kilka pytań od ,,nowego społecznego"

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kilka pytań od ,,nowego spoŁecznego"

Postautor: artpudelko » 18 lis 2005, 23:12

Już nebawem zostane kuratorem społecznym (rodzinnym) jestem z wykształcenia pedagogiem i od kilku lat pracuje z dzieciakami więc mam nadzieje że sprawdze się jako społeczny. Mam prośbę z jakimi aktami prawnymi muszę się zapoznać zanim przystąpie do pracy. Znam ustawe o zawodzie kuratora oraz kodeks rodzinny i opiekuńczy mam też ustawe o postępowaniu w sprawie nieletnich ale ona jest z początku lat 80 i nie wiem czy jest aktualna. Mam też pytanie czy jest jakaś dobra ksiązka dotycząca pracy kuratora rodzinnego? Może napiszecie mi też w kilku zdaniach na czym polega praca społecznego rodzinnego. Jako pedagog często odwiedzam ,,swoje" dzieciaki w domach rozmawiam z rodzicami itp czy praca kuratora pokrywa się z takimi wizytami domowymi? Mam jeszcze jedno pytanie kurator dla dorosłych zajmuje się jednym dozorowanym i to jemu (tak mi się wydaje) poswięca swoje uwagi w karcie czynności a jak to jest w przypadku rodzinnych? Pytanie ostatnie jak często odwiedza się podopiecznych?
artpudelko
 
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2005, 21:41
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zet » 22 lis 2005, 10:01

Trochę dziwne to twoje pytanie.Nie z tego powodu,że chcesz znać informacje o które pytasz,ale że szukasz ich na forum.To kurator zawodowy z którym masz pracować ma obowiązek gruntownie cię przeszkolić w zkresie obowiązków ,praw ,metodyki pracy kuratora ,podać przepisy ,polecić literaturę. Coś chyba u was nie gra na lini kurator zawodowy-kurator społeczny.

I tak na marginesie.
Błędną jest informacja ,że kurator dla dorosłych pracuje tylko ze skazanym.My pracujemy z całą rodziną. Inicjujemy podejmownie wobec skazanego i jego rodziny czynności przez wszelkie możliwe i konieczne w danej sytucji instytucje.
Pomocy postpenitencjarnej (materialnej i pozamaterialnej) udziela się nie tylko skazanym, ich rodzinom ale nawet ofiarom przestępstw i ich rodzinom.Niejednokrotnie w jednej sprawie (np. o znęcanie), gdy sprawca i ofiara mieszkają oddzielnie , kurator pełni czynności pod różnymi adresami.I wszystkie te ustalenia muszą być opisane w kartach czynności
Tak więc opinię ,że kurator dla dorosłych pracuje tylko ze skazanym ,należy włożyć między bajki.Oczywistym jest natomiast, że konsekwencje prawne związane z rygorami okresu próby dotyczą tylko skazanego.

Z podrowieniami i życzeniami sukcesów w pracy w pionie rodzinnym.
Zet
Awatar użytkownika
Zet
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 474
Rejestracja: 27 paź 2005, 18:37
Lokalizacja: Unii Europejskiej
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości

cron