Skrócenie dozoru

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Skrócenie dozoru

Postautor: KatKat » 23 paź 2013, 21:53

Witam.
27.10.2011 oddano mnie pod dozór kuratora, który trwa do 04.11.2014r.
Przez pierwszy rok trwania dozoru miałam stały kontakt z kuratorem jednak w grudniu zeszłego roku napisałam pismo do sądu z informacją o zmianie miejsca zamieszkania. Dostałam list z odpowiedzią, w której było napisane, że mam czekać na powiadomienie od kuratora. Dostałam je tydzień temu. Czyli minął niemalże rok od ostatniej wizyty. W związku z tym mam pytanie, czy możliwe jest skrócenie dozoru? Jestem w ciąży zakładam rodzinę a te wizyty są dla mnie stresujące i chcę tego oszczędzić mojej rodzinie. Dodam, że została na mnie nałożona kara pozbawienia wolności rok i dwa miesiące w zawieszeniu na trzy lata i kara grzywny w wysokości 500zł, która uregulowałam. Proszę o pomoc.
KatKat
 
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2013, 21:45
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 23 paź 2013, 23:35

Witaj KatKat! Skrócenie dozoru, czyli zwolnienie od niego, formalnie jest możliwe w każdym czasie, ponieważ w przepisach nie ma określonych jakiś czasowych ograniczeń, po upływie których sąd może zwolnić osobę od dozoru kuratora. Przepis, na podstawie którego sąd zwalnia osobę przy tzw. "zawiasach" to art. 74 par. 2 kodeksu karnego. W tym przepisie jest mowa, że jeżeli względy wychowawcze za tym przemawiają, sąd, (...) skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, może w okresie próby (...) od dozoru zwolnić. Jak więc widzisz, w twojej sytuacji skrócenie dozoru jest uzależnione od względów wychowawczych, które muszą przemówić.... za tym zwolnieniem. A czy one przemawiają za tym, to tej odpowiedzi nie uzyskasz tutaj na forum. Taki wniosek o zwolnienie od dozoru może sporządzić prokurator, kurator, jak i również możesz go sporządzić sama, jako strona. Z reguły w praktyce jest tak, że twój wniosek o zwolnienie od dozoru, będzie dla sądu "opiniował" kurator.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia, a mianowicie czy nie posiadasz w tej sprawie statusu młodocianego sprawcy przestępstwa. A sprawdzić to możesz w wyroku, na podstawie jakiego przepisu zostałaś oddana pod dozór kuratora. Jeśli na podstawie art. 73 par. 2 k.k., to taki status posiadasz. Dozór wobec takiej osoby jest obowiązkowy i wiele sądów czyta to w ten sposób, że jest on obowiązkowy przez cały okres próby, a więc nie ma możliwości zwolnienia od dozoru takiej osoby. Czyli skrócenia dozoru. Oczywiście jest też wiele sądów, gdzie tak nie uważa się.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość