czy można wnioskować o zakończenie sprawowania nadzoru?

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

czy można wnioskować o zakończenie sprawowania nadzoru?

Postautor: cargi » 06 sie 2009, 11:20

w styczniu 2009 roku Sąd powierzył mi sprawowanie nadzoru nad podopiecznym, ktory został zobowiązany do podjęcia leczenia w niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. Mój podopieczny systematycznie uczęszczał na terapię w niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. Nie uchylał się od kontaktów ze mną. Zauważyłam, że nie spożywa już alkoholu - zresztą nie pozwala mu na to wykonywana przez niego praca, gdyż jest kierowcą pracującym od samego rana. Terapeuta, który prowadził mojego podopiecznego stwierdził, że nie ma podstaw do kontynuwacji terapii. Czy w takiej sytuacji można wnisokować do Sądu o zakończenie prowadzenia nadzoru nad podopiecznym? Czy trzeba czekać te 2 lata, kiedy to z urzędu zakończy się nadzór?
Z góry dziękuję za odpowiedź...
Pozdrawiam

Wprawdzie sprawa dotyczy osoby dorosłej, jednak zakresem kompetencji przynależy do kurateli rodzinnej. Przenoszę zatem do odpowiedniego działu. Bartłomiej
cargi
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2008, 21:37
Lokalizacja: Sopot
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 06 sie 2009, 16:44

Oczywiscie,ze mozna,Społeczny w sprawozdaniu powinienn podsumować przebieg nadzoru i wnioskować by zawodowy wyastapil do sądu z wnioskiem o umorzenie postepowania wykonawczego,Na pewno przydatna bedzie informacja od terapeuty prowadzacego
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: cargi » 07 sie 2009, 9:49

bardzo dziękuję za informację!
cargi
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2008, 21:37
Lokalizacja: Sopot
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Zwolnienie z nadzoru alk.

Postautor: Reksio » 21 sie 2009, 19:41

U mnie nie ma takiej opcji. Sędzie powiedziała, że zgodnie z ustawa dwa lata od daty orzeczenia plus 21 dni prawomocności. Nastepnego dnia mogę wystapić z wnioskiem o umorzenie postepowania wykonawczego i uchylenie nadzoru kuratora.
Reksio
 
Posty: 19
Rejestracja: 29 lis 2008, 9:55
Lokalizacja: świętokrzyskie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Barbara » 23 sie 2009, 17:55

Reksio, to nie tak. Z mocy prawa obowiązek leczenia (a tym samym nadzór) ustaje właśnie po dwóch latach od dnia prawomocności orzeczenia. Ale kurator (i nie tylko on) ma prawo wystapić wcześniej o uchylenie tego obowiązku. Dokładnie na ten temat mówi art. 34 ustawy o wychowaniu w trzeźwości....
Barbara
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 09 mar 2006, 1:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tuchan » 11 lis 2009, 1:38

Art. 34. 1. Obowiązek poddania się leczeniu trwa tak długo, jak tego wymaga cel leczenia, nie dłużej jednak niż 2 lata od chwili uprawomocnienia się postanowienia.

Czyli śmiało można, jeżeli cel leczenia został osiągnięty.

Ciekawy jest jednak przypadek w którym podopieczny od początku sprawowania nadzoru zachowuje abstynencję, nie podjął jednak leczenia odwykowego w żadnej formie. Co wtedy? Czy kończycie nadzór jeśli cel leczenia (abstynencja) został osiągnięty bez leczenia?
"jedzmy gówno, miliony much nie mogą się mylić" W.Łysiak
Awatar użytkownika
tuchan
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 78
Rejestracja: 17 wrz 2007, 20:58
Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Postautor: eipiem » 11 lis 2009, 10:48

Tuchan,abstynencja nie jest jedynym oczekiwanym efektem terapii odwykowej.Nie wspomne juz o takich uzaleznionych,którzy przestali pić ,a uzywaja inne srodki zmieniajace świadomość
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron