proszę o pomoc

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

proszę o pomoc

Postautor: Qurra » 21 paź 2007, 20:43

Witam serdecznie wszystkich:))
od lipca odbywam aplikację na razie w pionie rodzinnym. mam wspaniałą patronkę, ale w ogniu walki czasem nie ma kiedy notować :))
bardzo prosiłabym Was drodzy Forumowicze o kilka informacji.
otórz proszę was o wyjaśnienei mi o co chodzi z sygnaturami akt.
rozumieim różnicę między Opm-em i Nw, jednak bardzo chciałabym dowiedzieć się jakichś konkretów, np skąd , po co i na co. moja patronka, jak już napisałam dba o poszerzanie moich horyzontów, jednak, informacje jakie od niej uzyskałam są troszkę pokręcone.
chciałabym wiedzieć, gdzie mogłabym znaleźć informację na ten temat. i ewentualnie jakieś podpowiedzi doświadczonych bo troszkę - wstyd się przyznać- gubię się nadal. z góry baaaardzo dziękuję i pozdrawiam:)))
Qurra
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2007, 20:09
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 22 paź 2007, 0:18

Pozwoliłem sobie przenieść wątek, gdyż logicznie rzecz ujmując jest to pytanie. Proszę o zakładanie wątków we właściwych działach.

Postaram się odpowiedzieć w taki sposób, jak mnie to niegdyś wytłumaczono

Każde pismo, które wpływa do Sądu jest rozpatrywane a jeśli uwzględnione w nim okoliczności nie dają jednoznacznych podstaw do wszczęcia postępowania, zapisuje się je pod sygnaturą Nmo (nieprocesowa, małoletni, opiekuńcza w domyśle sytuacja). W sprawie tej Sąd ma do wyboru, w zależności od poczynionych ustaleń, możliwość wydania trzech zarządzeń:
- uznanie sprawy za załatwioną;
- wszczęcie z urzędu postępowania opiekuńczego (Nsm)
- wszczęcie z urzędu postępowania o demoralizację (Npw)

Nsm (nieprocesowa sprawa małoletniego)- sygnatura na etapie postępowania rozpoznawczego w sprawach o ograniczenie, pozbawienie władzy rodzicielskiej, bądź wydanie innych zarządzeń opiekuńczych z art. 109 krio. Po wydaniu prawomocnego orzeczenia, sprawie tej nadaje się sygnaturę wykonawczą Opm (opiekuńcza, małoletni).

Npw (nieletni postępowanie wyjaśniające)- sygnatura nadawana sprawom nieletnich wykazujących przejawy demoralizacji (art. 4 upn., przedział wiekowy 0-18 ), bądź nieletnim sprawcom czynów karalnych (przedział wiekowy 13-17). Postępowanie wyjasniające może zakończyć się w trojaki sposób:
- wydaniem postanowienia o umorzeniu postępowania;
- wydaniem postanowienia o rozpatrzeniu sprawy w postępowaniu opiekuńczo- wychowawczym (Now);
- wydaniem postanowienia o rozpatrzeniu sprawy w postępowaniu poprawczym (Nk);

Now (nieletni opiekuńczo- wychowawcze)- znów możliwe trzy rozwiązania:
- wydanie postanowienia o umorzeniu postępowania;
- wydaniem postanowienia o rozpatrzeniu sprawy w postępowaniu poprawczym (Nk);
-wydanie postanowienia o zastosowaniu środków wychowawczych, uwzględnionych art. 6 upn. Po uprawomocnieniu się sprawie nadaje się sygnaturę Nw (nieletni wykonawcza);

Nk (nieletni karna)- postępowanie poprawcze. Standardowo już możliwych kilka rozwiązań:
- umorzenie postępowania;
- orzeczenie środka poprawczego, w tym warunkowo zawieszonego z zastosowaniem innych środków wychowawczych w okresie próby. Po uprawomocnieniu się wyroku także jest nadawana wcześniej wspomniana sygnatura wykonawcza Nw.

W nieprocesie na etapie postępowania rozpoznawczego występuje również sygnatura Ns- sprawy o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego, ustanowienie prawnego opiekuna dla ubezwłasnowolnionego całkowicie, ustanowienie kuratorów wszelakiej maści, przy czym wyłącznie dla osób pełnoletnich (w tym procesowych, dla ubezwłasnowolnionych częściowo, bądź osób ułomnych).
Po wydanie orzeczenia, w postępowaniu wykonawczym sprawom tym nadawane są następujące sygnatury:
Alk- zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego;
Op- prawna opieka, kuratela

Jest też sygnatura Cps (cywilna pomoc sądowa)- pod taką sygnaturą zapisywane są odezwy innego sądu o przeprowadzenie czyności procesowej, bądź wywiadu kuratora.

Sprawy procesowe prowadzone są pod sygnaturą C- ustalenie, podwyższenie, obniżenie alimentów, ustalenie, zaprzeczenie ojcostwa, zniesienie wspólności majątkowej.

W trelegraficznym skrócie to byłoby na tyle.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: eipiem » 23 paź 2007, 14:43

No może jeszcze "Co" - sprawy o ukaranie grzywną (np za nie realizowanie orzeczonych przez Sąd kontaktów).Pozdro,
eipiem
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 566
Rejestracja: 27 kwie 2005, 7:33
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 3 razy

olaboga:))))

Postautor: Qurra » 30 paź 2007, 20:18

wielkie dzięki, niech cie wynagrodzi Siła Najwyższa, czym tam sobie życzysz:)))))))
ja aplikantka będę Cię miała zawsze w sercu:))))
pozdrawiam i jeszcze raz DZIÊKUJÊ:)))))) :D :D :D :D :D :D :D :D
Qurra
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 paź 2007, 20:09
Lokalizacja: Bytom
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Dominik@ » 26 cze 2008, 22:13

wiem, że nieco późno na odpowiedz, ale... najwiecej/wszystko o sygnaturach sądowych znajdziesz w aktach prawnych dotyczących biurowości sądu: Regulamin wewnetrznego urzedowania sądów powszechnych, ustawa o działalności sekretariatów sądowych, w tym ZKSS (ostatnia zmiana była jak się nie mylę w styczniu 2008r) itp.
Dominik@
 
Posty: 21
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:42
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron