Powództwo o ustalenie treści akta urodzenia dziecka

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Powództwo o ustalenie treści akta urodzenia dziecka

Postautor: Natada » 15 wrz 2010, 22:20

Witam serdecznie, mam bardzo skomplikowaną sprawę. Jestem obywatelką Białorusi, przebywam od 8 lat w Polsce nielegalnie, ważność wizy upłynęła w 2002 roku. W 2003 roku urodziłam córkę poza związkiem małżeńskim,ojcem dziecka jest obywatel Polski, na moment urodzenia mojej córki przebywał w związku małżeńskim, z mojej strony nie był poinformowany o istnieniu córki. W
USC w Warszawie przy rejestracji dziecka urzędniczka odmówiła mi ponieważ USC nie sporządzi aktu urodzenia dziecka bez dowodu tożsamości (w moim przypadku paszport), aktu urodzenia matki. Kilkakrotnie zwracałam się do ambasady Białorusi z prośbą potwierdzenia mojej tożsamości, ponieważ mój paszport był skradziony. W odpowiedz na moją prośbę ambasada może wydać mi tylko tymczasowy paszport na powrót na Białoruś, ważność takiego dokumentu jest 7 dni. A co z dzieckiem? Niestety ona nie może być wpisana w mój dokument bo musi być zarejestrowana w USC. To jest zamknięte koło.
W 2009 roku skontaktowałam się z ojcem dziecka, poinformowałam go o istnieniu córki,był już po rozwodzie, zaproponował nam przeprowadzić się na ¦ląsk i sprobować stworzyć rodzinę.
Córka od 2009 roku uczęszczała do przedszkola,od pierwszego września chodzi do pierwszej klasy. Wystąpiliśmy o tymczasowy pesel na naukę do Ministerstwa Edukacji, na podstawie tego pesela dziecko zostało przyjęto do szkoły,ale ze strony prawnej ani ja ani ojciec dziecka w razie potrzeby nawet nie możemy wylegitymować się że to jest nasze dziecko,które musi posiadać akt urodzenia,stały pesel oraz ubezpieczenie. Chce dodać że zdrowotne formalności związane z dzieckiem robiłam prywatnie: szczepienia,wizyty lekarskie,bilansy .
Pisaliśmy do różnych instytucji pozarządowych i tak naprawdę nikt dokładnie nie wie jak mamy postępować dalej. Pod koniec ubiegłego roku zadzwoniłam do Centrum Pomocy Prawnej Haliny Nieć w Krakowie,Pracownica fundacji zaproponowała nam złożyć powództwo o ustalenie treści aktu urodzenia w sądzie rodzinnym w miejscu zamieszkania dziecka. Nasz kontakt z Tą osobą urwał się. Na wniosek czekamy już pół roku,niestety nie mamy żadnych wiadomości.
Bardzo proszę o doradztwo jak musimy postępować dalej, nie możemy znalezć dobrego prawnika żeby mógł zająć się naszą sprawą .
Natada
 
Posty: 1
Rejestracja: 15 wrz 2010, 9:08
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Powództwo o ustalenie treści akta urodzenia dziecka

Postautor: freezeswim » 02 lis 2023, 4:40

Twój przypadek jest bardzo wyjątkowy. Myślę, że aby rozwiązać ten problem, powinnaś znaleźć eksperta, który ma wiedzę na temat procedur prawnych dotyczących aktów urodzenia dzieci.
free games
freezeswim
 
Posty: 5
Rejestracja: 23 paź 2023, 9:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość