liczba osób pozostajacych pod nadzorem

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej w pionie rodzinnym.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

liczba osób pozostajacych pod nadzorem

Postautor: Nieletnia » 04 sty 2007, 12:36

Kochani! tak na gorąco piszę do Was! właśnie sporzadzamy roczne statystyki/ a'propos kto to u was robi?/ i wynikły kontrowersje co do rubryki liczba osób wobec których zastosowano środki probacji - kogo w niej uwzględniacie?
Nieletnia
 
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:21
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kropka » 04 sty 2007, 17:47

Witaj Nieletnia.
Chyba w całym kraju statystyczna burza mózgów... :wink: :roll: W naszym okręgu liczymy wyłącznie małolatów bez ich rodziców (rodzica) i nielatów, choć w moim odczuciu w sprawach opiekuńczych należałoby brać pod uwagę również rodziców. Precyzyjniej byłoby wg mnie zatytułować rubryczkę dot. "osób" np.małoletni i nieletni.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kropka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 824
Rejestracja: 26 kwie 2005, 18:00
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 635 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: tomek » 04 sty 2007, 19:11

Kropko czemu wrzucacie tam małoletnich, przecież to ich rodzice są poddani nadzorowi a więc środek probacji? Co do nieletnich zgoda. Pozdrawiam prawie zimowo :)
tomek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 203
Rejestracja: 19 lut 2006, 21:27
Lokalizacja: Radom
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Easy » 04 sty 2007, 19:53

W moim okręgu liczy się osoby tak jak w okręgu Tomka- czyli w sprawach Opm -rodziców , którym sąd ograniczył władzę rodzicielską przez ndzór kuratora ( czyli jedna lub dwie osoby ), w Nw- nieletnich i w Alk- osoby zobowiązane do leczenia z nadzorem kuratora. Sekretariaty rodzinne zliczają natomist małoletnich wg. kart Opm. Jest to praktyka prawidłowa, gdyż, z uwagi na powstałe wątpliwości, nasz kurator okręgowy sięgnął do źródła i zadzwonił do ministerstwa z prośbą o wyjaśnienie powyższej kwestii- otrzymał instrukcje jak wyżej.
Cierpliwości przy liczeniu!
Easy
 
Posty: 80
Rejestracja: 14 cze 2006, 18:59
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Nieletnia » 04 sty 2007, 20:44

Dzięki za informacje! To moj debiut na forum, ciesze się , ze nie pozostał bez odpowiedzi. Easy chyba jesteśmy z jednego okręgu bo dokładnie to samo usłyszałam :D Pozdrawiam w Nowym Roku!
Nieletnia
 
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:21
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kropka » 04 sty 2007, 20:47

W nadesłanym druku statystyki nie wyjaśniono tego precyzyjnie, więc zapewne będą rozbieżności pomiędzy okręgami.A swoją drogą dobrze byłoby uwidocznić faktyczną ilość osób, na jaką oddziałuje kurator rodzinny. Tak do końca nie zgodziłabym się więc z "okrojeniem" naszej statystyki tylko do osób dorosłych w Opm-ie.
Oczywiście zapomniałam o Alk - też liczymy osoby zobowiązane.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kropka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 824
Rejestracja: 26 kwie 2005, 18:00
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował : 635 razy
Otrzymał podziękowań: 69 razy

Postautor: Barbara » 04 sty 2007, 20:54

I znowu mamy kolejny "papier", przy którym musimy się zastanawiać "co autor miał na myśli". Już po kilku zamieszczonych wyżej wypowiedziach wiadomo, że w statystyce będą ogromne różnice w ilości osób nadzorowanych - nie faktyczne, ale wynikające z odmiennej interpretacji.
Osobiście uważam, że - wbrew interpretacji podanej przez ministerstwo - najwłaściwsze byłoby liczenie: w Nw i Alk - oczywiście samych nieletnich lub uzależnionych, zaś w Opm - rodziców (rodzica), którym ograniczono władzę rodzicielską oraz małoletnich. Bo przecież w takich przypadkach nasza praca biegnie dwutorowo; wobec rodziców podejmujemy różne oddziaływania, by prawidłowo wypełniali władzę rodzicielską, ale zajmujemy się też ich dziećmi.
Zwróćcie uwagę, że podobnie jest to ujęte w raporcie o aktualnym stanie kurateli, który jest zamieszczony na stronie głównej naszego Stowarzyszenia:
"Kuratorzy pełnią także rolę ochronną wobec dzieci, których rodzicom ograniczono władzę rodzicielską, a względem tych ostatnich funkcję korygującą i wychowującą".
¯eby juz tak postawić "kropkę nad i" - jeśli mam nadzór w Opm i jednocześnie w tej samej rodzinie jest nieletni z Nw - to liczę go tylko raz !
Oczywiście, najważniejsze jest, żebyśmy wszyscy policzyli tak samo. A tu znowu w każdym okręgu będzie inaczej...jak ja tego nie cierpię!
Barbara
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 09 mar 2006, 1:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: mamut » 05 sty 2007, 1:04

Nadzory w opm u nas to dzieci,a jeśli te same dzieci są w nw-to liczymy je dwukrotnie.
Awatar użytkownika
mamut
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 126
Rejestracja: 29 lis 2005, 1:18
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Easy » 05 sty 2007, 8:56

Hej Nieletnia, miło Cię powitać na forum !
Barbaro, taki sposób zliczania o którym mówisz ( małoletni +rodzice ), rzeczywiście bardziej obiektywnie oddawałby pracę kuratorów rodzinnych.
Andrzej Martuszewicz rozsyłał za pośrednictwem internetu projekt tabeli obciążeń do konsultacji środowiska kuratorów, która posiada odrębną rubrykę na osoby małoletnie objęte postępowaniem opiekuńczym.
Pozdrawiam Wszystkich cieplutko i suchutko ( u mnie zimno i mokro ).
Easy
 
Posty: 80
Rejestracja: 14 cze 2006, 18:59
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Nieletnia » 05 sty 2007, 18:02

Brak mi słów... dziś dostałam nowe wytyczne co do rubryki o liczbie osób. Mamy w niej umieścić jedynie liczbę nieletnich.Podobno to są wytyczne z Ministerstwa przesłane dziś faksem. Czy coś wiecie na ten temat?
Nieletnia
 
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:21
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tomek » 05 sty 2007, 20:08

:D Hej ja wymiękam powoli na widok rubryk, tabelek itp. Najlepsze jest toże wszyscy liczymy zgodnie z zaleceniami ministerstwa, no ale cóż. A propo liczymy już dzieciaki :) Pozdrowienia dla wszystkich liczących, już niedługo więc wytrzymajmy.
tomek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 203
Rejestracja: 19 lut 2006, 21:27
Lokalizacja: Radom
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Easy » 05 sty 2007, 20:55

Nieletnia, chyba rzeczywiście jesteśmy z tego samego okręgu! Dziś kurator okręgowy do nas dzwonił w sprawie zliczania w rubryce "osoby" samych nieletnich. Mam więc statystyki w kilku wersjach do wyboru. Którą ministerstwo dzisiaj sobie życzy? Do US£UG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Easy
 
Posty: 80
Rejestracja: 14 cze 2006, 18:59
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Nieletnia » 05 sty 2007, 21:19

Pozdrawiam Cie Easy! I co z tym zrobimy?
Nieletnia
 
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:21
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Barbara » 05 sty 2007, 21:40

Trudno mi się z tym pogodzić, żeby w Opm liczyć tylko małoletnich (bo chyba o nich chodzi, gdy piszecie o nieletnich).
Czy to znaczy, że od dziś nie musimy się już martwić ich rodzicami ? Mamy ich nie wysyłać na terapię, nie pedagogizować, nie kontrolować ? Ręce opadają...Tym bardziej, że jeszcze wczoraj pisano, że wg ministerstwa naszymi nadzorowanymi są jedynie rodzice, a nie dzieci...
Cóż - jedyne, co się nasuwa, to wniosek, że autor(rzy) ankiety nie wiedzą (znowu !), na czym polega praca kuratorów rodzinnych. Może by jakiś "dokształt" ?
Barbara
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 209
Rejestracja: 09 mar 2006, 1:00
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Nieletnia » 05 sty 2007, 22:12

Basiu to jeszcze smutniejsze niż myslisz. Oni nie chcą liczby małoletnich ani też ich rodziców. Ani alkoholików. Ich interesuje tylko liczba nieletnich. Dla mnie jest to tak absurdalne, że brak mi słów na komentarz. Do Okręgu nie trafiły żadne nasze argumenty. Usłyszeliśmy, że to faks z Ministerstwa nakazuje takie liczenie. Basiu czy Ty masz innego Ministra?
Nieletnia
 
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:21
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Następna

Wróć do Kuratorzy rodzinni

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość