Przymusowe leczenie

Zadaj pytanie kuratorowi dla dorosłych.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Przymusowe leczenie

Postautor: Katolmat » 21 wrz 2019, 7:21

Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jestem w kropce. Mąż używał przemocy pod wpływem alkoholu i dostał dozór kuratora. Niestety współpraca przebiega dość niefajnie. Mam pytanie czy kurator może złożyć wniosek do sądu o przymusowe leczenie alkoholizmu dla męża? Pani twierdzi że ma związane ręce i wmawia mi że to ja muszę złożyć ten wniosek. Proszę o radę .
Katolmat
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2019, 7:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: Czcibor » 21 wrz 2019, 19:27

Z reguły droga w takich przypadkach jest taka, że zgłasza się taką osobę do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. GKRPA zaprasza osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że może być uzależniona na spotkanie i tam go motywują, żeby rozpoczęła (ta osoba) leczenie antyalkoholowe. Względnie kierują osobę do biegłego na szczegółowe badania odnośnie uzależnienia. Jeśli się nie stawi na takie badania to, w zależności od sposobu działania danej GKRPA, wówczas komisja kieruje sprawę do sądu . Wtedy Sąd może wszcząć sprawę o zobowiązanie do poddania się leczeniu odwykowemu (w Polsce niestety nie ma "przymusowego" leczenia). Jeśli Sąd zobowiąże uzależnionego do poddania się leczeniu to takie postępowanie trwa 2 lata, po czym zostaje obligatoryjnie umorzone, nie ma znaczenia czy uzależniony się leczy czy jakimś cudem udało mu się nie leczyć w tym czasie, albo tylko udawać, że się leczy.
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: Katolmat » 21 wrz 2019, 19:49

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mąż miał niebieska kartę, którą zamknęli.
Po tym znów zaczął pić, dalej nie wiem czy kurator może taki.wniosek napisać. Ona uważa, że jak jest pijany to ona może tylko domniemać, że jest pod wpływem. I że ja powinnam złożyć ten wniosek.
Katolmat
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2019, 7:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: Czcibor » 21 wrz 2019, 20:08

Wniosek do Sądu o zobowiązanie do poddania się leczeniu odwykowemu może złożyć GKRPA i Prokuratura. Natomiast wniosek o podjęcie działań wobec danej osoby przez GKRPA może złożyć dowolna osoba, która posiada informacje, że ktoś może być uzależniony od alkoholu. Samo uzależnienie jeszcze nie jest przesłanką do postępowania. Zobowiązuje się osoby do poddania się leczeniu te, "które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego" - art. 24 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: lucinda » 22 wrz 2019, 9:47

Katolmat pisze:Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jestem w kropce. Mąż używał przemocy pod wpływem alkoholu i dostał dozór kuratora. Niestety współpraca przebiega dość niefajnie. Mam pytanie czy kurator może złożyć wniosek do sądu o przymusowe leczenie alkoholizmu dla męża? Pani twierdzi że ma związane ręce i wmawia mi że to ja muszę złożyć ten wniosek. Proszę o radę .

Jesli pani mąż został skazany w sprawie karnej za stosowanie przemocy i został na niego nałożony obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu i on się do tego obowiązku nie stosuje, to kurator jak najbardziej może, a wrecz powinna podjąć działania. Jest szereg możliwości - poddanie badaniu na obecność alkoholu (kurator ma takie uprawnienie, a w niektórych sytuacjach wręcz obowiązek) upomnienie, wniosek o zarządzenie wykonania kary.
Przy warunkowym zawieszeniu kary kurator może wnioskować do sadu o nałożenie na skazanego obowiązków - art. 74 par 2 kodeksu karnego. W katalogu obowiązków art. 72 kk jest jak najbardziej obowiązek leczenia odwykowego.
Jesli kurator rzeczywiście uważa, że nic nie może, proponuje złożyć do sadu z podaniem sygnatury wyroku, pisma z opisaniem sytuacji - jak skazany mąż funkcjonuje od czasu zapadnięcia wyroku. To będzie skuteczne.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: Katolmat » 22 wrz 2019, 14:08

Mąż nie miał sprawy o znęcanie się , ma tylko przyznanego kuratora który ma czuwać żeby się poprawiło ale ta Pani mało się interesuje. Może dlatego że widzi że ja wszystko staram się ogarniać tylko mi już sił nie starcza.
Więc wychodzi na to że kurator musi z grupa robocza napisać wniosek do sądu o leczenie. A ja nie muszę tego robić. Dziękuję bardzo za pomoc .
Katolmat
 
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2019, 7:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: harasyussa » 29 lis 2023, 9:17

Mąż nie miał sprawy o znęcanie się , ma tylko przyznanego kuratora który ma czuwać żeby się poprawiło ale ta Pani mało się interesuje. Może dlatego że widzi że ja wszystko staram się ogarniać tylko mi już sił nie starczasnow rider 3d
Więc wychodzi na to że kurator musi z grupa robocza napisać wniosek do sądu o leczenie. A ja nie muszę tego robić. Dziękuję bardzo za pomoc .

Masz szczęście, że jeszcze cię nie molestował.
harasyussa
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 wrz 2023, 10:26
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: namdosan1409 » 31 sty 2024, 6:54

Aby rozpocząć procedurę należy zgłosić się do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która po zebraniu wywiadu i odpowiedniej dokumentacji może zwrócić się do sądu o wydanie nakazu przymusowego leczenia alkoholika. car games
namdosan1409
 
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2024, 6:52
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Przymusowe leczenie

Postautor: kek55 » wczoraj, 13:41

Rozumiem, że jesteś w trudnej sytuacji. Niestety, nie jestem prawnikiem, ale z tego, co wiem, kurator może faktycznie złożyć wniosek do sądu o przymusowe leczenie alkoholizmu dla męża. Jeśli kurator twierdzi, że to Ty musisz złożyć ten wniosek, może być konieczne skonsultowanie się z prawnikiem, który pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki w tej sytuacji.

papa's pizzeria
kek55
 
Posty: 2
Rejestracja: wczoraj, 13:38
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość