jak zostać kuratorem

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Postautor: webkurator » 25 sie 2011, 22:29

Coma pisze:Witam wszystkich! :)

Pozwolę sobie dodać własne 3 grosze do dyskusji, która się toczy(ła).

Pierwszy grosz:
Ponieważ największe wzburzenie (pomijając nieszczęsnego "podsądnego") wywołał wiek kuratora społecznego oraz doświadczenie/ wykształcenie podam własny przykład: od niedawna jestem społecznym dla dorosłych, mam 23 lata (w dodatku nieskończone) i ukończone (tylko) studia licencjackie. Może to komuś pomoże, może nie, ale warto wiedzieć, że nie ma żadnej "magicznej granicy 24 lat", żadnych teorii spiskowych itd. Po tzw. znajomości też się nie dostałam, żeby nie było :)

Drugi grosz:
Najbardziej niezrozumiała jest dla mnie licytacja kierunkami studiów (do Pat7), w końcu kurator społeczny wg ustawy powinien mieć wykształcenie średnie. Każdy też wie, że wykształcenie nie równa się doświadczenie. Po co więc to wyliczanie? Magister, podyplomówka... kogo to interesuje? To kierownik zespołu analizuje teczkę dokumentów i może faktycznie ten przykładowy kierowca TIRa ma większe doświadczenie niż nauczyciel? Po co te przepychanki? Kiedyś nie było takiego boomu na studia wyższe, a kuratorzy społeczni jakoś byli i świetnie funkcjonowali.

Trzeci grosz:
Bardzo dużo jadu jest na tym forum, a szkoda bo to ciekawe i inspirujące miejsce. Nie chciałabym żeby umarło śmiercią naturalną bo nikt tu nie zagląda, mam nadzieję, że wspólnie o to kiedyś zadbamy :) (Tak, wiem, że mam tylko kilka postów na koncie :p) Wchodząc tu pierwszy raz parę lat temu moje pierwsze brzmiało "Kurcze, Ci kuratorzy to strasznie smutni, wypaleni i zgorzkniali ludzie". Teraz oczywiście tak nie myślę, ale pierwsze wrażenie w pamięci pozostało.


Pozdrawiam
i życzę niegeneralizowania :)


Fajne te trzy grosze! :)
Pozdrawiam, gratuluje pełnionej funkcji i życze powodzenia :)
Prawdziwe bogactwo to nie to, ile Twoją praca pozwoli Ci zarobić, ale to, Kim cię uczyni!
webkurator
 
Posty: 36
Rejestracja: 21 cze 2011, 14:38
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zdzisiu » 29 sie 2011, 13:36

Witam wszystkich, jako, że jestem nowy na forum.
Chciałbym się starać o aplikację kuratorską. Mam ukończone studia licencjackie z zakresu pedagogiki resocjalizacyjnej oraz studia magisterskie z europeistyki. Czy ww. kwalifikacje są wystarczające? Dodam, iż zapoznałem się z ustawą o kuratorach, lecz moje wątpliwości budzi owa europeistyka, która jest dosyć interdyscyplinarnym kierunkiem (zagadnienia z zakresu socjologii, politologii, ekonomii, funkcjonowania stosunków międzynarodowych oraz o państwie i prawie). W związku z powyższym nie wiem, czy ukończony przeze mnie kierunek studiów magisterskich spełnia wymagania owej ustawy. Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestie.
Zdzisiu
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2011, 13:28
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kuffs » 29 sie 2011, 15:42

A powiedz Zdzisiu czemu chciałbyś być aplikantem kuratorskim a później kuratorem zawodowym?
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zdzisiu » 29 sie 2011, 15:49

Kwestie mojej motywacji pozostawię dla siebie na dzień dzisiejszy.
Zdzisiu
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2011, 13:28
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 29 sie 2011, 17:22

Zdzisiu .... masz wystarczające kwalifikacje .


....lecz czy motywacja odpowiednia ..... i doświadczenie .....to inni ocenią :mrgreen:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: kuffs » 29 sie 2011, 19:07

A masz prawo jazdy ?
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zdzisiu » 29 sie 2011, 22:55

kgb14 - niestety, nie mam odpowiednich kwalifikacji, więc się mylisz:( Prawo jazdy oczywiście mam. Co do motywacji i doświadczenia - to już jest do oceny osób które przyjmują "dokumenty" do konkursu na aplikację kuratorską. Według nich - nie spełniam warunków formalnych. Aha, chciałem dodać, iż pełnię funkcję kuratora społecznego oraz pracuję od ponad pięciu lat w placówce wychowawczej. No trudno.
Zdzisiu
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2011, 13:28
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kuffs » 29 sie 2011, 23:07

Z tym prawem jazdy to taka ironia oczywiście..... Skoro twierdzisz, że nie masz odpowiednich kwalifikacji to po co w ogóle zadawałeś pytanie?. Nie rozumiem. I zastanawia mnie czy na egzaminie ustnym odpowiedziałbyś tak samo na pytanie o motywacjach jak tutaj?
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zdzisiu » 29 sie 2011, 23:20

Poproszę, o przeczytanie mojego pierwszego pytanie ze zrozumieniem. Moja druga wypowiedź jest tożsama z wypowiedzią "pana" który przyjmował moje "papiery" do konkursu na aplikację kuratorską w sądzie okręgowym. Moja wina - powinienem to zaznaczyć. Jednak w tamtym momencie nie znałem odpowiedzi na to pytanie. Na ironię odpowiedziałem - taką samą ironią. Co do moich motywacji - na egzaminie ustnym bym opowiedział o nich w sposób w jaki chcę. Nie musząc się z tego tłumaczyć na forum publicznym. Pozdrawiam.
Zdzisiu
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2011, 13:28
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kuffs » 30 sie 2011, 9:46

Z takim tonem wypowiedzi to proponuję, abyś nie startował jednak na aplikację.
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Zdzisiu » 31 sie 2011, 10:30

Dziękuję za wszelkie cenne rady i wskazówki. Pozdrawiam.
Zdzisiu
 
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2011, 13:28
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 31 sie 2011, 22:04

Zdzisiu po Europeistyce nie możesz zostać przyjęty na aplikację ze względów formalnych. Musisz zrobić podyplomówkę z któregoś z kierunków określonych przez ustawę.

Pozdrawiam już prawie po wakacyjnie :)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kgb14 » 31 sie 2011, 23:13

Aureliusie ale czemu ... przecież ma licencjat z resocjalizacji ....to też są studia i to wyższe .... no coś nie bardzo .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Aurelius » 01 wrz 2011, 11:13

Kgb14, a jaki jest zapis w ustawie?

...ukończył wyższe studia magisterskie z zakresu (...) 8)
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kgb14 » 01 wrz 2011, 11:35

no popatrz dawno nie zaglądałem i zapomniałem .... mea culpa :oops: :oops: :oops:
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

PoprzedniaNastępna

Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron