Społeczny kurator sądowy- wymagania

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

SpoŁeczny kurator sĄdowy- wymagania

Postautor: kesey » 27 paź 2007, 4:19

Art. 84.
1. Do pełnienia funkcji kuratora społecznego może być powołany ten, kto:
1) odpowiada warunkom określonym w art. 5 pkt 1-3 (zobacz: http://kurator.webd.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=8537#8537),
2) posiada co najmniej wykształcenie średnie i doświadczenie w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej, opiekuńczej lub wychowawczej,
3) złożył informację z Krajowego Rejestru Karnego, która jego dotyczy.
2. Kuratora społecznego powołuje, zawiesza w czynnościach i odwołuje prezes sądu rejonowego na wniosek kierownika zespołu.
3. Kurator społeczny pełni swą funkcję społecznie w jednym zespole.
Art. 85.
1. Przed przystąpieniem do pełnienia funkcji kurator społeczny składa przed prezesem właściwego sądu rejonowego w obecności kierownika zespołu ślubowanie, określone w art. 6 ust. 1.
2. Z odebrania ślubowania sporządza się protokół, który podpisują: składający ślubowanie, prezes sądu rejonowego oraz kierownik zespołu.
Art. 86.
Kuratora społecznego wpisuje się na listę kuratorów przy prezesie sądu rejonowego.
Art. 87.
1. Zakres zadań kuratora społecznego określa kierownik zespołu w porozumieniu z wyznaczonym kuratorem zawodowym, pod którego kierunkiem kurator społeczny ma pracować.
2. Liczba dozorów lub nadzorów sprawowanych przez kuratora społecznego nie powinna przekraczać 10.
3. Kuratorowi społecznemu w związku z wykonywaniem czynności zleconych przez sąd lub kuratora zawodowego przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9 (Wykonując swoje obowiązki służbowe, kurator zawodowy ma prawo do 1) odwiedzania w godzinach od 7.00 do 22.00 osób objętych postępowaniem w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, a także w zakładach zamkniętych, 2) żądania okazania przez osobę objętą postępowaniem dokumentu pozwalającego na stwierdzenie jej tożsamości, 3) żądania niezbędnych wyjaśnień i informacji od podopiecznych objętych dozorem, nadzorem lub inną formą kontroli zleconej przez sąd, 4) przeglądania akt sądowych i sporządzania z nich odpisów w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz dostępu do dokumentacji dotyczącej podopiecznego i innych osób objętych postępowaniem, 5) żądania od Policji oraz innych organów lub instytucji państwowych, organów samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji społecznych w zakresie ich działania, a także od osób fizycznych pomocy w wykonywaniu czynności służbowych).
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: Katarzyna.D » 04 gru 2007, 18:15

Dzień dobry

Interesuje mnie :
1.Kurator społeczny, ile zarabia?
2. krok po kroku co trzeba zrobić (wnioski, deklaracje i gdzie,itd)?

Pozdrawiam!
Katarzyna.D
 
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2007, 17:35
Lokalizacja: Pszczyna
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 04 gru 2007, 19:08

Katarzyna.D pisze:1.Kurator społeczny, ile zarabia?


Nic, otrzymuje jedynie zryczałtowany zwrot kosztów za poniesione wydaki związane z pełnieniem funkcji.

Katarzyna.D pisze: krok po kroku co trzeba zrobić (wnioski, deklaracje i gdzie,itd)?


Udać się do zespołu kuratorów i zapytać czy jest takie zapotrzebowanie, a jeśli jest to już tam wskażą dalsze kroki.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: vampek » 11 sty 2008, 0:40

pytanie czy dobrze zrozumiałem
jak chce zostać społecznym to do sądu rejonowego, jak zawodowym to do okręgowego?

jak mi rejonowy w Poznaniu na 3 części podzielili to rozumiem, że kuratorzy dla nieletnich będą tylko w jednej części?
vampek
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2008, 0:35
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: BartK » 11 sty 2008, 21:25

Nie wiedziałem, że już SR w Poznaniu podzielili na 3 częsci. Zatem teraz największym sądem rejonowym w Polsce jest SR Szczecin, który jednak niedługo też będzie podzielony. Moim zdaniem kuratorzy ds. rodzinych są w kazdym z poznanskich sądów rejonowych.
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Postautor: kgb14 » 11 sty 2008, 23:24

a mi się nie podoba podejście do tematu przez Katarzynę.D
ale to tak na marginesie . Jeśli by koleżanka chciała zostać kuratorem ( z powołania nie dla pieniedzy ) , powinna choćby minimalnie poczytać ustawę o kuratorach . Nie wspominając o wszystkich kodeksach i innej fach. literat. Może choćby to forum . A nie z grubej rury ,,ile zarabia'' .
No może koeżanka jest taka bezpośrednia ( czasem to jest przydatne ) ale jak napisał Bartłomiej to nie jest praca , a wystarczyłoby spojrzeć na to co ,,wkleił'' Kasey pkt. 1 i juz byłoby wiadomo .
Ja też jestem bezpośredni i piszę co mi nie pasuje .
Pozdrawiam .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: martusia67 » 03 mar 2008, 12:01

Chcialabym zapytac czy kurator społeczny moze wybrac sobie czy chce pomagac kuratorowi dla dorosłych czy kuratorowi rodzinnemu?
martusia67
 
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2007, 10:31
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Sara » 03 mar 2008, 15:51

Witaj Martusia 67 !
1- podanie o powołanie na sądowego kuratora społecznego składasz w wybranym przez siebie pionie / rodzinnym, czy karnym tj.dla dorosłych/
2-kurator społeczny NIE pomaga kuratorowi zawodowemu,ale pod jego kierunkiem samodzielnie wykonuje/sprawuje powierzony mu nadzór, przyjmując odpowiedzialność za podopiecznych ( pomoc- i to podopiecznym- jest niewielką częścią wykonywanego nadzoru )
3-poczytaj proszę posty z działu " Chcę zostać kuratorem..." a potem-
4-przed złożeniem wniosku spotkaj się z kuratorem zawodowym, który nie tylko odpowie na wszystkie Twoje pytania, i rozwieje Twoje wątpliwości , ale pokieruje w problemach merytorycznych i formalnych . Pozdrawiam !
Sara
 
Posty: 72
Rejestracja: 25 lis 2007, 20:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: martusia67 » 03 mar 2008, 21:33

Saro bardzo serdecznie dziekuje za szybka odpowiedz :)
martusia67
 
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2007, 10:31
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Taki » 05 mar 2008, 20:18

Bardzo często na forum spotykam się z określeniem: kurator społeczny nie pracuje, tylko pełni funkcję itp.
Jako społeczny pragnę zaznaczyć, ze pracuję, często nawet bardzo dużo wykonując swoją funkcję.
Małe przestawienie zwrotów a inaczej brzmi.
Taki
 
Posty: 156
Rejestracja: 14 lis 2005, 20:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Sara » 05 mar 2008, 21:26

Witaj Taki. Praca powszechnie kojarzy się z płacą - czyli umową o pracę, stawką wynagrodzenia i warunkami pracy. Wiemy - zarówno społeczni jak i zawodowi - i to bardzo dobrze , ile pracy trzeba włożyć w wykonywanie nadzoru/dozoru, ale co do płacy można by równie dobrze zapytać " a wolontariusz - ile zarabia ?" . Dlatego używamy ( dla mnie , to nawet lepiej brzmi) zwrotów -jak to określiłeś- pełni funkcję, sprawuje/wykonuje nadzór/dozór, ( pomijając nawet określenia z Ustawy) Katarzyna D. zadała pytanie :"kurator społeczny ,ile zarabia ?" - jesteś nim , co jej odpowiesz? I bez urazy Taki ! - jestem zawodowym i na dzień dzisiejszy trudno mi sobie wyobrazić pracy bez kuratorów społecznych .Serdecznie pozdrawiam .
Sara
 
Posty: 72
Rejestracja: 25 lis 2007, 20:17
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: malwis » 20 mar 2008, 22:13

kurator społeczny otrzymuje zryczałtowany zwrot kosztów...?dobrze zrozumiałam?czyli zwróca mu tyle ile np. wyłożył na dojaz do objetego kuratelą?proszę o wyjasnienie
MALWIS
malwis
 
Posty: 12
Rejestracja: 12 mar 2008, 19:31
Lokalizacja: LUBLIN
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 20 mar 2008, 22:20

Rzeczywiście, ryczałt to zwrot kosztów poniesionych, dlatego nie jest od niego potrącany podatek dochodowy. Ale jest to kwota ściśle określona i wynosi od 2 do 4 % kwoty bazowej... resztę znajdziesz w Ustawie z dnia 27. 07.2001 o kuratorach sądowych, którą powinieneś koniecznie przeczytać, jeśli jesteś kuratorem społecznym.
Kiedy to jest 2 %, a kiedy więcej wyjaśni Ci kurator zawodowy, pod którego kierunkiem pełnisz swoją funkcję.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Taki » 16 lip 2008, 23:25

Admin napisał:
,,Kuratorowi społecznemu w związku z wykonywaniem czynności zleconych przez sąd lub kuratora zawodowego przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 9 (Wykonując swoje obowiązki służbowe, kurator zawodowy ma prawo do 1) odwiedzania w godzinach od 7.00 do 22.00 osób objętych postępowaniem w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, a także w zakładach zamkniętych, 2) żądania okazania przez osobę objętą postępowaniem dokumentu pozwalającego na stwierdzenie jej tożsamości, 3) żądania niezbędnych wyjaśnień i informacji od podopiecznych objętych dozorem, nadzorem lub inną formą kontroli zleconej przez sąd, 4) przeglądania akt sądowych i sporządzania z nich odpisów w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz dostępu do dokumentacji dotyczącej podopiecznego i innych osób objętych postępowaniem, 5) żądania od Policji oraz innych organów lub instytucji państwowych, organów samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji społecznych w zakresie ich działania, a także od osób fizycznych pomocy w wykonywaniu czynności służbowych)"
Kogo to dotyczy?
Czy kuratora społecznego czy zawodowego?
Taki
 
Posty: 156
Rejestracja: 14 lis 2005, 20:49
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 17 lip 2008, 1:01

Obydwojga :D.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Następna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości