Dla zainteresowanych aplikacją kuratorską

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Dla zainteresowanych aplikacjĄ kuratorskĄ

Postautor: kesey » 27 paź 2007, 4:10

Art. 71.
Aplikacja kuratorska trwa rok.
Art. 72.
Aplikantem kuratorskim może zostać ten, kto odpowiada warunkom określonym w art. 5 ust. 1 pkt 1-4 (zobacz: http://kurator.webd.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=8537#8537) oraz przedłoży informację z Krajowego Rejestru Karnego, która jego dotyczy.
Art. 73.
1. Prezes sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinii kuratora okręgowego, zatrudnia aplikanta kuratorskiego na podstawie umowy o pracę, zawartej na czas określony, uwzględniając możliwość jej rozwiązania przed upływem terminu.
2. W uzasadnionych wypadkach prezes sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinii kuratora okręgowego, może skrócić aplikację kuratorską do 9 miesięcy, jeżeli aplikant został w tym okresie należycie przygotowany do egzaminu kuratorskiego, uzyskując pozytywną ocenę z przebiegu aplikacji.
3. Czas trwania aplikacji może zostać przedłużony na wniosek aplikanta na czas nie dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli aplikant nie przystąpił do egzaminu lub nie zdał go w pierwszym terminie.
4. W uzasadnionych wypadkach prezes sądu okręgowego, po zasięgnięciu opinii kuratora okręgowego, może także rozwiązać umowę z aplikantem kuratorskim w terminie wcześniejszym, jeżeli przebieg aplikacji wskazuje nieprzydatność aplikanta do kuratorskiej służby sądowej.
Art. 75.
1. Aplikacja kuratorska ma na celu:
1) praktyczne zapoznanie aplikanta z organizacją i działalnością sądu, zakładów dla nieletnich, placówek opiekuńczo-wychowawczych i leczniczo- terapeutycznych oraz zakładów penitencjarnych,
2) teoretyczne oraz praktyczne zaznajomienie aplikanta z zadaniami kuratora sądowego,
3) pogłębienie wiedzy aplikanta z zakresu metodyki pracy kuratorskiej,
4) sprawdzenie przydatności aplikanta do wykonywania zawodu kuratora.
2. Kurator okręgowy określa ramowy plan przebiegu aplikacji kuratorskiej.
3. Aplikant kuratorski pozostaje pod patronatem kuratora zawodowego wyznaczonego przez kierownika zespołu kuratorskiego.
4. Patron aplikanta kuratorskiego:
1) ustala w porozumieniu z kierownikiem zespołu plan przebiegu aplikacji,
2) nadzoruje pracę aplikanta,
3) opiniuje aplikanta.
Art. 76.
Aplikant kuratorski za naruszenie swoich obowiązków ponosi odpowiedzialność porządkową albo dyscyplinarną na zasadach obowiązujących kuratorów zawodowych.
Art. 78.
1. Aplikant kuratorski składa egzamin kuratorski przed komisją egzaminacyjną.
2. Komisję egzaminacyjną powołuje prezes sądu okręgowego.
Art. 80.
1. Egzamin kuratorski odbywa się w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, w miesiącu poprzedzającym upływ okresu aplikacji.
2. Egzamin pisemny odbywa się w obecności i pod nadzorem co najmniej 2 członków komisji egzaminacyjnej, a egzamin ustny - przed komisją egzaminacyjną.
3. Stosuje się następującą skalę ocen:
1) pozytywne:
a) bardzo dobra,
b) dobra,
c) dostateczna,
2) niedostateczna.
4. W razie niedostatecznego wyniku egzaminu aplikant może przystąpić jeden raz do ponownego jego składania, w ciągu 6 miesięcy od dnia egzaminu poprzedniego.
Art. 81.
1. Egzamin pisemny polega na opracowaniu analizy akt sprawy oraz przygotowaniu stosownego wniosku procesowego lub innego pisma, którego przygotowanie należy do zadań kuratora sądowego.
2. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu ustnego jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu pisemnego.
3. Egzamin ustny obejmuje sprawdzenie znajomości metodyki pracy kuratora sądowego, organizacji wymiaru sprawiedliwości, przepisów prawnych dotyczących działalności kuratorów sądowych oraz innych wiadomości potrzebnych do wykonywania zawodu kuratora sądowego.
4. Uchwały komisji egzaminacyjnej zapadają większością głosów, a w razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
5. Z przebiegu i wyników egzaminu sporządza się protokół, który podpisują wszyscy członkowie komisji egzaminacyjnej.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: jana37 » 19 lut 2008, 0:23

To wszystko można przeczytać w Ustawie, ale na czym polega egzamin na aplikanta:)
Proszę o pomoc bo interesuje mnie ta praca:):)
jana37
 
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2008, 10:45
Lokalizacja: Szmotuły
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 19 lut 2008, 8:27

jana37 pisze:To wszystko można przeczytać w Ustawie, ale na czym polega egzamin na aplikanta


..... a to wszystko z kolei można wyczytać na forum, nawet w ostatnio poruszanych tematach:

http://kurator.webd.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=1411

http://kurator.webd.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=1068

http://kurator.webd.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=1032

To tylko wybrane przykłady. Polecam poczytać wszystkie posty z działu "Chcę zostać kuratorem..."
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: jana37 » 19 lut 2008, 10:11

bardzo serdecznie dziękuję, jestem początkująca na tym Forum i jeszcze nie umiem się tutaj znaleźć :)
jana37
 
Posty: 5
Rejestracja: 12 lut 2008, 10:45
Lokalizacja: Szmotuły
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: agnieszka l » 13 lip 2008, 21:22

witam ;-) mam pytanko... dla przykładu konkurs na aplikacje odbywa sie w maju a ja mam obronę pracy w czerwcu... mogę złożyć podanie o aplikację czy muszę czekać na kolejne ogłoszenie konkursu? mam nadzieje ze ktoś udzieli mi odpowiedzi.... z góry dziękuje i pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
agnieszka l
 
Posty: 7
Rejestracja: 22 maja 2008, 20:54
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 13 lip 2008, 23:51

Złożyć zawsze możesz, ale Twoje podanie zostanie najprawdopodobniej odrzucone, ponieważ nie spełniasz wymogów formalnych.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: __A_N_K_A__ » 24 maja 2009, 22:59

Mam pytanie, jestem absolwentką UAM, skończyłam studia historyczne na wydziale Historii, ale po trzecim roku wybrałam specjalizację pedagogiczną w ramach której miałam zajęcia zarówno z pedagogiki, jak i psychologii oraz odbyłam 220 godzin praktyk, lecz jako nauczyciel. Zastanawiam się czy taki rodzaj wykształcenia uprawnia mnie do startowania na aplikację kuratora zawodowego, czy muszę zrobić dodatkowy kurs pedagogiczny? Proszę o radę,
Pozdrawiam
Anna
__A_N_K_A__
 
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2009, 22:45
Lokalizacja: poznań
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: domi » 24 lis 2009, 22:37

witam
mam pytanie na które nie udało mi sie znaleźć odpowiedzi ile kosztuje aplikacja kuratora sądowego bo nie wiem na ile mam sie nastawić. dokładnie chodzi mi o to ile za rok nauki bede musiała wydać pieniążków. dziękuję za odpowiedź.
domi
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2009, 22:26
Lokalizacja: stalowa wola
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 24 lis 2009, 23:04

Pobieranie nauki w ramach aplikacji kuratorskiej jest bezpłatne, mało tego otrzymuje się wynagrodzenie. Należy tutaj zaznaczyć, iż aplikację można odbywać tylko w ramach zatrudnienia na pełny etat.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: morphine » 25 lis 2009, 7:40

witam
tak tylko się wydaje ,że na pełny etat......
ja byłem zatrudniony na 1/2 etatu:) i to nieodległe czasy
pozdrawiam!!
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Postautor: BartK » 25 lis 2009, 8:28

morphine pisze:witam
tak tylko się wydaje ,że na pełny etat......
ja byłem zatrudniony na 1/2 etatu:) i to nieodległe czasy
pozdrawiam!!


Istotne pytanie: czy miało to miejsce przed wejściem w życie ustawy czy po?
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: domi » 25 lis 2009, 12:22

---------- 10:18 25.11.2009 ----------

witam ponownie juz sie w tym pogubiłam czytałam ze aby zostać kuratorem trzeba wysłać swoje podanie do prezesa sądu okręgowego właściwego dla danego okręgu i takiego kandytata czeka test i rozmowa kwalifikacyjna i to wtedy jezeli rekrutacje przejdzie pomyslnie nawiązuje sie z nim stosunek pracy czy to jest zupełnie jeszcze inaczej.

---------- 10:22 ----------

mam pytanie do bartłomieja czy ty jestes kuratorem moze ze masz taką wiedze na te tematy czy to poprostu gdzieś wyczytałes pytam bo chce zostac kuratorem a jak szukam w interencie różnych wiadomosci na ten temat to odsyła mnie ciagle do ustawy a ja chce uzyskać bardziej praktyczne wiadomości niz same odesłania do ustawy. dziekuje za pomoc i odpowiedz.
domi
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2009, 22:26
Lokalizacja: stalowa wola
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 25 lis 2009, 17:35

domi - Bartłomiej jest kuratorem - ja też .
Sam sobie już odpowiedziałeś - przejdziesz rozmowę kwalifikacyjną i testy ( wcześniej wymagane jest zaświadczenie o niekaralności oraz testy psychologiczne ) i wtedy nawiązuje sie z tobą stosunek pracy w pełnym wymiarze . wtedy jesteś aplikantem kuratorskim z wynagrodzeniem 0,9 podstawy - przeczytaj w ustawie o kuratorach o wynagrodzeniu .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: domi » 25 lis 2009, 18:42

dziekuje za informacje i jestem dziewczyna mam na imie Dominika. mam jeszcze jedno pytanie jakie akty prawne obowiązują tescie na aplikacje. pytam poniewaz jestem studentka prawa V roku i chce isc na aplikacje kuratorska bo naprawde interesuje sie tym i mysle ze sprawdzila bym sie w tym zawodzie.
domi
 
Posty: 5
Rejestracja: 24 lis 2009, 22:26
Lokalizacja: stalowa wola
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: morphine » 25 lis 2009, 19:22

do Bartłomieja:
.. aby było śmiesznej (wtedy nie było:) wszyscy aplikanci zostali zatrudnieni na 1/2 etatu, taki stan dot. roku 2006 (etatów było 6 a przyjęto 12 osób na 1/2 etatu), kluczowy był egzamin końcowy, kto zdał najlepiej ten został kuratorem. Na szczęście w następnym roku dali kolejne etaty, cześć etatów się zwolniło i zostało przyjętych 11 osób.

Domi my dostaliśmy bardzo szczegółowy zakres pojęć:
"podstawowe wiadomości z prawa i psychologii"
pozdrawiam
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Następna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron