Metodyka pracy w ośrodku kuratorskim

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Metodyka pracy w ośrodku kuratorskim

Postautor: Barbara » 03 cze 2006, 15:00

Na tym forum jest już temat o ośrodkach, ale dotyczy raczej spraw organizacyjnych. Proponuję nowy temat - metody pracy w takiej placówce. Jako kuratorzy jesteśmy bardziej przygotowani do pracy z indywidualnym przypadkiem; w ośrodku trzeba w duzym stopniu pracy grupowej.
Sama mam spore doswiadczenie w tym zakresie, chętnie się nim podzielę, ale zależy mi też, by ciągle dalej się uczyć. Może ktoś ma jakiś ciekawy konspekt zajęć, może u kogoś sprawdził się taki a nie inny plan dnia czy forma zajęć....
Jeśli są chętni - to piszmy o tym.
Barbara
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 09 mar 2006, 1:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: eipiem » 04 cze 2006, 14:38

Barbaro,
dobry pomysł z nowym watkiem.
A czy ktoś z Twojego ośrodka będzie na jutro na 2 dniowym szkoleniu w ETOH dla kuratorów pracujacych w OK ?
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Postautor: kfh123 » 04 cze 2006, 16:59

Ciekawa jestem z jakich ternów będą kuratorzy na szkoleniu w Warszawie. Z Sądu w Lublinie szykuje się liczna grupa. Do zobaczenia w Warszawie.
kfh123
 
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2006, 16:11
Lokalizacja: Lublin
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Barbara » 04 cze 2006, 17:31

Niestety, z mojego ośrodka nikt nie jedzie, ale za to będzie na szkoleniu osoba z drugiego ośrodka w naszym mieście...
W ośrodku, który prowadzę, wiekszość stanowia nieletni w wieku 17 lat, pare osób jeszcze w tym roku ukończy 18 lat.
To jest zupełnie inna praca, niz kiedyś z małolatami.
Taka uwaga, która może się przydać wszystkim, ktorzy dopiero zaczynają...w resocjalizacji wszelkie zajęcia, mające na celu integrację grupy, nie sa wskazane. Oczywiście, takie budowanie grupy i tak się będzie dokonywało - przy okazji różnych wspólnych zajęć. Ale trzeba to obserwować i nie dopuszczać do zbyt wielkiej integracji, bo w przypadku tzw. niedostosowanych szybko może się to obrócić przeciwko wychowawcom. Powstanie silna grupa, która będzie próbowała przeciwstawić się kadrze.
Więcej więc z tego szkody, niż pożytku.
Barbara
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 09 mar 2006, 1:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Adamo » 05 lip 2006, 23:46

i jak po szkoleniu:> ja jeżdziłem przez 2 lata na te szkolenia i było bardzo miło, dobra wiedza i wspaniała ekipa kuratorów do wymiany doświadczeń
Awatar użytkownika
Adamo
 
Posty: 21
Rejestracja: 07 maja 2006, 19:23
Lokalizacja: śląsk
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: karunamay » 06 lip 2006, 14:10

Barbara pisze:Taka uwaga, która może się przydać wszystkim, ktorzy dopiero zaczynają...w resocjalizacji wszelkie zajęcia, mające na celu integrację grupy, nie sa wskazane. Oczywiście, takie budowanie grupy i tak się będzie dokonywało - przy okazji różnych wspólnych zajęć. Ale trzeba to obserwować i nie dopuszczać do zbyt wielkiej integracji, bo w przypadku tzw. niedostosowanych szybko może się to obrócić przeciwko wychowawcom. Powstanie silna grupa, która będzie próbowała przeciwstawić się kadrze.
Więcej więc z tego szkody, niż pożytku.

Masz racje Barbaro. Mam podobne doświadczenia odnośnie integracji grupy osób niedostosowanych społecznie..ja w mojej pracy stawiałam zawsze na prace indywidualna z podopiecznym, gdyż własnie z doświadczenia wiem, ze integracja grupy może przerodzić sie w zupełnie coś innego, co było celem na poczatku.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
karunamay
 
Posty: 62
Rejestracja: 10 wrz 2005, 20:21
Lokalizacja: skąd inąd
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości