wniosek o przekazanie akt zgodnie z właściwością

Zadaj pytanie kuratorowi rodzinnemu.

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

wniosek o przekazanie akt zgodnie z właściwością

Postautor: aplikant » 27 sty 2015, 17:59

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy jest podstawa prawna złożenia przez kuratora rodzinnego wniosku o przekazanie akt nadzoru (opm) zgodnie z właściwością do innego sądu?
Matka wraz z małoletnim mieszkała w miejscowości X- właściwość miejscowa sadu 1., przeprowadziła się wraz z dzieckiem do rodziców do miejscowości Y - właściwość miejscowa drugiego sądu. Kurator złożył wniosek, sędzia uważa, że kurator nie ma do tego uprawnień.
dziękuję za pomoc
aplikant
 
Posty: 5
Rejestracja: 16 cze 2014, 17:39
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: wniosek o przekazanie akt zgodnie z właściwością

Postautor: kesey » 28 sty 2015, 4:46

Witam, co do zasady ma rację. W sprawach opiekuńczych kurator wprost nie jest umocowany do występowania z jakimikolwiek wnioskami (brak podstaw formalnych). Co prawda MS ma to za nic i np. w wytycznych dotyczących zadań nadzorczych każe kontrolować prawidłowość występowania przez kuratorów z wnioskami w sprawach opiekuńczych, ale "nic to".

Można jednak spróbować gotyckiej składni i podać taką podstawę
Na postawie §5 pkt 7 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 czerwca 2003 roku w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania obowiązków i uprawnień kuratorów sądowych (Dz.U. Nr 112 z 2003 roku, poz. 1064, z późn. zm.) w zw. z art. 569§1 kpc. wnoszę o ...
.

A poza tym, sąd po uzyskaniu informacji od kuratora raczej powinien zadziałać z urzędu, zamiast zastanawiać się czy kurator jest uprawniony do składania wniosku, czy też nie.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.

Za ten post autor kesey otrzymał podziękowanie od
Milennium(11 paź 2015, 20:35)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Re: wniosek o przekazanie akt zgodnie z właściwością

Postautor: BBG » 28 sty 2015, 11:08

aplikant pisze:Kurator złożył wniosek, sędzia uważa, że kurator nie ma do tego uprawnień.

Mam nadzieję, że jednak sąd przesłał akta z urzędu, a nie pozostawił je Tobie do dalszego prowadzenia :-B.
Prawda jest tak, że w kurateli rodzinnej wiele rzeczy robi się na tzw. "czuja". :-?? Sam wielokrotnie pisałem różnego rodzaju wnioski w sprawach Opm, które sąd rozpatrywał i wydawał postanowienie z urzędu.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
Awatar użytkownika
BBG
Mod
Mod
 
Posty: 1184
Rejestracja: 22 maja 2007, 10:03
Podziękował : 134 razy
Otrzymał podziękowań: 470 razy


Wróć do Zadaj pytanie kuratorowi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron