Rozporządzenie MS w sprawie nadzoru nad nieletnim.

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

RozporzĄdzenie MS w sprawie nadzoru nad nieletnim.

Postautor: Sasquatch » 01 mar 2012, 19:10

21 lutego Minister Sprawiedliwości podpisał już Rozporządzenie w sprawie zasad i trybu wykonywania nadzoru nad nieletnim przez kuratorów sądowych.Rozporządzenie to oczekuje na publikację w Dz.U.
Pozycja 12 na stronie MS
http://bip.ms.gov.pl/pl/projekty-aktow- ... awo-karne/

____________________
Witaj. Wydzieliłam Twój post z wątku o Kodeksie nieletnich zakładając odrębny temat. Uważam, że zasługuje na osobne omówienie. ultima :P
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Postautor: Ultima » 01 mar 2012, 21:32

Dzięki Sasquatch za refleks w podrzucaniu nowości. :wink:

Warto zauważyć, że podjęte działania przez kuratorów poszczególnych Sądów a także Krajową Radę Kuratorów, przyniosły efekt w postaci zmian niektórych zapisów pierwotnej wersji.
W mojej ocenie (po pierwszym czytaniu :wink: ), poprzez wprowadzone zmiany, rozporządzenie jest bardziej czytelne, zlikwidowano część nieprecyzyjnych określeń i niewykonalnych terminów.
Niektóre zapisy nadal budzą wątpliwości ale jest już ich znacząco mniej.

Poza tym, na uwagę zasługuje fakt szczegółowego omówienia proponowanych zmian w uzasadnieniu i merytorycznego odniesienia się do proponowanych zmian, które nie zostały uwzględnione.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Sasquatch » 02 mar 2012, 7:38

Powyższe informacje zaczerpnęłam ze strony MS. Jak się okazuje Rozporządzenie to zostało już opublikowane w Dz.U. 2012 nr 0 poz. 228 w dniu 29.02 br. i wchodzi w życie 15 marca.

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0120000228

Warto jednak sięgnąć do projektu zamieszczonego na stronie MS, ponieważ jak zauważyła Ultima jest tam szczegółowe uzasadnienie zmian :-)
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Postautor: Ultima » 02 mar 2012, 10:48

Skoryguję powyższą informację, mianowicie Rozporządzenie opublikowano w DZ. U. nr 42 pozycja 228 z 29.02.2012 r. (isap błędnie wskazuje od początku roku nr dziennika).

Pełna nazwa rozporządzenia brzmi:
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 lutego 2012 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania nadzoru nad nieletnim przez kuratorów sądowych, sposobu wykonywania obowiązków przez organizacje młodzieżowe lub inne organizacje społeczne, zakłady pracy i osoby godne zaufania oraz sposobu kontrolowania obowiązków nałożonych na rodziców lub opiekuna nieletniego.


W związku z wejściem w życie nowych przepisów, z dniem 15.03.2012 r. należy zmienić druki powierzeń nadzorów - w zakresie podstawy prawnej.

Na uwagę zasługuje fakt, iż zmieniono terminowość powierzania nadzorów.:


§ 3. 1. Kierownik zespołu dokonuje rozdziału spraw dotyczących nadzoru z uwzględnieniem podziału terytorialnego i obciążenia pracą.
2. Powierzenie kuratorowi zawodowemu nadzoru do sprawowania powinno nastąpić nie później niż w ciągu 7 dni od daty wpływu odpisu orzeczenia do zespołu.

§ 4. 1. Kurator zawodowy sprawuje osobiście nadzory w sprawach trudnych lub wymagających bezzwłocznego podjęcia czynności.
2. Kurator zawodowy może powierzyć sprawowanie nadzoru kuratorowi społecznemu w sytuacji, gdy sprawa nie należy do kategorii wymienionych w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia powierzenia mu nadzoru przez kierownika zespołu.

§ 5. 1. Nie później niż w terminie 7 dni od daty otrzymania nadzoru do prowadzenia kurator sądowy nawiązuje kontakt z nieletnim oraz jego rodzicami lub opiekunem, informując ich o rozpoczęciu nadzoru.

Zmianie więc uległ termin nawiązania kontaktu - 7 dni liczy się od otrzymania nadzoru, a nie od wpływu postanowienia do zespołu kss.

Niestety, w sprawach opiekuńczych, obowiązuje "stare" rozporządzenie, co skutkuje tym, że w sprawach opiekuńczych i w sprawach nieletnich, obowiązywać będą inne terminy na powierzenie i objęcie nadzoru.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2012, 21:52 przez Ultima, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Barbara » 07 mar 2012, 23:32

Zawsze obowiązywała zasada, że kurator prowadzi nadzory trudne, ale było oczywiste, że jak tych trudnych ma np. 50, to część i tak musi dać społecznym. Tutaj jest wyraźnie napisane, że społecznym może dać tylko nadzory, które nie są trudne... Inna rzecz, że nie ma definicji nadzoru trudnego i tu interpretacja może być różna. To, co jest nadzorem trudnym w ocenie jednego kuratora, nie musi być takim dla innego - w zależności od różnych osobistych uwarunkowań...
Nie odpowiada mi ten zapis też dlatego, że mam swiadomość własnych ograniczeń. To nie jest tak, że kurator zawodowy w każdej sprawie musi wszystko umieć najlepiej, a społeczny - to taki słabszy kurator. Jeśli niekiedy właśnie bardzo trudne nadzory powierzałam moim społecznym to nie dlatego, że mi się robić nie chce, ale właśnie dlatego, że uważałam, że konkretny kurator społeczny ma do tego właśnie przypadku lepsze predyspozycje, no i - więcej czasu, który może poświęcić. Przecież to już nie są czasy społeczników, którzy mają tylko dobre chęci. To są ludzie z kierunkowym wykształceniem, z doświadczeniem w tego typu pracy... No ale cóż. "Jak trza, to trza".
Barbara
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 09 mar 2006, 1:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 08 mar 2012, 1:03

Barbara pisze:Zawsze obowiązywała zasada, że kurator prowadzi nadzory trudne, ale było oczywiste, że jak tych trudnych ma np. 50, to część i tak musi dać społecznym. Tutaj jest wyraźnie napisane, że społecznym może dać tylko nadzory, które nie są trudne... Inna rzecz, że nie ma definicji nadzoru trudnego i tu interpretacja może być różna. To, co jest nadzorem trudnym w ocenie jednego kuratora, nie musi być takim dla innego - w zależności od różnych osobistych uwarunkowań...


Zgadzam się z powyższym. Również mam wątpliwości.......
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: jarek1984 » 12 mar 2012, 0:03

Kuratorzy mam kilka pytań do tego rozporządzenia. Jak rozumiecie przedstawione kwestie:

W czasie pierwszego kontaktu kurator sądowy przeprowadza rozmowę z nieletnim, jego rodzicami lub opiekunem

czy rozumiecie przez to, że aby doszło do objęcia nadzoru - musi być obecny nieletni przy tej rozmowie. Czy kurator w ciągu 7 dni musi przeprowadzić rozmowę z nieletnim. Często jest tak, że podczas pierwszej wizyty rozmawiamy tylko z rodzicami, bo nieletni jest nieobecny, a podczas następnych wizyt pracujemy już z nieletnim.

§ 7. Kurator sądowy, sprawując nadzór nad nieletnim:
5) nawiązuje kontakt i współpracuje z rodziną i środowiskiem nieletniego;

Co macie na myśli pod pojęciem środowisko nieletniego. Czy grupę rówieśniczą nieletniego. Koledzy 17-letniego nieletniego przecież nie będą współpracować z kuratorem!

§ 13. 1. Kurator sądowy, którego sąd rodzinny zobowiązał do kontroli wykonania nałożonych na nieletniego obowiązków
określonego postępowania, o których mowa w art. 6 pkt 2 ustawy, na żądanie sądu lub okresowo, nie rzadziej niż raz na
3 miesiące, zbiera informacje o sposobie realizacji nałożonego obowiązku. W tym celu kurator sądowy jest uprawniony do:
1) odwiedzania nieletniego w jego miejscu zamieszkania;
2) żądania od nieletniego i jego rodziców lub opiekuna informacji na temat realizacji nałożonych obowiązków, w tym
w formie pisemnych oświadczeń;
3) wzywania nieletniego i jego rodziców lub opiekuna do siedziby zespołu w celu złożenia przez nich oświadczeń, o których
mowa w pkt 2;
4) zwracania się do pokrzywdzonych lub podmiotów, na rzecz których nieletni został zobowiązany do wykonania określonych
czynności, o informację o sposobie i terminie ich wykonania.
2. Kurator sądowy sporządza sprawozdanie z wykonanych czynności, w którym informuje sąd w szczególności o: sposobie
i zakresie wykonania obowiązków, działaniach podjętych względem nieletniego, jego rodziców lub opiekuna w celu
zobligowania nieletniego do realizacji obowiązku, a także przedstawia wnioski w przedmiocie zastosowania środków wychowawczych w przypadku uchylania się od wykonania obowiązku.

Co rozumiecie przez sprawozdanie z tych czynności. Wynika z tego, że nie będzie tu mowy o zleceniu przez sąd wywiadu i wykazaniu tego przez kuratora. Kurator będzie pisał sprawozdanie, które nie będzie ujęte w statystyce. Oczywiście super pomysł nie rzadziej niż raz na 3 miesiące - to prawie jak nadzór, gdy sędzia uzna np. że kurator ma sprawdzać jakieś zobowiązanie co miesiąc lub co dwa miesiące. Ta kontrola obowiązku jest zbyt częsta. Jedynym plusem jest to, że kurator nie musi biec do nieletniego lub opiekunów tylko może go wezwać do siedziby zespołu w celu złożenia przez nich oświadczeń. Wg mnie kurator w przypadku tych zobowiązań powinien wnioskować o oddanie nieletniego pod nadzór kuratora sądowego, uzasadniając, aby kontrolować wykonywanie zobowiązań i samego nieletniego. W przypadku tych zobowiązań powinna powstać nowa kategoria spraw - coś na wzór spraw "O" w karnym. Wtedy zobowiązania wliczałyby się do obciążenia kuratora.

Jak wy sądzicie, jakie uwagi do tego rozporządzenia
jarek1984
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 9
Rejestracja: 26 sty 2012, 16:44
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 12 mar 2012, 16:22

jarek1984 pisze:Kuratorzy mam kilka pytań do tego rozporządzenia. Jak rozumiecie przedstawione kwestie:

W czasie pierwszego kontaktu kurator sądowy przeprowadza rozmowę z nieletnim, jego rodzicami lub opiekunem

czy rozumiecie przez to, że aby doszło do objęcia nadzoru - musi być obecny nieletni przy tej rozmowie. Czy kurator w ciągu 7 dni musi przeprowadzić rozmowę z nieletnim. Często jest tak, że podczas pierwszej wizyty rozmawiamy tylko z rodzicami, bo nieletni jest nieobecny, a podczas następnych wizyt pracujemy już z nieletnim.


Witaj.
Art 6 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich wskazuje, iż wobec nieletnich sąd rodzinny może m. in. zastosować nadzór kuratora. Ponadto, art. 1 tejże ustawy wskazuje zakres ustawy. Zakres podmiotowy ustawy obejmuje pojęcie "nieletniego", którego przy tym określają dodatkowe wskaźniki.
I dalej, art. 70a.
§ 1. Kurator sądowy, sprawując nadzór nad nieletnim, organizuje i prowadzi działania mające na celu pomoc nieletniemu w zmianie nagannych zachowań i postaw, w kierunku postaw społecznie akceptowanych.

Z powyższych przepisów, w mojej ocenie, wprost wynika, iż kurator nadzorem powinien objąć nieletniego, przy "objęciu nadzoru" dodatkowo powinien być obecny przynajmniej jeden z rodziców- ze względu na to, iż rodzic jest stroną postępowania i przedstawicielem ustawowym nieletniego.
Jeśli podczas pierwszej wizyty nieletniego nie zastano, należy niezwłocznie podjąć kolejną wizytę, ponieważ to nieletni jest podmiotem podejmowanych przez kuratora działań, a nie rodzice. Nie widzę tutaj możliwości objęcia nadzorem i pouczenia o prawach i obowiązkach tylko rodziców nieletniego. Zdarzają się oczywiście sytuacje losowe, w których to nie ma możliwości na objęcie nadzorem nieletniego w terminie wskazanym przez przepisy.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21.02.2012 r. ponadto w § 4 ust. 1 wskazuje, iż: "Nie później niż w terminie 7 dni od daty otrzymania nadzoru do prowadzenia kurator sądowy nawiązuje kontakt z nieletnim oraz jego rodzicami lub opiekunem, informując ich o rozpoczęciu nadzoru."
Poza tym, w sprawozdaniu z objęcia nadzorem, należy przedstawić m.in. stosunek nieletniego do nadzoru i nałożonych obowiązków. Czy można określić stosunek nieletniego do nadzoru, nie podejmując z nim wcześniej rozmowy?

jarek1984 pisze:§ 7. Kurator sądowy, sprawując nadzór nad nieletnim:
5) nawiązuje kontakt i współpracuje z rodziną i środowiskiem nieletniego;

Co macie na myśli pod pojęciem środowisko nieletniego. Czy grupę rówieśniczą nieletniego. Koledzy 17-letniego nieletniego przecież nie będą współpracować z kuratorem!


W mojej ocenie zapis pozostawia wątpliwości interpretacyjne. Bez potrzeby powtórzono zapis § 4.1 w zakresie nawiązania kontaktu z rodzicami. Wg mnie środowisko nieletniego, to nie tylko grupa rówieśnicza. ¦rodowisko można rozumieć szeroko np. jako środowisko społeczne w którym funkcjonuje, lub wąsko: środowisko rodzinne, szkolne, rówieśnicze, sąsiedzkie...
W praktyce, raczej trudno o współpracę z grupą rówieśniczą nieletniego, chociaż nie wykluczam takiej sytuacji, gdyby było to wskazane (np. rozmowy z "sympatią" nieletniego, przy jednoczesnej zgodzie nieletniego na taką rozmowę).
"Współpracę" rozumiem też jako uzyskiwanie informacji o nieletnim ze środowiska nieletniego.

jarek1984 pisze:§ 13. 1. Kurator sądowy, którego sąd rodzinny zobowiązał do kontroli wykonania nałożonych na nieletniego obowiązków
określonego postępowania, o których mowa w art. 6 pkt 2 ustawy, na żądanie sądu lub okresowo, nie rzadziej niż raz na
3 miesiące, zbiera informacje o sposobie realizacji nałożonego obowiązku. W tym celu kurator sądowy jest uprawniony do:
1) odwiedzania nieletniego w jego miejscu zamieszkania;
2) żądania od nieletniego i jego rodziców lub opiekuna informacji na temat realizacji nałożonych obowiązków, w tym
w formie pisemnych oświadczeń;
3) wzywania nieletniego i jego rodziców lub opiekuna do siedziby zespołu w celu złożenia przez nich oświadczeń, o których
mowa w pkt 2;
4) zwracania się do pokrzywdzonych lub podmiotów, na rzecz których nieletni został zobowiązany do wykonania określonych
czynności, o informację o sposobie i terminie ich wykonania.
2. Kurator sądowy sporządza sprawozdanie z wykonanych czynności, w którym informuje sąd w szczególności o: sposobie
i zakresie wykonania obowiązków, działaniach podjętych względem nieletniego, jego rodziców lub opiekuna w celu
zobligowania nieletniego do realizacji obowiązku, a także przedstawia wnioski w przedmiocie zastosowania środków wychowawczych w przypadku uchylania się od wykonania obowiązku.

Co rozumiecie przez sprawozdanie z tych czynności. Wynika z tego, że nie będzie tu mowy o zleceniu przez sąd wywiadu i wykazaniu tego przez kuratora. Kurator będzie pisał sprawozdanie, które nie będzie ujęte w statystyce. Oczywiście super pomysł nie rzadziej niż raz na 3 miesiące - to prawie jak nadzór, gdy sędzia uzna np. że kurator ma sprawdzać jakieś zobowiązanie co miesiąc lub co dwa miesiące. Ta kontrola obowiązku jest zbyt częsta. Jedynym plusem jest to, że kurator nie musi biec do nieletniego lub opiekunów tylko może go wezwać do siedziby zespołu w celu złożenia przez nich oświadczeń. Wg mnie kurator w przypadku tych zobowiązań powinien wnioskować o oddanie nieletniego pod nadzór kuratora sądowego, uzasadniając, aby kontrolować wykonywanie zobowiązań i samego nieletniego. W przypadku tych zobowiązań powinna powstać nowa kategoria spraw - coś na wzór spraw "O" w karnym. Wtedy zobowiązania wliczałyby się do obciążenia kuratora.

Jak wy sądzicie, jakie uwagi do tego rozporządzenia


Zgadzam się tutaj Jarku1984 z Tobą. W tym zakresie powinna nastąpić zmiana statystyki, oraz urządzeń ewidencyjnych w sekretariacie zkss ponieważ na chwilę obecną, wprost - takiej czynności kontrolnej, nie możemy nigdzie wykazać, a niewątpliwie będzie stanowiła obciążenie dodatkowymi zadaniami. Obowiązek kontroli innych środków wychowawczych, nałożony na kuratora został nowelizacją upn tj. "Art 70a § 2 pkt 16) kontrolowanie, na zarządzenie sędziego rodzinnego, wykonywania innych środków wychowawczych zastosowanych wobec nieletniego." Rozumiem, że wskazany przez Ciebie paragraf dotyczy wyłącznie art. 6 pkt 2 upn.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Sasquatch » 05 paź 2012, 11:46

ultima pisze:

Zgadzam się tutaj Jarku1984 z Tobą. W tym zakresie powinna nastąpić zmiana statystyki, oraz urządzeń ewidencyjnych w sekretariacie zkss ponieważ na chwilę obecną, wprost - takiej czynności kontrolnej, nie możemy nigdzie wykazać, a niewątpliwie będzie stanowiła obciążenie dodatkowymi zadaniami. Obowiązek kontroli innych środków wychowawczych, nałożony na kuratora został nowelizacją upn tj. "Art 70a § 2 pkt 16) kontrolowanie, na zarządzenie sędziego rodzinnego, wykonywania innych środków wychowawczych zastosowanych wobec nieletniego." Rozumiem, że wskazany przez Ciebie paragraf dotyczy wyłącznie art. 6 pkt 2 upn.

Pozdrawiam.


Jest już zarządzenie MS dot. organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej z 25.09.2012r. poz. 157

http://www.bip.ms.gov.pl/pl/ministerstw ... osci/2012/

Wg § 1 pkt 44): w § 506:

a) ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:
„1. W zespole kuratorskiej służby sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich prowadzi się wykazy: „Nwk”, Nwo”, „Opmk”, „Alkk”, „Opk” i „K”.

2. W wykazie „Nwk” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których zapadło orzeczenie o objęciu ich nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej lub nadzorem kuratora sądowego z jednoczesnym orzeczeniem obowiązku określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n., a także gdy na podstawie art. 7 § 1 u.p.n. wobec rodziców lub opiekuna nieletniego objętego nadzorem kuratora sądowego lub organizacji społecznej orzeczono wykonanie obowiązku, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, podstawę prawną orzeczenia nadzoru, datę wpływu orzeczenia do wykonania, datę i przyczynę zakończenia nadzoru, oznaczenie kuratora sprawującego nadzór („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym: „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.”,

b) po ust. 3 dodaje się ust. 3a i 3b w brzmieniu:
„3a. W wykazie „Nwo” rejestruje się nazwiska i imiona nieletnich, wobec których orzeczono obowiązek określonego postępowania na podstawie art. 6 pkt 2 u.p.n. bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego, a także nazwiska i imiona nieletnich, na których rodziców lub opiekuna nałożono wykonanie obowiązku na podstawie art. 7 § 1 u.p.n bez orzeczonego nadzoru kuratora sądowego w stosunku do nieletniego, imiona i nazwiska tych rodziców lub opiekuna, nazwę sądu orzekającego, sygnaturę akt sprawy, rodzaj obowiązku i jego podstawę prawną, datę wpływu orzeczenia do wykonania, ewentualny termin do wykonania obowiązku, datę rzeczywistego wykonania obowiązku, oznaczenie kuratora sprawującego kontrolę („z” – kurator zawodowy, „s” – kurator społeczny), datę i rodzaj wniosku oraz sposób jego załatwienia z oznaczeniem: „rozpatrzony”, w tym „uwzględniony”, daty posiedzeń wykonawczych, z zaznaczeniem udziału uczestnika postępowania („z udz. uczest.”); w rubryce „Uwagi” zaznacza się imię i nazwisko kuratora zawodowego nadzorującego wykonanie orzeczenia oraz sygnatury spraw, w których toczą się inne postępowania wykonawcze dotyczące tych osób.

3b. Z chwilą wykonania lub ustania obowiązku zakreśla się numer porządkowy w wykazie „Nwo”.

Poprawiłam formatowanie. ultima.
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Postautor: Ultima » 05 paź 2012, 12:16

Po raz kolejny, bardzo dziękuję Sasquatch, za wyszukanie ważnej zmiany w przepisach. Pozdrawiam.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: Sasquatch » 05 paź 2012, 13:09

Nie ma za co :-) To ja dziękuję, bo teraz mój post jest dużo bardziej czytelny.
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Postautor: tulipanna555 » 05 paź 2012, 19:38

Tak, do nas już trafiło to Nwo.. teraz już całkiem zaleją nas wywiady...
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość