Wywiad środowiskowy w państwie członkowskim UE

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wywiad środowiskowy w państwie czŁonkowskim UE

Postautor: Black Fox » 03 lut 2010, 17:29

Dzień dobry
Mam taki problem. Otrzymałem od przewodniczącej wydziału zlecenie na wykonanie wywiadu środowiskowego poza granicami Polski. Na moje pytanie o podstawę prawną tej czynności otrzymałem odpowiedz, że istnieje "jakaś dyrktywa" zezwalająca na takie czynności i mogę sobie jej poszukać. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś wykonywał już takie wywiady poza granicami państwa i jaka dyrektywa/rozporządzenie daje podstawę prawną do jej wykonania.

Osoby z którymi mam przeprowadzić wywiad są obywatelami polskimi (dzieci chodzą do polskich szkół), lecz cała rodzina zamieszkuje za granicą (w państwie członkowskim UE).

Będę bardzo wdzięczny za szybką i rzeczową odpowiedziedź.
Black Fox
Black Fox
 
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 03 lut 2010, 18:12

Bladego pojęcia nie mam na temat tej dyrektywy - sam jestem ciekawy .
mnie natomiast interesuje jak będą zwracane koszta - jakiś ryczałt - jak przejazd - jakaś dieta ??
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: eipiem » 03 lut 2010, 18:36

Fox jesteś rodzinny czy dorosly?W jakiej kategorii sprawy masz ten wywiad?
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: Black Fox » 03 lut 2010, 19:23

Rodzinny, sprawa NMO - pismo interwencyjne ze szkoly
Black Fox
 
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 03 lut 2010, 20:44

Kurator wykonuje swoje obowiazki zgodnie z własciwościa terytorialną.Jesli we własciwości waszego sadu jest miejsce wskazane w zarzadzeniu sędziego jako miejsce wykonania czynnosci (a rozumiem,ze nie jest bo pismo dotyczy dziecka Polaków zamieszkujacych za naszą południowa lub zachodnia granica)to musisz tę czynność wykonac,jeśli nie to przekazujemy zgodnie z właściwościa terytorialną.Twój Sąd Rodzinny nie jest właściwy do rozpoznania tej sprawy jesli szkoła podaje adres za granica to sad powinien przekazac tę informację do odpowiedniej instytucji w kraju członkowskim zajmujacej sie sprawami dzieci (byc moze bedzie to organ pomocy społecznej albo organ zajmujacy sie dziecmi (Jugentamt)).Niewłasciwie postapiła tez szkoła przesyłając do waszego sądu to pismo.Ja odmówiłabym wykonania tej czynnosci.
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

DO BLACK FOXA

Postautor: dziadek » 03 lut 2010, 21:05

Całe życie marzyłem o prowadzeniu dozoru za granicą badź o przeprowadzeniu wywiadu za granicą a Tobie sie to trafiło :D
Musisz szybko wypełnić kupon Totka :lol:
dziadek
 
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2009, 14:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Weronika_ » 03 lut 2010, 22:40

...proponuję pismo/wniosek do prezesa sądu o wyrażenie zgody na "kilometrówkę' i delegację :wink:
a tak "serio", to zgadzam się z eipiem, pozdrawiam
Weronika_
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 189
Rejestracja: 09 mar 2009, 0:24
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: kgb14 » 03 lut 2010, 23:53

Weronika_ pisze:...proponuję pismo/wniosek do prezesa sądu o wyrażenie zgody na "kilometrówkę' i delegację :wink:

no cały czas pisze o diecie i delegacji i autor nie chce mi odpisać :(
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: BartK » 03 lut 2010, 23:57

eipiem pisze: zamieszkujacych za naszą południowa lub zachodnia granica


Państwa należące do UE mamy też za północno-wschodnią granicą (Litwa) :)

Takie sprawy załatwia się chyba przez MS i na pewno kurator z PL nie może jeździć do innego kraju w celu wykonywania czynności służbowych. W Szczecinie cały czas jest problem z podopiecznymi zamieszkałymi w dużo tańszych nieruchomościach zaraz za granicą kraju. Odległość nieduża, jednak to już inny kraj i nie słyszałem, żeby jakiś sędzia tam wysyłał kuratora!
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: Black Fox » 04 lut 2010, 12:42

@ Weronika_ @ kgb14 - o delegacji/kilometrówce mogę zapomnieć. Dziękuje za odpowiedzi - wywiad wykonałem mimo wątpliwości. Czego kurator nie zrobi w imię dobra małoletniego... ale dalej nie mam pewności co do podstawy prawnej otrzymanego zlecenia - zadałem to samo pytanie w okręgu. Obecnie czekam na odpowiedź.
Black Fox
 
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 04 lut 2010, 18:10

Jak za darmo do innego państwa :shock: :?:

zasadniczo ----buty spadają :(

a jakby tak przy okazji zatrzymał jakiś patrol tamtejszej policji i zapytał co Pani robi ? albo nie daj boże coś po prostu się stało - jakiś wypadek czy cokolwiek innego .....
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: eipiem » 04 lut 2010, 20:35

zabawne byłoby gdyby ci ludzie wezwali ichniejsza Policje w zwiazku z naruszeniem ich miru domowego :)
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: Weronika_ » 04 lut 2010, 23:54

...oprócz butów i szczęki "spadły mi kapcie" :wink:
no, no to się nazywa "determinacja", pozdrawiam serdecznie
ps ja mam już chyba za duży staż pracy albo tzw "wypalenie zawodowe"
Weronika_
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 189
Rejestracja: 09 mar 2009, 0:24
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: kesey » 05 lut 2010, 1:15

Black Fox jeżeli już zreaalizowałeś/zrealizowałaś wywiad to w zasadzie jest po sprawie.

Propozycja na przyszłość (gdyby pojawił się kolejny)- może warto zwrócić zlecenie na wydział z pisemną adnotacją, dotyczącą uzupełnienia o podstawę prawnę wykonywanej czynności, abstrahując od faktu, iż wlaściwym miejscowo do realizacji czynności był kurator miejsca pobytu dzieci (Pani Przewodnicząca jak mniemam zna zasady udzielania cywilnej pomocy sądowej). Według mnie podjąłeś czynność bezprawną i na całe szczęście uczestnikom postępowania nie przyszło do głowy, iż mogą postąpić według schematu opisanego przez Eipiem.

Jeżeli miał/miała będziesz pełne dane, dotyczące dyrektywy- proszę o ich podanie. Dla mnie to absolutna nowość i do tej pory o niej nie słyszałem.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: Black Fox » 09 lut 2010, 12:02

Witam,

dyrektywa czy też rozporządzenie nie istnieje, ani w okręgu ani tym bardziej w naszym MS - nikt nic nie wie na ten temat. Prace trwały i być może w dalszym ciągu trwają, ale na dzień dzisiejszy nie ma aktu prawnego, który byłby podstawową do przeprowadzonego przeze mnie wywiadu.

@ kesey, zgodnie z Twoją interpretacją podjąłem bezprawną czynność. W przypadku kolejnego podobnego zlecenia wystąpię z pisemną prośbą o podstawę prawną.

Pozdrawiam
Black Fox
 
Posty: 4
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Następna

Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość