obowiązek i sprawozdania

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

obowiĄzek i sprawozdania

Postautor: Arturek » 04 maja 2009, 11:17

Witam. Jestem kuratorem społecznym. Przewertowałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Mój kurator zawodowy też mi nie udzielił na nie odpowiedzi. Chodzi mi o przepisy mówiące o:
1) Sąd zarządza fakultatywnie kpw z uwagi na nierealizaję obowiązku. Skazany sie odracza a po roku Sąd zawiesza mu ponownie wykonanie kpw do tej sprawy. Czy nadal ma regulować obowiązek?? Tzn. na pewno musi (pokrzywdzony może iść do komornika), ale czy ja mam go do tego mobilizować i ostrzegać przed ponownymi konsekwencjami nieuregulowania szkody?? Czy Sąd może ponownie zarządzić wykonanie kpw- gdy skaznay nie ureguluje obowiązku?? Które przepisy prawa odnoszą się do tej kwestii??
2) Trwa dozór, złożony został wniosek o zarządzenie kpw. Sąd zarządza kpw. Czy w związku z powyższym mam obowiązek dołączyć do akt dozorowych sprawozdanie z zakończenia dozoru?? Podobnie przy zwolnieniu skazanego z dozoru. Czy też o zakończeniu dozoru mówimy tylko gdy sie kończy okres próby. Który przepis o tym mówi (wiem że o sprawozdawczości rozp. min. spr.) Z óry dziekuje o odpowiedź.

Przenoszę do właściwego działu. Bartłomiej
Arturek
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:08
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 04 maja 2009, 17:15

1) Jeżeli Sąd nie zwolnił skazanego z wykonania obowiązku - musi on być wykonany.
Sąd może ponownie zarządzić wykonanie tej kary, gdyż nie została ona wykonana.
Przy ponownym zawieszeniu stosuje się te same przepisy, czyli. art. 72 - 75 kk.
Proponuję, byś zajrzał do komentarza art. 152 kkw i art. 72-75 kk, to da Ci kompletny ogląd sytuacji.
2)
Pod koniec dozoru kurator składa sprawozdanie, w którym jest opisany jego przebieg, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji planu pracy z dozorowanym, oceny wykonania obowiązków i postawy dozorowanego w okresie próby.
Wniosek o zwolnienie od dozoru poprzedzony jest sprawozdaniem, z którego wynika, że skazany zasłużył na to, by go od dozoru zwolnić - jest to rodzaj podsumowania, zatem sprawozdanie końcowe nie jest potrzebne.
Podobnie w przypadku zarządzenia: wniosek poprzedzony jest sprawozdaniem uzasadniającym ten wniosek, zatem nie ma konieczności sporządzania dodatkowych dokumentów.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: agawe » 04 maja 2009, 22:13

1)Po konsultacjach z sędziami z wydziału wykonawczego stosujemy inną praktykę niż opisała ksb.
Postanowienie o ponownym zawieszeniu wykonania kary rozpoczyna nowe postępowanie wykonawcze. Zatem obowiązujące jest to, co w danym postanowieniu zostało zawarte tj. wskazany okres zawieszenia wykonania kary, ewentualny dozór kuratora i ewentualne obowiązki.
Nie odnosimy się do obowiązków zawartych w wyroku, ale do obowiązków zawartych w postanowieniu.
Oczywiście sąd moze zarządzić wykonanie kary, którą ponownie zawieszono.
2) Nie stosujemy praktyki składania sprawozdań z zakończenia dozoru, jesli skazany został od dozoru zwolniony bądź zarzadzono wobec niego wykonanie kary warunkowo zawieszonej.
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 04 maja 2009, 23:34

u mnie jest jak u aqawe
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Arturek » 05 maja 2009, 8:08

ksb pisze: poprzedzony jest sprawozdaniem
Też występuje u nas taka praktyka- ale moje pytanie po co?? Skoro przedkładam w systemie comiesięcznym karty czynności i kurator zawodowy widzi co się dzieje?? Czy to sprawozdanie podsumowujące jest konieczne?? Nie ma tego w przepisach rozporządzenia. A jednocześnie czy po zwolnieniu skazanego z dozoru nie powinno się dołączyć sprawozdania z zakończenia dozoru??- bo wtedy faktycznie dozór się kończy?? W rozporządzeniu przecież jest iż spr z zakończenia dozoru jest obligatoryjne. Jak to interpretujecie??
Arturek
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:08
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 05 maja 2009, 12:43

---------- 12:41 05.05.2009 ----------

ROZPORZ¡DZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWO¦CI
z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania uprawnień i obowiązków kuratorów sądowych:

§ 12. Kurator dla dorosłych, realizując czynności związane z kontrolą skazanego w okresie próby oraz kontrolą sprawcy przestępstwa, w stosunku do którego warunkowo umorzono postępowanie karne lub zawieszono wykonanie kary:
1) zbiera co najmniej raz na 6 miesięcy informacje o zachowaniu skazanego lub sprawcy przestępstwa, chyba że sąd zarządzi inaczej;
2) przeprowadza wywiad przed wystąpieniem do sądu z jednym z wniosków, o których mowa w art. 173 § 2 pkt 2 lub 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557, z późn. zm.2));

U mnie jest tak, że jeśli do wniosku nie jest dołączone sprawozdanie uzasadniające ten wniosek, to dostaję zlecenie wywiadu. Dlatego wolimy składać wniosek razem z tym wywiadem/sprawozdaniem i oszczędzić sobie biegania.
Co do sprawozdania końcowego: kiedy on jest zwolniony i postanowienie jest prawomocne chcesz pisać to sprawozdanie? Sztuka dla sztuki.
Wolę, by moi kuratorzy złożyli sprawozdanie uzasadniające złożenie wniosku, bo to sąd ma się dowiedzieć, że zdaniem kuratora wniosek jest zasadny.

---------- 12:43 ----------

Ale nie sądzę, by kurator zawodowy nie przyjął od Ciebie sprawozdania końcowego, jeśli chcesz je złożyć! :)
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: jurek » 05 maja 2009, 14:26

co do pytania nr.1
odpowiedz agawe jest w zasadzie wyczerpująca i nie wymaga uzupełniania.
co do pytania nr.2
sprawozdanie z zakończenia dozoru jest obligatoryjne w przypadku gdy dozór kończy się zgodnie z terminem ustalonym w wyroku. Sprawozdanie takie jest wymagane gdyż sąd może mieć odmienne zdanie od zdania kuratora na temat przebiegu okresu próby. Na podjęcie takiej decyzji sąd ma jak wiemy 6 mieś.
Jeżeli natomiast okres dozoru upłynął w związku ze złożonym wnioskiem kuratora o zarządzenie wykonania kary lub o zwolnienie z dozoru to wniosek ten zastępuje sprawozdanie. Osobiście nie wyobrażam sobie złożenia wniosku bez jego odpowiedniego uzasadnienia dlatego ksb nie mam pojęcia co masz na myśli pisząc, że do wniosku dołączacie jakieś sprawozdania. Mam rozumieć, że nie uzasadniacie składanych wniosków ?
ps. ksb w jakim celu w tym poście zamieściłaś § 12 wiadomego rozporządzenie bo jakoś nie zajarzyłem ?
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Arturek » 05 maja 2009, 14:56

Dzięuję Jurku. Czy w kwestii pkt 2 to praktyka w Waszym Sądzie? Jestem dociekliwy stąd też szukam potwierdzenia zasadności postawienia znaku = między wniosek a sprawozdanie końcowe:)
Arturek
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:08
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jurek » 05 maja 2009, 15:53

Twoja dociekliwość jest pozytywna tak jak pytania, które zadałeś były moim zdaniem zasadne i nie „głupie”.
Nie zastanawiałem się nad tym, że może być inna praktyka w tej kwestii w poszczególnych sądach gdyż dla mnie przepis dot. sprawozdania zakończenia dozoru jest jasny i oczywisty w powiązaniu z innymi przepisami a zwłaszcza dot. informowania sądu o naruszeniu porządku prawnego przez skazanego w okresie próby, składania sprawozdań z dozoru w terminach wyznaczonych przez sąd i składania wniosków. Wszystkie te przepisy są konsekwencją tego, że sąd prowadzi nadzór - kontrole nad prowadzeniem postępowania wykonawczego przez kuratora. Wszystkie te przepisy regulują informowanie sądu o przebiegu okresu próby i taki też jest ich główny cel. Jeżeli więc kurator nie „poinformował” sądu w formie wniosku o konieczności zarządzenia wykonania kary gdyż jego zdaniem wniosek taki był niezasadny z powodu tego, że okres próby przebiegał prawidłowo to na koniec okresu próby ustawodawca przewidział sprawozdanie końcowe z przebiegu okresu dozoru. Sprawozdanie to ma tak jak pisałem na celu poinformowanie sądu o przebiegu tego okresu i umożliwienie sądowi bez wertowania akt wypełnienie funkcji kontrolnej i postawienia kropki nad przysłowiowym „i”. W przypadku kłopotów z interpretacją przepisu należy się zastanowić nad celem, jaki chciał osiągnąć ustawodawca tworząc dany przepis. Arturek ha ha może lepiej Artur odpowiedz sobie na pytanie takie – jaki cel chciałby osiągnąć ustawodawca gdyby pisząc przepis dot. końcowego sprawozdania miał również na myśli składanie takiego sprawozdania w sytuacji gdy kurator wystąpił z wnioskiem o zwolnienie z dozoru lub zarządzenie wykonania kary i wniosek ten został przez sąd przyjęty pozytywnie a postanowienie to się uprawomocniło???.
Jak odpowiesz sobie na to pytanie będziesz wiedział o co w tym wszystkim chodzi. :)
Multi multa sciunt, nemo omnia
Awatar użytkownika
jurek
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 577
Rejestracja: 29 cze 2005, 1:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: ksb » 05 maja 2009, 18:05

Do Jurka: dlatego, że "mój" sędzia uważa, że wniosek ma być poprzedzony wywiadem i już ( na podstawie tego właśnie par. 12). A uzasadnienie wniosku oczywiście piszemy. Ten wywiad to po to, by było wszystko w jednym miejscu ( tak się domyślam).
Jak nie ma sprawozdania, jest zlecenie wywiadu w sprawie Ko.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Aurelius » 05 maja 2009, 21:16

W kwestii pytania pierwszego, podzielam post Agawe.

Co do spr. z zakończenia dozoru przy zarządzeniu kary itp. również tę kwestię w całej jej rozciągłości wyjaśnił Jurek

ksb pisze:(..)Jak nie ma sprawozdania, jest zlecenie wywiadu w sprawie Ko.


Ksb proszę napisz, w jakim terminie są u Ciebie w SR rozpatrywne wnioski? Powiem Ci, że ja na rozpatrzenie mojego wniosku czekam średnio 5-6 miesięcy, więc jaką wartość ma dla sądu wykonawczego mój wywiad zrobiony przed wystąpieniem z wnioskiem, kiedy do jego rozpatrzenia może podziać się wobec dozorowanego wiele istotnych rzeczy. Tak, więc byłaby to podwójna praca, bo i tak przed posiedzeniem dostanę wywiad.
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: ksb » 05 maja 2009, 23:58

Terminy były krótkie, czasem bardzo krótkie (2 - 6 tygodni).
Teraz to się zmienia ( likwidacja grodzkiego), więc pewnie i tak będą wywiady. :(
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: gaga » 07 maja 2009, 19:43

(..)"Jak nie ma sprawozdania, jest zlecenie wywiadu w sprawie Ko."
Rodzi mi się pytanie...
czy słowo sprawozdanie oznacza kartę czynności z dozoru czy odrębne sprawozdanie z wywiadu ?
Sedzia czasem mnie zaskakuje bo wszytsko jest w aktach a pomimo tego dostaje wywiad do przeprowadzenia :( - bezsens , jedyne czym to sobie tłumacze to to, że Sedzia chce miec wszytsko na mniejszej ilości stron - po co ma czyatc wiele stronic skoro mozna kilka.......
Takie sytaucje wywołuja u mnie niechęc do prowadzenia akt w sensie braku sensu ich prowadzenia skoro i tak kiedy należy podjac decyzje to potrzebny jest wywiad
gaga
 
Posty: 105
Rejestracja: 11 gru 2005, 12:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 08 maja 2009, 8:09

U mnie po prostu zamiast karty czynności jest sprawozdanie z dozoru.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Aurelius » 08 maja 2009, 22:21

gaga pisze:(..)"Jak nie ma sprawozdania, jest zlecenie wywiadu w sprawie Ko."
Rodzi mi się pytanie...
czy słowo sprawozdanie oznacza kartę czynności z dozoru czy odrębne sprawozdanie z wywiadu ?
Sedzia czasem mnie zaskakuje bo wszytsko jest w aktach a pomimo tego dostaje wywiad do przeprowadzenia :( - bezsens , jedyne czym to sobie tłumacze to to, że Sedzia chce miec wszytsko na mniejszej ilości stron - po co ma czyatc wiele stronic skoro mozna kilka.......
Takie sytaucje wywołuja u mnie niechęc do prowadzenia akt w sensie braku sensu ich prowadzenia skoro i tak kiedy należy podjac decyzje to potrzebny jest wywiad


Ja w swoim SR mam czasem odczucia, że co niektórzy sędziowie w ogóle nie zaprzątają sobie głowy dokumentacją dozorową. W ogóle wiele rzeczy robią z automatu, wręcz wbrew zdroworozsądkowej logice, bo jak nazwać zlecenie wywiadu w postępowaniu w przedmiocie art. 75 par. 2 kk, gdzie termin posiedzenia wyznaczony jest po okresie 6 miesięcy od końca próby. Oczywiście robię wywiad, a potem dostaje postanowienie typu "na mocy art. 75 par. 4 k.k. nie zarządzać... itd." Taka sytuacja zdarzyła mi się nie jednorazowo...
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Następna

Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości