kara śmierci

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: Lukasz123 » 17 kwie 2012, 11:53

---------- 11:34 17.04.2012 ----------

Chciałem się dowiedzieć od kiedy nie ma w Polsce kary śmierci- wiem, że Polska podpisała Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych wolności w 1993, a w 2000 protokół 6 konwencji zakazujący karę śmierci, ale nie wiem dokładnie kiedy Polska wycofała tą karę śmierci??

---------- 11:53 ----------

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie
?ukasz
Lukasz123
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 kwie 2012, 17:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 17 kwie 2012, 18:49

O ile dobrze pamiętam - ostatni w Polsce wyrok kary śmierci wykonano w 1988 r. w Krakowie. Kodeks karny z 1969roku przewidywał taką karę jednak od 1995 r. obowiązywało moratorium ustawowe (faktyczne obowiązywało właśnie od 1988 r.) na wykonywanie tej kary, zaś wycofano ją wraz z wejściem w życie kodeksu karnego z 1997 roku. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: jarosj » 18 kwie 2012, 19:02

Lukasz, a tobie wujek Google się zaciął? Bo jak wpisałem to na nr 1 wyskoczył mi całkiem spory artykuł na Wiki o karze śmierci nie tylko w Polsce, ale na świecie. Nawet nie sprawdzałem czy jest tam info o które pytasz, ale nie wiem czy wiesz, kuratorzy sądowi raczej z karą śmierci nigdy nie mieli nic wspólnego. Zawsze staliśmy w kodeksie karnym po zupełnie innej stronie kar kodeksowych. Więc pytanie choć słuszne i pewnie ci do czegoś potrzebne, mógłbyś np. wrzucić na forum sędziów, prokuratorów. Oni kiedyś z karą śmierci mieli coś wspólnego, jak zawody prawnicze. Również cię serdecznie pozdrawiam
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Lukasz123 » 22 kwie 2012, 23:27

Dziękuje bardzo Panie kuratorze za informacje, jednak zarówno wujek Google jak i ciocia Wikipedia nie są dla mnie żadnym wiarygodnym źródłem informacji- często można tam znaleźć mnóstwo bzdur. a informacje potrzebne mi były na przedmiot: metodyka pracy kuratora sądowego, więc chyba jednak kurator powinien mieć CHOCIA¯ niewielką wiedzę na ten temat.
Również pozdrawiam Pana bardzo serdecznie.
?ukasz
Lukasz123
 
Posty: 8
Rejestracja: 11 kwie 2012, 17:53
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron