W zasadzie wykonywanie orzeczeń w zespołach rodzinnych pozostaje w gestii kuratora wyłącznie w tych sprawach, gdzie orzeczony został nadzór. Zatem nadzory stałe i wywiady bieżące na różnych etapach postępowania stanowią faktyczne obciążenie pracą. Czynnościami natomiast są udział w kontaktach z dzieckiem i odebranie na zasadzie 598.

Z Regulaminu Urzędowania Sądów Powszechnych wynika, iż pozostałe czynności w postępowaniu wykonawczym należą do prezesa sądu i sędziego rodzinnego, z wyjątkiem czynności zastrzeżonych dla sądu (§256). Sąd przy współudziale kuratora bada warunki życiowe osoby poddanej prawnej opiece (§260) i logicznym wydaje się, iż współudział ten polega na przeprowadzeniu wywiadu, co wydaje się wynikać z §259. Akta spraw Op w ogóle nie powinny trafiać do zespołów kuratorskich, a istnienie kontrolki Op jest dla mnie po prostu niejasne. Wywiady te, podobnie jak pozostałe powinny być odnotowywane w kontrolce Wr, każdorazowo po przekazaniu zlecenia przeprowadzenia wywiadu przez kuratora. Tak byłoby racjonalnie, ale instrukcja o biurowości nieco to zaburzyła.

Funkcjonowanie zbiorczych zarządzeń ogólnie nie ma większego sensu, gdyż każdorazowo czynności sądu wynikać powinny ze stanu faktycznego sprawy (w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia ubezwłasnowolnionego raczej nie oczekuje się kolejnych sześciu miesięcy na rozwój sytuacji).
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: tuchan » 09 cze 2009, 0:02

Raz na pół roku u osób częściowo ubezwłasnowolnionych?! O losie... Nawet nie próbuj mnie tak straszyć... My mamy urwanie głowy z całkowicie ubezwłasnowolnionymi. U nas wpisuje się do Op a nie do Wr
"jedzmy gówno, miliony much nie mogą się mylić" W.Łysiak
Awatar użytkownika
tuchan
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 20:58
Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Postautor: arabica32 » 09 cze 2009, 9:46

Eipiem już odpowiadam. Rejestrujemy wywiady dot. opiek w Wr i w kontrolce OP ( czyli podwójnie) w statystyce natomiast mamy to tylko wykazywać w czynnościach a już dziale dotyczącym wywiadów nie ( tak zresztą mówiła instrukcja ). Wiadomo że jak wykaże w czynnościach że wplynęło i wykonano to na koniec wychodzi zero. Wiec co mi się liczy do obciążenia pracą. I to mnie tak wkurza. Pozdrowionka
arabica32
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 103
Rejestracja: 07 gru 2008, 15:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: zła » 30 cze 2009, 9:54

Mnie też to wkurza.
Powiem wiecej . Byłam na naradzie kuratorów z DWOiP w Ppowie w maju i tam usłyszałam, że najważniejsze są nadzory/dozory a pozostałe czynności i tak nie wpływają na nasze obciążenie. W moim zespole także mamy "stałe zlecenia" badania raz na 6 m-cy warunków w jakich pozostają osoby poddane opiece. Wpisujemy to do Opk i badamy te czynności - oczywiście jak ? w formie wywiadu, ale nie wpisujemy tego do Wr bo zlecenie mówi o zbadaniu warunków a nie przeprowadzeniu wywiadu.
W sprawozdaniu MS-S40 wykazujemy czynności (wpłynęło- czyli wszystkie i wykonano - też wszystkie i na końcu zero ).
Pocieszeniem niech będzie dla nas to ,że DWOiP czyta także dane z rubryki "wykonano" i zauważyli ,że kuratorzy rodzinni wykonują masakryczną ilość wywiadów .
Pozdrawiam wszystkich i życzę bezbłędnego sporządzenia statystyki.
zła
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 kwie 2006, 15:03
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Blad » 13 lut 2010, 22:47

Nie dosyć, że masakryczną ilość wywiadów to jeszcze mamy wskazywać kandydatów na opiekunów czy kuratorów z zagrożeniem, że jeśli się nam nie uda to sami nimi zostaniemy.
"Wyszukiwanie" zajmuje mi czasem dwa dni i przypomina pracę śledczego.
W Warszawie starosta ogłasza nabór na opiekunów i kuratorów dla osób ubezwłasnowolnionych. Doskonały pomysł.
IMHO
Blad
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 15
Rejestracja: 27 lut 2009, 18:20
Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Weronika_ » 13 lut 2010, 23:20

...ja odmówiłam, trudno, spotkałam się z zaskoczeniem i "niechęcią", ale nikt mnie nie zmusi, abym była opiekunem prawnym, że nie wspomnę o "konieczności" podawania prywatnego tel. komórkowego. Nie jestem kuratorem 24 ha na dobę, tylko w pracy :wink: , pozdrawiam
Weronika_
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 189
Rejestracja: 09 mar 2009, 0:24
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: kesey » 14 lut 2010, 0:16

Art.194§1, 2 i 3 krio. wskazują, w jaki sposób sąd ma ustalić osoby ewentualnych kandydatów na prawnego opiekuna, bądź gdzie się ma zwrócić o ich wskazanie w przypadku trudności w wyłonieniu kandydata. O kuratorze sądowym nie ma tam mowy, ani w kontekście wskazywania, ani też weryfikacji kandydata- opiekę ustanawia sąd opiekuńczy (art. 145§2 krio.).
Brawo dla Starosty warszawskiego, który dobrze stara się wywiązywać z obowiązków, spoczywających na nim ustawowo.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Następna

Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości