Warunkowe umorzenie postępowania i dozór kuratora

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Warunkowe umorzenie postępowania i dozór kuratora

Postautor: zambia » 29 sie 2013, 17:52

Witam wszystkich!

19 sierpnia br odbyła się rozprawa na której warunkowo umorzono postępowanie karne na okres 2 lat wobec mojej osoby oraz przydzielono mi dozór kuratora. Jest to pierwsza moja styczność z prawem w roli oskarżonej dlatego mam do Was kilka pytań.

Na samej rozprawie nie mogłam uczestniczyć, a w zawiadomieniu podkreślono, że stawiennictwo jest nieobowiązkowe. O wyroku dowiedziałam się z rozmowy telefonicznej z sekretariatem sądu. Wysłałam również list z wnioskiem o przesłanie odpisu wyroku. Z moich obliczeń wynika, że wyrok uprawomocni się 9 września br (nie zamierzam wnosić żadnej apelacji) moje pytanie dotyczy tego w jaki sposób mam się skontaktować z kuratorem? Przeczytałam wiele wątków w Internecie na ten temat, niektórzy piszą, że dostanę zawiadomienie od kuratora do spotkania z nim. Natomiast w Kodeksie karnym wykonawczym wyczytałam:
"§ 2. Skazany oddany pod dozór obowiązany jest bezzwłocznie, a najpóźniej w ciągu 7 dni od powzięcia wiadomości o oddaniu go pod dozór, zgłosić się do kuratora sądowego tego sądu rejonowego, w okręgu którego dozór ma być wykonywany."
Czym mam rozumieć, że w ciągu 7 dni od uprawomocnienia wyroku mam udać się do sądu i tam szukać kuratora? Co jeśli Sąd do tego czasu nie przyśle mi odpisu wyroku, skąd mam wiedzieć jakiego kuratora mi przydzielono (czy w ogóle w treści wyroku jest wzmianka odnośnie konkretnego kuratora, czy jest to ujęte w sposób ogólnikowy). ¯ałuję mojego wybryku, sprawę dozoru traktuję poważnie i chcę się w 100% z niego wywiązać. Czy ktoś jest w stanie udzielić mi informacji?
Czy też takiej informacji udzielą mi telefonicznie w sekretariacie sądu? (Rozprawa odbyła się w miejscowości w której studiuję, a teraz przebywam w domu rodzinnym i z powodów finansowych nie mam możliwości częstych wyjazdów).

Z góry dziękuję za pomoc.
zambia
 
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2013, 17:50
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: babajaga » 30 sie 2013, 9:48

---------- 09:37 30.08.2013 ----------

Witam. Najprościej po prostu pójść (jak najszybciej) do kuratora do sądu osobiście albo zadzwonić. Kurator zawodowy to z zasady dobry i pomocny człowiek i wszystko wyjaśni, podpowie, wytłumaczy. Jemu też zależy na szybkim i bezproblemowym kontakcie z Twoją osobą. Pozdrawiam

---------- 09:42 ----------

dodam tylko, że przepisy przepisami ale żeby dozór nie był dla Ciebie problemem i zakończył się pozytywnie - trzeba dogadywać się z kuratorem, słuchać jego rad i wskazówek a wszystko będzie ok

---------- 09:48 ----------

aha i dodam, że masz udać się do zespołu kuratorskiego, tam Ciebie pokierują do konkretego kuratora
babajaga
 
Posty: 92
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:32
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Postautor: Banga » 01 wrz 2013, 21:46

Witam.
Jeżeli dozór będzie prowadził kurator społeczny nawiąże z Panią kontakt w miejscu stałego pobytu, a jeżeli kurator zawodowy otrzyma Pani wezwanie do stawiennictwa w siedzibie Zespołu. W obydwu wyżej przytoczonych przypadkach dalszych szczegółów odnośnie dozoru udzieli Pani kurator przy pierwszym kontakcie.
Przytoczony przez Panią artykuł k.k.w. dotyczy osoby skazanej, w przedmiotowej sprawie jest Pani sprawcą, wobec powyższego nie ma Pani obowiązku "szukać" kuratora.
W wyroku nie będzie wzmianki o kuratorze, który będzie prowadził dozór.
Wyrok do wykonania zostanie przesłany do sądu właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu.
Pozdrawiam
Banga
 
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2013, 14:57
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

cron