Uprawnienia

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Uprawnienia

Postautor: Kawara » 19 lis 2015, 13:06

Witam,
Chciałam się zapytać jakie uprawnienie (narzędzia) ma kurator społeczny? Czy w ogóle może coś robić czy nie?


Pozdrawiam
Kawara
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2015, 16:20
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Uprawnienia

Postautor: BBG » 19 lis 2015, 13:23

Ustaw o kuratorach sądowych:
Art. 87. 1. Zakres zadań kuratora społecznego określa kierownik zespołu w porozumieniu z wyznaczonym kuratorem zawodowym, pod którego kierunkiem kurator społeczny ma pracować.
2. Liczba dozorów lub nadzorów sprawowanych przez kuratora społecznego nie powinna przekraczać 10.
3. Kuratorowi społecznemu w związku z wykonywaniem czynności zleconych przez sąd lub kuratora zawodowego przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9.
Art. 9. Wykonując swoje obowiązki służbowe, kurator zawodowy ma prawo do:
1) odwiedzania w godzinach od 700 do 2200 osób objętych postępowaniem w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, a także w zakładach zamkniętych;
2) żądania okazania przez osobę objętą postępowaniem dokumentu pozwalającego na stwierdzenie jej tożsamości;
3) żądania niezbędnych wyjaśnień i informacji od podopiecznych objętych dozorem, nadzorem lub inną formą kontroli zleconej przez sąd;
4) przeglądania akt sądowych i sporządzania z nich odpisów w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz dostępu do dokumentacji dotyczącej podopiecznego i innych osób objętych postępowaniem;
5) żądania od Policji oraz innych organów lub instytucji państwowych, organów samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji społecznych w zakresie ich działania, a także od osób fizycznych pomocy w wykonywaniu czynności służbowych.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!

Za ten post autor BBG otrzymał podziękowanie od
Kawara(19 lis 2015, 13:58)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Uprawnienia

Postautor: Kawara » 19 lis 2015, 14:18

Mam jeszcze jedno pytanie dot. sprawozdań. Czy jeżeli kurator pisze jakieś sprawozdanie do sądu a ja widzę w nim jakieś błędy, nieścisłości albo w jakiś sposób się z nim nie zgadzam czy mogę w jakiś sposób wnieść do tego uwagi?

Dodam, że jestem w trakcie rozwodu i ojciec dzieci dostał kuratora, ponieważ nadużył władzy rodzicielskiej.
Kawara
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2015, 16:20
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Uprawnienia

Postautor: BBG » 19 lis 2015, 15:36

Kawara pisze:Mam jeszcze jedno pytanie dot. sprawozdań. Czy jeżeli kurator pisze jakieś sprawozdanie do sądu a ja widzę w nim jakieś błędy, nieścisłości albo w jakiś sposób się z nim nie zgadzam czy mogę w jakiś sposób wnieść do tego uwagi?

Dodam, że jestem w trakcie rozwodu i ojciec dzieci dostał kuratora, ponieważ nadużył władzy rodzicielskiej.

Kurator jest zobowiązany weryfikować informacje udzielone mu przez osobę objętą nadzorem. Wynika to z wielu przepisów, spośród których należy wymienić:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 12 czerwca 2003 r.w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych:
§ 3. 1. Kurator rodzinny, któremu powierzono sprawowanie nadzoru:
4) planuje wobec podopiecznego oddziaływania profilaktyczno-resocjalizacyjne i opiekuńczo-wychowawcze;
5) współpracuje z rodziną podopiecznego w zakresie oddziaływań, o których mowa w pkt 4;
6) udziela podopiecznemu pomocy w organizowaniu nauki, pracy i czasu wolnego oraz w rozwiązaniu trudności życiowych;
7) kontroluje zachowanie podopiecznego w miejscu zamieszkania, pobytu, nauki i pracy:
8) współdziała z organizacjami, instytucjami, stowarzyszeniami i innymi podmiotami, których celem działania jest pomoc podopiecznym.
...3. Przebieg nadzoru i podejmowane na bieżąco czynności kurator rodzinny dokumentuje w karcie czynności nadzoru, prowadzonej osobno dla każdego podopiecznego, w której wpisuje datę, miejsce i rodzaj czynności, uzyskane dokumenty i informacje oraz ich źródła, a także własne uwagi i zamierzenia w zakresie sprawowania nadzoru.
Tak więc Twoje "uwagi" powinny być przez kuratora uwzględnione :!:
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!

Za ten post autor BBG otrzymał podziękowanie od
Kawara(19 lis 2015, 15:46)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Re: Uprawnienia

Postautor: Kawara » 20 lis 2015, 10:40

Od p. Kurator dostałam informację, że jeżeli sprawozdanie trafi do sądu to już nie można nic z tym zrobić:( Nie można dać żadnego sprostowania itp.

Kurator została powołana ponieważ były zastrzeżenia co do relacji/ kontaktów dzieci z ojcem (pobicie przez ojca dziecka). Jak rozmawiałam z p. Kurator to mówiła mi, że widzi oczywiście pewne nieprawidłowości w tym zakresie i trzeba popracować w tym obszarze. A w sprawozdaniach do sądu uwag tych nie było - nie rozumiem tego. Mało tego wszystkie moje uwagi były traktowane jako konflikt małżeński przy rozwodzie. Czasami mam wrażenie "politycznej poprawności" tych sprawozdań. Ojciec dzieci ma problemy emocjonalne ze sobą - p. Kurator określiła Go, że jest człowiekiem "Chorym z nienawiści".
Wielokrotnie zwracałam się o pomoc do p. kurator ponieważ ojciec dzieci naruszał ich dobro. Jednak za każdym razem słyszałam odpowiedź, że nic nie da się zrobić...
Ostatnio usłyszałam, od p. Kurator, że złożyła wniosek o ponowne badanie w RODK - dodam, że już koniec sprawy rozwodowej jest na finiszu.

Sprawa jest niezwykle skomplikowana i zastanawiam się co mogę zrobić?
Kawara
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2015, 16:20
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron