Który skazany pod dozór, a który pod nadzór?

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Który skazany pod dozór, a który pod nadzór?

Postautor: UCZE? » 19 lis 2009, 13:54

Cały czas zadaję sobie pytanie kiedy będzie obowiązywał dozór a kiedy nadzór? Czy kurator rodzinny będzie przychodził do osoby, która w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła jeszcze 18 lat? Czy k. dla dorosłych sprawuje opiekę nad skazanymi po 18 r.ż. czy jest jakiś inny wyznacznik tego wszystkiego ??? Od czego to zależy? Proszę o pomoc! Dzięki!

Skoro jesteś uczniem, to przenoszę do właściwego działu :) Bartłomiej
UCZE?
 
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2009, 13:46
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: agawe » 19 lis 2009, 15:16

Nadzór kuratora rodzinnego orzeka wydział rodzinny i nieletnich, natomiast dozór orzekany jest przy wydawaniu wyroków w sprawach karnych przez wydziały karne. Zatem, jeżeli osoba ma prowadzone postępowanie w wydziale rodzinnym, może spodziewać się orzeczenia nadzoru kuratora rodzinnego (inaczej zwanego kuratorem dla nieletnich), a jeżeli ma prowadzone postępowanie w wydziale karnym, może zostać oddana pod dozór kuratora tzw. dla dorosłych.
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 19 lis 2009, 16:52

Istnieją oczywiście wyjątki ot wyżej opisanej reguły ;-)
Chodzi o to , ze dozór może być orzeczony w stosunku do osoby poniżej 18 r.z ponieważ całą sprawą zajmował się wydział karny oraz nadzór może być nadal prowadzony wobec osoby która ukończyła już 18 r.ż - ale tu oczywiście postępowanie było prowadzone przez Sąd Rodzinny .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: agawe » 19 lis 2009, 20:25

Moim zdaniem nie ma odstępstw od opisanej przeze mnie we wcześniejszym poście reguły (przynajmniej taki jest stan mojej wiedzy).
Inną sprawą jest, granica wiekowa odpowiedzialności karnej sprawcy czynu zabronionego.
Nieletni tj. osoba, która w chwili popełniania czynu zabronionego nie ukończyła 17 roku życia z reguły odpowiada przed sądem rodzinnym. Ale od tej reguły są odstępstwa.
Reasumując, jeżeli sprawca popełnia czyn zabroniony przed ukończeniem 17 roku życia z reguły (z wyjątkami) jego sprawa trafia do sądu rodzinnego i wówczas może być wobec niego orzeczony nadzór kuratora rodzinnego. Jeżeli natomiast w chwili popełnienia czynu zabronionego sprawca ma ukończone 17 lat, jego sprawę rozpatruje sąd powszechny (wydziały karne sądu) i wówczas może być orzeczony dozór kuratora dla dorosłych
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 19 lis 2009, 23:10

Nadzór- samoistny środek wychowawczy z Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (sprawców czynów karalnych bądź nieletnich zagrożonych demoralizacją), dozór w przypadku kar i warunkowego umorzenia postępowania, na zasadach określonych Kodeksem karnym.
Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, w której sąd karny orzeka o środkach wychowawczych (zdarza się to jednak bardzo rzadko)- wówczas też nadzór.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: agawe » 19 lis 2009, 23:38

---------- 22:29 19.11.2009 ----------

Kesey, czy mógłbyś napisać coś więcej na temat środków wychowawczych orzekanych przez sąd karny - jakie przepisy to regulują i jak wygląda to w praktyce, kiedy stosuje się takie rozwiązania.
Prawdę mówiąc, nie słyszałam o takich praktykach, ale jestem kuratorem dla dorosłych, więc jest zrozumiałe, że takie sprawy by do mnie nie trafiły.

---------- 22:38 ----------

W poprzednim poście omyłkowo wpisałam "sąd powszechny" :( - miało być "sąd karny". Przepraszam :) :
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kesey » 20 lis 2009, 0:01

Jasne Agawe- art. 10§4 kk. W praktyce nigdy nie trafiło do mnie takie orzeczenie, więc nie mam w tym zakresie żadnych doświadczeń. Natomiast, ten typ orzeczeń uwzględniony został nawet w statystyce MS-S40. Sam jestem ciekaw jak to statystycznie wygląda w skali kraju.

Pozdrawiam.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą- najpierw sprowadzi cię do swego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
kesey
VIP
VIP
 
Posty: 1736
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:51
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował : 51 razy
Otrzymał podziękowań: 197 razy

Postautor: agawe » 20 lis 2009, 15:40

Dziękuję za informację :)
agawe
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 208
Rejestracja: 20 lis 2008, 23:21
Lokalizacja: Polska
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość