Wniosek do sądu - bardzo proszę o pomoc

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Wniosek do sĄdu - bardzo proszę o pomoc

Postautor: moglaj1 » 24 sty 2012, 14:58

Witam
Jestem uczniem 3 klasy gimnazjum mam 16l. Dosyć często choruje przez co jestem nieobecny w szkole. Zawsze mam usprawiedliwienia od lekarza z podpisem i pieczątką. Czasami jednak nie mam siły chodzić do szkoły przez klasę z którą chodzę i nie chodzę. Są to nieobecności typu 2/3 dni w tygodniu później chodzę kilka dni i znów 3/4 dni. Mam 3 nkl i ok. 5/6 jedynek na koniec półrocza. Wychowawczyni razem z pedagogiem zawiadomili mnie że został wysłany wniosek do sądu o przydzielenie kuratora. Mam kilka pytań. Kiedy mniej więcej mogę spodziewać się wezwania do sądu bo pewnie przyjdzie do mnie do domu, tak? Czy od razu dostane kuratora czy najpierw pójdę na rozprawę do sądu i tak się wyjaśni? Czy od razu mogę dostać kare w wysokości 5tyś pln za te nieusprawiedliwione dni? Może sąd da mi tylko upomnienie nie od razu kuratora? Jeśli da kuratora to jak to wygląda że zaprowadza mnie do szkoły i odbiera czy przychodzi do domu? Proszę o pomoc.
moglaj1
 
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2012, 14:38
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BBG » 24 sty 2012, 20:48

Witaj.
1)wezwanie: w każdej chwili,
2)nadzór kuratora to środek wychowawczy, o którego zastosowaniu decyduje sąd,
3)O ile wiem to te 5tys to mogą zapłacić Twoi rodzice (opiekunowie). Przepraszam, ale rozbawił mnie ten tekst, że kurator miałby Cię zaprowadzać do szkoły. Może niektórzy to robią :lol:
Sąd z pewnością zaciekawi dlaczego wciąż chorujesz i na co. Czy masz np. drobny kaszelek, katarek lub może jest to coś poważniejszego.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy

Postautor: luk » 18 kwie 2013, 17:25

Dzień dobry.
Mam pytanie. Czy szkoła ma jakieś podstawy prawne dotyczące występowania z wnioskiem do sądu o objęcie ucznia opieką kuratora? Rodzina jest niewydolna, palcem nie kiwną, syn ich nie interesuje najlepiej by się go pozbyli a agresji i stosowanej przez niego przemocy z każdym dniem coraz więcej.
Niczego w necie nie znalazłem.
luk
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2013, 17:21
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 18 kwie 2013, 20:11

U mnie najczęściej wyglądało to tak, że albo pisali pismo z informacją o uczniu zagrożonym demoralizacją (jeśli to uczeń sprawiał problemy na terenie szkoły) lub o wgląd w sytuację małoletniego (jeśli widać było duże zaniedbania ze strony rodziców/opiekunów np. dziecko sygnalizowało, że w domu coś niedobrego się dzieje, przychodziło zaniedbane, brudne, niedożywione, ciągle z siniakami jeśli ktoś zaobserwował)
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: Loli » 19 kwie 2013, 11:13

luk pisze:Dzień dobry.
Mam pytanie. Czy szkoła ma jakieś podstawy prawne dotyczące występowania z wnioskiem do sądu o objęcie ucznia opieką kuratora? Rodzina jest niewydolna, palcem nie kiwną, syn ich nie interesuje najlepiej by się go pozbyli a agresji i stosowanej przez niego przemocy z każdym dniem coraz więcej.
Niczego w necie nie znalazłem.

Nie ma czegoś takiego jak "opieka" jeszcze w dodatku kuratora.... Kurator nie opiekuje się, ale nadzoruje. To nie nagroda. To kara.
Loli
Loli
 
Posty: 97
Rejestracja: 11 kwie 2012, 19:59
Lokalizacja: polska
Podziękował : 28 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Ultima » 19 kwie 2013, 20:00

luk pisze:Dzień dobry.
Mam pytanie. Czy szkoła ma jakieś podstawy prawne dotyczące występowania z wnioskiem do sądu o objęcie ucznia opieką kuratora? Rodzina jest niewydolna, palcem nie kiwną, syn ich nie interesuje najlepiej by się go pozbyli a agresji i stosowanej przez niego przemocy z każdym dniem coraz więcej.
Niczego w necie nie znalazłem.


Witaj na forum.
W zależności od tego co jest powodem kierowania wniosku do sądu, istnieją podstawy prawne na które szkoła może (ale nie musi) się powołać.

Przepisem który nakłada na urzędy, organy itp. obowiązek skierowania wniosku/zawiadomienia do sądu opiekuńczego jest przepis art. 572 Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeksu postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zmianami)
§ 1. Każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy.
§ 2. Obowiązek wymieniony w § 1 ciąży przede wszystkim na urzędach stanu cywilnego, sądach, prokuratorach, notariuszach, komornikach, organach samorządu i administracji rządowej, organach Policji, placówkach oświatowych, opiekunach społecznych oraz organizacjach i zakładach zajmujących się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi.

Na podstawie złożonego do Sądu wniosku/zawiadomienia (który często bywa nazywany "wnioskiem o wgląd w sytuację małoletniego ..."), Sąd prowadząc z urzędu postępowanie ocenia czy zachodzi przesłanka "zagrożenia dobra dziecka", która jest wyłączną przesłanką ingerencji Sądu opiekuńczego w wykonywanie przez rodziców władzy rodzicielskiej.
Jeżeli przesłanka występuje, wtedy to Sąd postanawia jakie zarządzenie wydać w celu ochrony dobra dziecka (zarządzenia bardzo różnorodne, w tym poddanie sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego).

Jeśli sprawa dotyczy popełnienia przez osobę nieletnią czynu karalnego lub podejrzenia demoralizacji, stosuje się art. art. 4. Ustawy
z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz.U. 1982 Nr 35 poz. 228 z późn. zmianami).
§ 1. Każdy, kto stwierdzi istnienie okoliczności świadczących o demoralizacji nieletniego, w szczególności naruszanie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych, ma społeczny obowiązek odpowiedniego przeciwdziałania temu, a przede wszystkim zawiadomienia o tym rodziców lub opiekuna nieletniego, szkoły, sądu rodzinnego, Policji lub innego właściwego organu.
§ 2. Każdy, dowiedziawszy się o popełnieniu czynu karalnego przez nieletniego, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję.
§ 3. Instytucje państwowe i organizacje społeczne, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przez nieletniego czynu karalnego ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym sąd rodzinny lub Policję oraz przedsięwziąć czynności niecierpiące zwłoki, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów popełnienia czynu.
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość