Nieprzestrzeganie warunków zwolnienia

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Nieprzestrzeganie warunków zwolnienia

Postautor: Ola1980 » 16 wrz 2010, 13:55

Witam
Od kilku miesięcy jestem związana z człowiekiem, który był pod opieką kuratora. Na początku wszystko szło przepisowo, później znalazł pracę i mieszkanie jakieś 200 km dalej od miejsca zamieszkania, wszystko było zgłoszone.
Przy rozmowie wyszło kiedyś, że ma bardzo fajnego kuratora i nie musi być dokładnie na czas określony przepisami, że dzwoni i jest w dobrym kontakcie. Teraz się okazuje, że doszło do jakiejś wymiany zdań i w ogóle się nie stawił. Wina całkowicie leży po stronie mojego chłopaka, ale ja muszę mu pomóc to teraz rozwiązać.
Skontktowałam się z jego kuratorem i dowiedziałam sie, że już nie jest pod nadzorem kuratorskim, czyli rozumiem, że ruszy procedura odsiedzenia kary. Co teraz zrobić, gdzie się zgłosić i gdzie pisać?
Bardzo proszę o pomoc.
Ola1980
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2010, 13:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Nieprzestrzeganie warunków zwolnienia

Postautor: kgb14 » 16 wrz 2010, 17:28

To , że chłopak nie jest pod DOZOREM - nie oznacza , ze ruszyła procedura umieszczenia w ZK . Może po prostu upłynął okres próby .
Najlepiej byłoby gdyby Pani jeszcze raz porozmawiała z chłopakiem , nakłoniła go do rozmowy z kuratorem prowadzącym -- zawodowym .
no i jak coś jest nie jasne to może lepiej niech on tu napisze .

Proszę jeszcze wyjaśnić bo tego nie rozumiem :

Ola1980 pisze:Teraz się okazuje, że doszło do jakiejś wymiany zdań i w ogóle się nie stawił. .


wymiana zdań była miedzy kim a kim i o co chodzi :?:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Ola1980 » 16 wrz 2010, 19:20

Tak, między nim a kuratorem prowadzącym. Nie upłyną okres próby bo zawieszenie było na 3 lata, jeszcze tyle nie minęło no i co jest oczywiste nie zastosował się do jednego wymogu a mianowicie do osobistego wstawienia. Miał tam troszkę przesłanek z pewnością, koszty dojazdu, i wolne w pracy a wiadomo że jak się zaczyna pracę to nie można podpaść biorąc za często wolne - ale to nie podlega dyskusji. Mial obowiązek się pojawić osobiście.

Czyli zakładając, że ruszyła procedura co powinien zrobić? Czekać biernie aż dostanie wezwanie do ZK. Nie da się już odkręcić czegoś takiego?
Ola1980
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2010, 13:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 16 wrz 2010, 21:50

Zależy na jakim jesteśmy etapie .

Czy było już posiedzenie o zarządzenie kary / odwołanie warunkowego zwolnienia ?

Jeśli tak to postanowienie jest prawomocne ?

Czy jest poszukiwany przez policję .... trochę mało danych mamy .

Tak czy siak nadal proponuję skontaktować się z kuratorem prowadzącym , który prowadził wcześniej sprawę pn będzie wiedział najlepiej co w tym konkretnym przypadku można jeszcze wymyślić .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Ola1980 » 17 wrz 2010, 11:30

Dzwonił do kuratora i kurator powiedział mu tylko, że nie jest już pod jego nadzorem i więcej nie może powiedzieć przez telefon.
Oczywiste jest, że chłopak musi teraz jechać na miejsce i dowiedzieć się kiedy kurator złożył dokumenty o odwołanie warunkowego zwolnienia.
Tylko jak już tam pojedziemy to żeby nie jeździć kilka razy chcieliśmy się przygotować i mieć wiedzę gdzie skierować pierwsze kroki. O posiedzeniu gdyby się odbyło musiałby być poinformowany chyba listownie a nic takiego nie przyszło.

Zakładając, że posiedzenia jeszcze nie było można złożyć do prokuratora prowadzącego jakieś wyjaśnienia czy przeprosiny czy prośbę?
Nie popełnił żadnego przestępstwa, znalazł pracę, zmienił całkowicie otoczenie, informował o wszystkim kuratora, tylko nie stawiał się ostatnio osobiście :(
Jeżeli można przedstawić jakieś wyjaśnienia czy to ustne czy na piśmie to trzeba je przygotować tutaj na miejscu, uzasadnić, załatwić opinię z pracy itd

Bardzo dziękuję za odpowiedz.
Ola1980
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2010, 13:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 18 wrz 2010, 8:20

Ola1980 już w pierwszym poście napisałem -- DOZÓR - nie nadzór - staraj się pisać i wyrażać poprawnie bo wprowadzasz zamieszanie - z którego nie wybrniemy .
Piszesz dalej prokuratora ---- czy chodziło Ci o kuratora :?: - bo jeśli to był dozór policyjny to może faktycznie trzeba udać się na prokuraturę .
Pytasz czy powinien być listowanie poinformowany ---jeśli sąd znał adres - a jeśli skazany adresu nie podał ( do czego był zobowiązany samym DOZOREM ) to sąd wysyłał zawiadomienia na ostatni znany adres - i w końcu uznał ze pismo jest doręczone i np zarządził wykonanie kary .

Jeśli chodzi o kuratora i wyjaśnienia - na miejscu złoży ustnie z czego kurator sporządzi odpowiedni zapisek urzędowy i dołączy do właściwych akt .
Piszesz Ola 1980 o tym , ze sąd odwołał warunkowe zwolnienie ---- nie wiem czy znowu nie mylisz pojęć co wprowadza dalszy chaos - czy Twój chłopak przebywał w Zakładzie Karnym :?: Bo jeśli tak to właściwym do dalszych czynności jest sąd penitencjarny gdzie nastąpiło odwołanie warunkowego zwolnienia --- i dalej motywuję aby udać sie do ostatniego kuratora zawodowego który wszystko w tej sprawie wyjaśni . Jak chcesz dalej pytać pisz poprawnie - bo dozór/nadzór to co innego - zarządzenie wykonania kary - odwołanie warunkowego zwolnienia to też co innego .
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2010, 12:34 przez kgb14, łącznie zmieniany 1 raz
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Ola1980 » 18 wrz 2010, 12:52

Dzięuję za poświęcony czas.
Faktycznie mogę mylić pojęcia bo wcześniej nie miałam z tym nic do czynienia. Myślałam, że dozór a nadzór to to samo.
Tak przebywał wcześniej w zakładzie karnym. Nie miał nadzoru policyjnego, tylko kuratora. Kompletnie nie znam całej procedury, nie wiem co się dzieje, jeżeli nie stawił się osobiście kilka razy u kuratora. Wiemy tylko tyle, że przez telefon usłyszał, że nie jest już pod Jego dozorem.
Nie wiem, czy po złożeniu przez kuratora pisma od razu jest odwołane jego zwolnienie warunkowe, czy to wszystko trwa, zbiera się jakieś ( i tu też nie znam pojęcia) posiedzenie i ma szansę się wytłumaczyć.

Wiem teraz, że czynności będą wykonywane w sądzie penitencjarnym.
Ola1980
 
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2010, 13:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 20 wrz 2010, 0:15

Ola1980 pisze:Tak przebywał wcześniej w zakładzie karnym. Nie miał nadzoru policyjnego, tylko kuratora. Kompletnie nie znam całej procedury, nie wiem co się dzieje, jeżeli nie stawił się osobiście kilka razy u kuratora.


Te kilkukrotne niestawiennictwo na wezwanie kuratora przez prawo jest określane mianem uporczywego uchylania się od dozoru i stanowi jedną z przesłanek do odwołania warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Bez osobistego kontaktu z kuratorem i uzyskania stosownych informacji, jak również ewentualnego rozeznania sytuacji w sądzie penitencjarnym odnośnie posiedzenia wykonawczego (o ile ma w ogóle do niego dojść, bądź już do niego doszło) jakakolwiek informacja z tego forum nie będzie istotna dla osoby zainteresowanej, gdyż będzie tylko domniemaniem, a nie opisem stanu faktycznego.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: kgb14 » 20 wrz 2010, 18:07

a kurator prosił , błagał ...proszę do mnie dzwonić , mówić gdzie się jest ...utrzymywać kontakt .... tyle razy to tu pisałem ....
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Bosman » 20 wrz 2010, 20:26

kgb14 pisze:a kurator prosił , błagał ...

Jarek. Przesadziłeś.
Bosman
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 743
Rejestracja: 15 gru 2006, 23:55
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: kgb14 » 20 wrz 2010, 22:16

no dobra bez tego błagał :mrgreen:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron