zobowiązanie przy nadzorze w nw

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

zobowiĄzanie przy nadzorze w nw

Postautor: KrzysioK » 28 maja 2012, 22:05

witam!
w nadzorze nad nieletnim złożyłem wniosek o zmianę środka, nieletnia nie została skierowana do RODKa bo opinia została wcześniej wydana, biegli zaproponowali warunkowe pozostawienie nieletniej w dotychczasowym środowisku. nadzór trwa od roku i przebiegał byle jak, ostatecznie po kryzysowej sytuacji kiedy to nieletnia wystartowała do matki z ostrym narzędziem trafiła na oddział psychiatryczny, zdiagnozowano u niej zaburzenia zachowania i emocji z afektem, była tam dwa miesiące, wyszła z zapisanymi lekami i zalecenim terapii indywidualnej i rodzinnej, mam obawy czy matka właściwie będzie prowadzić chorą córkę, wcześniej nie błyszczała konskewencją, zaczynała pewne działania a później odpuszczała, czy dobrym pomysłem jest wzmocnienie nadzoru zobowiązaniem nieletniej i jej matki do leczenia i współpracy z poradniami w tym postępowaniu o zmianę środka? co o tym sądzicie? jakie jest wasze odczucie odnośnie upn- owskich zobowiązań?
KrzysioK
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 62
Rejestracja: 10 kwie 2012, 19:58
Lokalizacja: xxx
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: eudaimonka » 29 maja 2012, 10:42

skierować dziewczynę do PPP niech wydadzą orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym, niech matka odda ją w trybie pozasądowym do MOS. Chociaz na moje oko to akcja z ostrym narzędziem kwalifikuje się nieco dalej...
tak mi się wydaje, sama pracuje w ośrodku więc znam przeszłe historia nieletnich.
Ważne jest, aby nie dotknęła Cię straszna choroba – obojętność.
eudaimonka
 
Posty: 60
Rejestracja: 13 mar 2012, 19:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Ultima » 03 cze 2012, 15:53

eudaimonka pisze:skierować dziewczynę do PPP niech wydadzą orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym, niech matka odda ją w trybie pozasądowym do MOS.(...)



Dotychczas nie spotkałam się z dokumentem PPP "orzeczenie o zagrożeniu niedostosowaniem społecznym".
Z tego co się orientuję, PPP wydaje orzeczenia:
1. o potrzebie kształcenia specjalnego
2. o potrzebie nauczania indywidualnego.

Poza tym wydaje opinie, np. w sprawie:
- Odroczenia rozpoczęcia spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego
- Objęcia ucznia nauką w klasie terapeutycznej
- Dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb edukacyjnych ucznia......itp.

Czy możesz napisać w której PPP wydawane są takie orzeczenia?
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: KrzysioK » 03 cze 2012, 19:22

ja się spotkałem z orzeczeniem o zagrożeniu niedostosowaniem ino nie wpisali tam że się zaleca kształcenie specjalne w MOS i do niczego się ono nie przydało
KrzysioK
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 62
Rejestracja: 10 kwie 2012, 19:58
Lokalizacja: xxx
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: eudaimonka » 04 cze 2012, 10:38

Może źle to ujełam.
Poradnia wydaje orzeczenie o potrzebie kształcenia spejclanego Z UWAGI na zagrożenie niedostosowaniem spolecznym. Przepraszam, ale u nas w pracy się mówi tak skrótowo, orzeczenie o zagrożeniu...
Ja pracuje w MOW, ale mam kolegę który pracuje w MOS i każdy wychowanek a mają ich z całej polski takie właśnie orzeczenie ma.
Ważne jest, aby nie dotknęła Cię straszna choroba – obojętność.
eudaimonka
 
Posty: 60
Rejestracja: 13 mar 2012, 19:00
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: zobowiĄzanie przy nadzorze w nw

Postautor: Ultima » 04 cze 2012, 13:49

Dziękuję za sprostowanie Eudajmonko.

KrzysioK pisze:(...) trafiła na oddział psychiatryczny, zdiagnozowano u niej zaburzenia zachowania i emocji z afektem, była tam dwa miesiące, wyszła z zapisanymi lekami i zalecenim terapii indywidualnej i rodzinnej, mam obawy czy matka właściwie będzie prowadzić chorą córkę, wcześniej nie błyszczała konskewencją, zaczynała pewne działania a później odpuszczała, czy dobrym pomysłem jest wzmocnienie nadzoru zobowiązaniem nieletniej i jej matki do leczenia i współpracy z poradniami w tym postępowaniu o zmianę środka? co o tym sądzicie? jakie jest wasze odczucie odnośnie upn- owskich zobowiązań?


Pomysł wg mnie dobry o ile matka/córka "nie będą się spieszyć" z uczęszczaniem na konsultacje lub w ogóle nie pójdą. Jeśli będą chodzić to występowanie z wnioskiem o nałożenie obowiązku celem wzmocnienia nadzoru Sąd może uznać za niezasadne (np. dostarczą zaświadczenie, że uczęszczają). Oczywiście rozumiem Twoją argumentację.
Cały sekret w tym, jak przekonać podopiecznych do tego, że terapia jest ważna i może im pomóc.

Nałożenie dodatkowych obowiązków nie zawsze skutecznie mobilizuje nieletniego do pracy nad sobą, jest jednak pewnym "pośrednim" narzędziem, jeśli np. biegli orzekną o pozostawieniu nieletniego w środowisku rodzinnym. Jeśli nałożonego obowiązku nieletni nie wypełnia, pojawia się kolejny argument do tego,aby rozważyć złożenie wniosku o zmianę środka na bardziej skuteczny, o ile jest jeszcze taka możliwość.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości