kuratorski wywiad środowiskowy a wyrok sądu

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

kuratorski wywiad środowiskowy a wyrok sĄdu

Postautor: kropelka » 11 wrz 2011, 19:50

Witam,jestem studentką Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Prawa i piszę pracę magisterską na temat "Jaki wpływ wywiera kuratorski wywiad środowiskowy na treść wyroków sadowych?" I mam ogromną prośbę do doświadczonych kuratorów o pomoc w odpowiedzi na tak postawione pytanie.
kropelka
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2011, 19:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 11 wrz 2011, 21:19

rozumiem , że jeśli chodzi o wydanie wyroku to art. 214 ? ( jesli chodzi o dorosłych )

Bóg raczy wiedzieć jaki ma wpływ ...w niektórych przypadkach jest to obowiązkowe ..... niezbyt wiele sie ich robi a jeszcze mniej później spotyka z osobą która otrzymała wyrok poniekąd z naszym wywiadem .

Ja po przeprowadzeniu w ostatnim czasie kilku takowych .... nie dostałem ani pod dozór ani w jakiejkolwiek innej sprawie żadnych z takich osób .


Ogólnie wydaje mi się , że to raczej pytanie do sędziów ... może lepiej tu się zarejestrować i zapytać jeśli raczą odpowiedzieć http://sedziowie.kei.pl/phpBB2/index.php
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2011, 23:24 przez kgb14, łącznie zmieniany 1 raz
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: Aurelius » 11 wrz 2011, 22:46

Ze swojej strony sugeruję zapoznać się z komentarzem do art. 214 Kodeksu postępowania karnego, dostępnym w.... Komentarzu do Kodeksu postępowania karnego.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Postautor: kuffs » 11 wrz 2011, 23:05

Dodam coś od siebie......... w świetle obowiązujących przepisów wywiad środowiskowy nie jest materiałem dowodowym, a jedynie materiałem pomocniczym w sprawie zatem Sąd może, ale nie musi brać go pod uwagę. Całe szczęście zresztą, że nie jest materiałem dowodowym. Bardzo mało jest takich wywiadów, jednak z moich doświadczeń wynika, że rzadko kiedy sędzia coś tam uczknął dla siebie z zawartości. Jak napisał Aurelius komentarz powinien wyjaśnić.

p.s naprawdę masz taki temat pracy magisterskiej? Trochę taki pobieżny mi się wydaje a i sama treść z pytaniem zaskakująca.
kuffs
 
Posty: 257
Rejestracja: 06 paź 2010, 13:03
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: kgb14 » 11 wrz 2011, 23:29

może autorce jednak chodzi o normalny wywiad w postępowaniu wykonawczym ? Może ten temat lepiej rozszerzyć lub zmodyfikować ?
No zobaczymy co powie autor wątku .
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Postautor: kropelka » 12 wrz 2011, 21:25

Tak, mam taki temat pracy.Chciałabym się skupić na dorosłych jak i na sprawach rodzinnych i nieletnich . Mój Promotor widział by to pod względem historycznym tylko i wyłacznie. Dlatego też pytam na forum jak to tak naprawdę wygląda w sadach.Np sądy penitencjarne w dość dużym stopniu posiłkują się wywiadami ale czy jest też tak z osobami dozorowanymi na warunku?Chciałbym poporostu mieć jakiś faktyczny obraz.
kropelka
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2011, 19:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: Aurelius » 12 wrz 2011, 22:02

Kropelka przede wszystkim zadając pytanie musisz być pewna czego oczekujesz, bo od tego, jak to pytanie zadasz, zależy, jaką uzyskasz informację zwrotną. Szczególnie kiedy zadajesz je praktykom. Widzisz, w swoim poście podałaś, że piszesz pracę pt. Jaki wpływ wywiera kuratorski wywiad środowiskowy na treść wyroków sądowych? Tym samym zawarłaś informację dla nas praktyków, że chodzi tutaj o takie wywiady, które wpływają na wyrok sądu. Musisz zatem wiedzieć, że jeśli chodzi o postępowanie wykonawcze w sprawach karnych, to nie zapadają tam wyroki, lecz przede wszystkim postanowienia, dlatego też osoby, które odpowiedziały z automatu przyjęły, że chodzi Ci o wywiad przed wydaniem wyroku, a taki wywiad zarządzany jest przez sąd lub prokuratora w trybie art. 214 Kodeksu postępowania karnego. Jeśli więc chodzi Ci ogólnie o wpływ wywiadu środowiskowego na orzeczenia sądów, to koniecznie musisz zmienić temat pracy, tj. zamiast >>... treść wyroków sądowych<< wstawić - treść orzeczeń sądu lub jeszcze lepiej - orzeczenia (orzecznictwo) sądów. Wywiady w postępowaniu wykonawczy, jeśli chodzi o karnistykę, wykonywane są w oparciu o art. 14 par. 1 Kodeksu karnego wykonawczego.

Jeśli chodzi o sądownictwo rodzinne, to wyroki zapadają np. w sprawach rozwodowych. Wyrokiem też sąd orzeka o środku poprawczym, czyli popularnie nazywanym poprawczaku dla nieletniego.

Literatury nt. wywiadów środowiskowych przeprowadzanych przez kuratora sądowego jest nawet (można rzec) sporo. Jest też trochę materiałów na temat znaczenia wywiadu środowiskowego w postępowaniu przed sądem.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość