Początkek przygody z resocjalizacją :)

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

PoczĄtkek przygody z resocjalizacjĄ :)

Postautor: obliczazbrodni » 30 cze 2010, 21:42

Witam Wszystkich, którzy czytają moją wypowiedź.

Mam bardzo wielką prośbę, abyście mogli wyrazić swoje zdania na kilka tematów. Mianowicie za rok w maju zdaję maturę i jestem niepewna, gdyż nie wiem jakie studia wybrać, aby rozpocząć prace, jako kurator. Chce studiować resocjalizacje, lecz wiele osób mówi, że jest ona ''oklepana'' jak sądzicie - warto?
Starałam się, przeczytać niektóre tagi dotyczące moich refleksji, lecz nie znalazłam satysfakcjonujących mnie informacji. Jeśli coś przeoczyłam- bardzo mocno przepraszam. Sądzę, że tagi z 2006 roku są nieaktualne i niekiedy sprzeczne z rzeczywistością.

Czy mógłby mi ktoś przedstawić całą procedurę, krok po kroku gdzie, jaką dokumentację muszę przestawić po maturze? W jakie miejsce muszę się udać? Po przeczytaniu kilku wypowiedzi doszłam do wniosku, że na początku jest rozmowa kwalifikacyjna, tudzież ''wstępne testy''
( zależy od okręgu ) .

Na początku byłabym kuratorem społecznym ? Czy muszę na niego, również przejść testy kwalifikacyjne? Później zdaje się na aplikacje - kuratora sądowego/ zawodowego??

Bardzo proszę o wyrozumiałość, a także odpowiedzi.

Przepraszam, że się tak rozpisałam, lecz krócej nie potrafię przestawić problemu...
Dziękuje za poświęcenie czasu,a także odpowiedzi.Pozdrawiam serdecznie. Marta.


P.S. Drogi Adminie, jeśli istniał, już podobny dział to przepraszam :) jestem tutaj od dzisiaj - wybacz ;) :oops: :D
Wiktymologia: czy ofiara jest sama sobie winna?
obliczazbrodni
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 cze 2010, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: PoczĄtkek przygody z resocjalizacjĄ :)

Postautor: Orange » 01 lip 2010, 9:12

Marto - chyba troszkę się coś pomieszało...Spróbuję "odmieszać"
1. Jeśli chcesz być kuratorem zawodowym - musisz ukończyć studia magisterskie o kierunkach pedagogiczno - psychologicznych, socjologicznych lub prawnych i spełniać jeszcze inne wymagania określone w ustawie o kuratorach sądowych art. 5(Dz.U. 01.98.1071);
2. Jeśli chcesz być kuratorem społecznym - musisz mieć min. średnie wykształcenie i doświadczenie w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej, opiekuńczej lub wychowawczej oraz spełniać inne wymagania - art.84 w/w ustawy.
Ty masz 18 lat, za rok zdajesz maturę?Jeśli tak to uważasz, że spełniasz w/w kryteria?

Jeśli chodzi o wybór kierunku studiów (i nie tylko) - ja uważam, że każdy powinien wybierać wedle własnego zainteresowania, chęci i możliwości!

P.S. Sorry, ale nie powstrzymam się - Twój nick "oblicza zbrodni" i podpis - "Wiktymologia: czy ofiara jest sama sobie winna?" to wynik Twoich kryminologicznych i wiktymologicznych zainteresowań :?: :?: :?:
Mam się wystraszać i bać :?:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: obliczazbrodni » 01 lip 2010, 9:32

Dziękuje za odpowiedź

Tak, oczywiście wiem, że muszę ukończyć studia i tu po raz kolejny zadam pytanie : czy może to być resocjalizacja ( prywatnie ) ? czy muszę iść na psychologię a następnie kierować się na specjalizacje. Dobrze zauważyłaś, pomieszało mi się troszkę.
''Doświadczenie w prowadzeniu działalności resocjalizacyjnej,opiekuńczej lub wychowawczej'' - praca w zakładach poprawczych, w więziennictwie, yhym :)

Obecnie mam 17 lat - 19.11 rozpocznę 18 lat
a w maju piszę maturę.



Jeśli chodzi o moje zainteresowania, może zacznę od początku. Mianowicie od 5/6 lat interesuje się Policją, kryminalistyka, kryminologia, a od kilku lat resocjalizacją oraz wszystkimi 'podkategoriami' ;)

Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy gdy pójdę na resocjalizację, będę miała szanse później zostać kuratorem sądowym. Wiem doskonale, że to długa droga, ale chciałabym pomagać ludziom, bez względu na ich problemy.

Dziękuje jeszcze raz za poświęcony czas.

P.S. Mogłabyś mi napisać, czy kurator sądowy to zawodowy ? a społeczny to już inna bajka? Przepraszam, że zadaje takie niekompetentne pytania. Pozdrawiam, Marta.
Wiktymologia: czy ofiara jest sama sobie winna?
obliczazbrodni
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 cze 2010, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Orange » 01 lip 2010, 10:07

Marto (pozwolisz, że tak będę się do Ciebie zwracać, gdyż "oblczazbrodni" mnie naprawdę wystraszają i mrożą krew w żyłach:)
pojęcie "kurator sądowy" obejmuje sądowego kuratora zawodowego i społecznego. Kiedy w ustawach jest napisane kurator sądowy oznacza to zaw. i społ.; kiedy jest napisane "zawodowy" oznacza tylko zawodowego, a kiedy "społeczny" - tylko jego:)
Ukończenie studiów pedagogicznych uprawnia do starania się o aplikację kuratorską, niezależnie od kierunku pedagogiki - a zatem - jak będziesz po resocjalizacji, to jak najbardziej (nie zrozumiałam o co chodziło w Twoim "prywatnie?").
Czyli od około 11-12 roku życia interesujesz się Policją, kryminalistyką...Ciekawe zainteresowania jak na małą dziewczynkę... Uśmiecham się, bo przypomina mi się jak mój syn w wieku 11 lat na dicovery obejrzał - oczywiście po kryjomu - program "Dr G" i przez rok chciał być patologiem! Szczęście, że mu przeszło :lol:

P.S. Jeśli chcesz pomagać ludziom, to nie wiem czy zawód kuratora, to sprawi :!:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: obliczazbrodni » 01 lip 2010, 10:58

Naprawdę Cię odstraszają? :) Pisz jak wolisz :):):):)

Chciałabym studiować resocjalizacje w prywatnej szkole... (o to mi chodziło) gdyż nie znalazłam kierunku resocjalizacja w państwowej szkole.
Wnioskuję, że preferujesz resocjalizacje tak? Gdy już skończę studia będę musiała starać się o posadę zapewne kuratora sądowego? czy na początku społecznego? Bo już nie rozumiem.


A jeśli mogę zapytać, Pani jest kuratorem ? :):)


Wszyscy byli zdziwieni, że taka mała dziewczynka a się takimi ''sprawami'' interesuje :)):))

Pozdrawiam :):):)
Wiktymologia: czy ofiara jest sama sobie winna?
obliczazbrodni
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 cze 2010, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 01 lip 2010, 11:14

Witam.
a ja myślę , że masz jeszcze chwilę czasu na zastanowienie i przemyslenie wszystkiego .
Po innych wypowiedziach odnosze wrażenie , że jesteś nieco w ,,gorącej wodzie'' kąpana ;-)
Twoje zainteresowania policją niewiele mają wspólnego z pracą kuratora - może lepiej rozwijaj zainteresowania w kierunku wstąpienia do policji i trafienia do odpowiedniej komórki policji zajmujacej sie np. dziećmi .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Orange » 01 lip 2010, 14:30

Marto - w państwowych szkołach studiuje się (I)pedagogikę, potem wybiera zakres i kierunek (II)np. p.specjalna i jeszcze węższy obszar (III)- jednym z nich może być resocjalizacja...Może źle szukałaś?

Twoje wnioskowanie jest błędne - ja nic nie preferuję (odpowiedziałam na Twoje pytanie dot. resocjalizacji), przypomnę, że dla mnie ważne są zainteresowania, chęci i możliwości, a nie "co ludzie powiedzą, czy myślą).

A gdy już skończysz te studia, to nic nie będziesz musiała!!! Jeśli będziesz mieć ochotę żeby "starać się o posadę" kuratora zawodowego, to warunki z pkt 5 w/w ustawy, jeśli będziesz chciała być kuratorem społecznym to pkt 84 ustawy. Kurator zawodowy i społeczny, to dwie różne sprawy!
Nigdzie nie jest napisane, że kuratorem zawodowym (czyli na etacie, posadzie) może zostać tylko ta osoba, która wcześniej była kuratorem społecznym.
Czyli po ludzku - wybierasz - chcę być kuratorem zawodowym (pracujesz, masz wynagrodzenie za pracę i miliony obowiązków)- startujesz na aplikację kuratorską. Jak się dostaniesz, to po prosu pracujesz. Potem egzamin, jak zdasz, zostajesz sądowym kuratorem zawodowym.
Jeśli wybierzesz, że chcesz pełnić funkcję kuratora społecznego (to nie jest praca!, nie ma umowy, wynagrodzenia, itp, itd.) to składasz swe dokumenty aplikacyjne do Sądu Rejonowego, w którym chcesz pełnić tę funkcję. I czekasz na odpowiedź.

Odpowiadając na Twoje pytanie czy jestem kuratorem - tak do mnie mówią...:wink:
panta rhei
Awatar użytkownika
Orange
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1210
Rejestracja: 26 paź 2009, 22:52
Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 45 razy

Postautor: obliczazbrodni » 01 lip 2010, 16:36

Dziękuje bardzo za wyczerpującą wiadomość:):):)

Mam troszkę czasu na decyzje :) Pozdrawiam, Marta.
Wiktymologia: czy ofiara jest sama sobie winna?
obliczazbrodni
 
Posty: 6
Rejestracja: 30 cze 2010, 19:36
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: lepik » 21 sie 2010, 11:31

Myśle że powinnas poszukać czegoś innego. Teraz reocjalizacja jest na topie. Co trzeci mój znajomy kończy ten kierunek. A w zawodzie pracuje sam... Reszta pracy niema, bo twierdzi ze to nie to jednak. Inni szukają doświadczen na obozach terapeutycznych i ... kończy się na płaczu. To ich łzy płyną. Moze wiele goryczy w tym co pisze, ale gdy młoda osoba pyta mnie czy ma isc na resocjalizacje, odradzam. Bo wg. mnie osoba która chce kończyc ten kierunek i dążyć do celów, to osoba która nie pyta tylko podejmuje decyzje.
Każdy człowiek ma prawo wątpić w swoje powołanie i czasem zbłądzić. Nie wolno mu tylko o nim zapomnieć. Kto nie wątpi w siebie, jest niegodzeń, bo ślepo wierzy w swoją moc i popełnia grzech pychy.

Błogosławiony niech będzie ten, kto doświadcza chwili zwątpienia.
— Paulo Coelho
Awatar użytkownika
lepik
 
Posty: 63
Rejestracja: 24 paź 2009, 21:39
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kraliusz » 21 sie 2010, 23:19

:lepik
piękne słowa, na prawdę wiele oddają.... podejmować decyzje... eh ująłeś (ujęłaś) mnie... i w tym natłoku tej szarej rzeczywistości czasem jednak napisze ktoś coś mądrego :) POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
kraliusz
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 162
Rejestracja: 27 cze 2006, 11:30
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Postautor: dailey » 25 sty 2011, 22:57

wydaje mi się, że jest więcej "oklepanych" kierunków studiów, resocjalizacja bez watpienia do nich należy, chociaż sama ukończyłam tą specjalność nie żałuję i za drugim razem zrobiłabym oczywiście to samo, jeśli chodzi o znalezienie pracy to rzeczywiście na dzień dzisiejszy jest ciężko , choć ja się nie poddaję.. :) w między czasie uzupełniam swoje wykształcenie o kolejny stopień naukowy i inną specjalność. Uważam, że powinno się wybrać taki kierunek, który nam odpowiada i w którym bedziemy się dobrze czuli, zawsze można wybrac sie na Dni Otwarte do uczelni ktore nas interesują :)
Awatar użytkownika
dailey
 
Posty: 12
Rejestracja: 07 mar 2010, 19:43
Lokalizacja: Opole, Kędzierzyn-koźle
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości