Powołanie kuratora sądowego

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

PowoŁanie kuratora sĄdowego

Postautor: trew » 05 sty 2006, 0:33

Witam mam pytanie, Mój były mąż szantażuje mnie powołaniem kuratora rodzinnego do opieki nad naszym małoletnim dzieckiem, jak również zmniejszeniem mi i sobie praw rodzicielskich (na korzyść kuratora?). Z dzieckiem utrzymuje ni jaki kontakt zdaża mu się raz na pół roku (okazjonalnie, wybierając paro-minutowe spotkania w przedszkolu, które ostatnio na mocy wyroku sądowego uniemożliwiłam) Nie respektuje wyroku sądu, który gwarantuje mu widywania częstrze. Dziecko niechętnie reaguje na jego osobę co motywuje negatywnym nastawieniem przez rodzinę matki. Ponadto od roku mieszkam z partnerem (z mężem rozstałam się 3 lata temu), który został zaakceptowany przez dziecko i jest nazywany tatą, o co zazdrosny jest mój były mąż. Nadmieniam iż dziecko doskonale zdaje sobie sprawę, ze ma innego "biologicznego ojca". W związku z tym zapytuję na jakiej podstawie opiera się sąd w przydzielaniu kuratora.
trew
 
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2006, 0:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: zolza » 05 sty 2006, 2:12

Pani pytanie zawiera zbyt wiele watków aby konkretnie odpowiedzieć na nie.Przede wszystkim to nie sąd bedzie sam z siebie przydzielał kuratora tylko np. mąż wystąpi o ograniczenie pani władzy rodzicielskiej i jeżeli udowodni przed sądem,że nie sprawuje pani należycie dotyczczas tej władzy wówczas może ją pani ograniczyć min. właśnie przez nadzór kuratora.Ale to wymaga postępowania sądowego ( nie pisze pani czy jesteście po rozwodzie lub w jego trakcie - wówczas zwykle kurator odwiedza miejsce pobytu dziecka aby okreslić jego warunki
i wskazać sądowi czy powinien pozostać pod dotychczasowa opieką ale to zupełnie inna sporawa).
zolza
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 71
Rejestracja: 16 lis 2005, 22:31
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Postautor: trew » 05 sty 2006, 23:56

Dziekuję za odpowiedź.
Rok temu się rozwiodłam, dziecko przebywa z mojej i sądu woli przy mnie, ojciec ma prawo widywać Je co drugi weekend i przysługuje Mu jeden miesiąc wakacji. Jestem przykładną matką, a większość wolnego czasu poświęcam dziecku. Dziecko ma normalny dom, i rozwija się prawidłowo, a ja mam obawy ,że mój były mąż pragnie to zmienić.
Chciałabym więc się dowiedzieć czy sąd zechce zweryfikować wypowiedzi moje oraz byłego męża powołując kuratora, i w związku z tym na czym jego praca miała by polegać. Przypominam, że mój były mąż chce ograniczyć prawa rodzicielskie mi i sobie.
trew
 
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2006, 0:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 06 sty 2006, 0:58

Witam. Wniosek byłego męża, w przedmiocie ograniczenia jemu wykonywania władzy rodzicielskiej jest bezzasadny, albowiem jego władza rodzicielska jest już ograniczona poprzez niemożność sprawowania bezpośredniej pieczy nad dzieckiem i wyznaczenia mu w wyroku o rozwód określonych praw (możliwość utrzymywania kontaktów z dzieckiem) i obowiązków (obowiązek alimentacji) wobec osoby małoletniego (wynika to w sposób bezpośredni z unormowań, określonych art. 107 par. 1 krio).
Jeśli chodzi o wniosek, dotyczący ograniczenia Tobie wykonywania władzy rodzicielskiej, to najprawdopodobniej wynika on z przesłanek, o których mowa w art. 109 krio., dotyczących zagrożenia dobra dziecka (powodem może być na przykład manipulowanie dzieckiem i czynienie z niego aktywnej strony konfliktu, istniejącego pomiędzy osobami dorosłymi, posiadającymi w stosunku do małoletniego określone obowiązki i uprawnienia).
Sąd wszczął postępowanie i najprawdopodobniej zarządzi przeprowadzenie wywiadu przez kuratora sądowego (nie jest to równoznaczne z realizowaniem nadzoru, a wyłącznie jest to jednorazowa wizyta kuratora, na etapie postępowania wyjaśniającego, mająca na celu określenie całokształtu sytuacji wychowawczej małoletniego: udziału i zaangażowania każdego z rodziców w proces wychowania dziecka, ustalenia więzi emocjonalnych łączących dziecko z rodzicami i innymi osobami, mającymi wpływ na jego wychowanie, prezentowanych przez nich postaw wychowawczych, oraz ustalenia warunków socjalno- bytowych, w jakich dziecko się wychowuje).
Poza wywiadem kuratora, sąd przed wydaniem orzeczenia przeprowadza postępowanie dowodowe (z pewnością otrzymałaś informację o wszczęciu postępowania i możliwości składania wniosków dowodowych w terminie zawitym- siedmiu dni). Jeśli chcesz dopuścić jakieś dowody musisz złożyć w sądzie pisemny wniosek w tym zakresie (przed wyznaczeniem pierwszego terminu posiedzenia sądu), lub zgłosić ustnie wnioski dowodowe (podczas rozprawy). Dowodami mogą być: zeznania świadków, dokumenty, opinie z badań biegłych, itp.
Po przeprowadzeniu postępowania sąd ogłasza postanowienia i dopiero w nim może zawrzeć sentencję o poddaniu wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora, bądź wydać inne, adekwatne zarządzenia opiekuńcze. Istnieje także możliwość wydania postanowienia o umorzeniu postępowania, z uwagi na brak podstaw do wydania zarządzeń, o których mowa powyżej.
Jeśli tak jak piszesz, jesteś dobrą matką i posiadasz świadomość tego, iż dla prawidłowego rozwoju dziecka istotny jest udział obydwojga rodziców, jak również ich rodzin generacyjnych, w procesie wychowawczym małoletniego- to nie musisz się obawiać :).
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość