Jak wygląda przysięga na kuratora społecznego?

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Jak wyglĄda przysięga na kuratora spoŁecznego?

Postautor: Hacia » 21 sty 2012, 15:29

Witam Państwa. Pytanie banalne jak w temacie. Przeszukałam forum jednak nie znalazłam podobnego wątku, dlatego mam nadzieje że sie nie powtarzam. Chodzi mi konkretnie o to jak to wygląda - czy muszę nauczyć sie jakiejś regułki (w ustawie są słowa przysięgi dla zawodowego o ile pamiętam) i wypowiedzieć ją sama przed prezesem sądu czy tez powtarzam za nim ? Jestem właśnie przed taką przysięgą i troszkę się stresuje, a słowa pana sekretarza "prosze się przygotować" po prostu dały do myślenia. I jak to jest już po złożeniu przysięgi czy od razu mam jechać do mojego kuratora zawodowego o przydziały czy czekac na odzew? I jeszcze pytanie z innej serii czy będąc kuratorem społecznym mam pozwolenie aby zaparkować auto w miejscu gdzie normalnie go postawić nie można (teraz jest mnóstwo zakazów chocby z osiedlowymi parkingami itp., oczywiscie pomijam tzw. koperty dla niepełnosprawnych) ? No cóż samochodów coraz więcej, a miejsc parkingowych co raz mniej... Mówię tu też o sytuacji gdzie wyjątkowo mi się śpieszy i nie marnować czasu na szukanie miejsca parkingowego nie ma czasu.... Uprzejmie dziękuje za odpowiedzi.
Hacia
 
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ksb » 21 sty 2012, 15:59

Przysięgę składasz przed prezesem sądu, formuła, na druku, do odczytania i podpisania.
Przywilejów parkingowych nie masz. :)
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Kate » 21 sty 2012, 20:49

Hacia, nie ma co panikować;) Wskazany jest oczywiście odpowiedni strój i stonowany makijaż. U mnie to kierownik zespołu odczytywał po kawałku przysięgę, a cała reszta wspólnie powtarzała za nim. Jeśli chodzi o kontakt z Twoim kuratorem zawodowym, to najlepiej ustalić wcześniej w sekretariacie jego personalia, telefon i dni kiedy dyżuruje w sądzie. Zadzwoń i zapytaj, czy w dniu zaprzysiężenia będzie mógł Ci poświęcić trochę czasu, bo może być np. w terenie lub na posiedzeniu sądu.
Pozdrawiam;)
Awatar użytkownika
Kate
 
Posty: 89
Rejestracja: 28 wrz 2006, 17:24
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: ruska_spirala » 23 sty 2012, 14:27

Witaj!!!
Pamiętam, że też stresowałam się tą przysięgą na społecznego :-)
Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że poszło gładko. Prezes SR ją odczytał, potem ja odczytałam na głos i podpisałam.
Co do współpracy z kuratorem zawodowym to najlepiej ustalić, kto to jest itp. Może się zdarzyć, że od przysięgi minie trochę czasu... W moim przypadku wyglądało to tak, że w lipcu zostałam zaprzysiężona, a we wrześniu otrzymałam pierwsze powierzenie dozoru :-)
Trzymam kciuki :P
ruska_spirala
 
Posty: 70
Rejestracja: 22 lip 2008, 12:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 23 sty 2012, 18:25

Haciu, kurator społeczny składa dokładnie takie samo ślubowanie jak kurator zawodowy (zob. art. 85 i art. 6 ust. 1 ustawy o kuratorach sądowych). ¦lubowanie składa się przed prezesem SR w obecności kierownika ZKSS. Pozdrawiam i życzę sukcesów
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: Hacia » 24 sty 2012, 12:31

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi, trochę sie uspokoiłam dzieki Wam. Duży uśmiech za to :) !!!!! A jeszcze korzystajac z tego wątku mam pytanie do kuratorów ds. rodziny i nieletnich. Jezeli możecie napiszcie mi jakie ustawy muszę jeszcze poczytać poza tą dotyczącą kuratorów, pomocy społecznej itp. ? I ogólnie może korzystając z Waszego doświadczenia - powspominacie Wasze początki i napiszecie jakies porady np. odnosnie zachowania w stosunku do swoich "klientów" . Wiem ze to pytanie jest cieżkie bo duzo zalezy od charakteru człowieka, sytuacji itd., ale chodzi mi konkretnie o to czy jestescie bardziej urzędowi w stosunku do nich, służbiści czy pozwalacie sobie na bardziej życzliwy stosunek ? W razie drobnych niedąciągnieć problemów upomnienie czy od razu skarga itd.? Ja pracuje jako pedagog i raczej moja filozofia pracy opiera sie na tym ze ciepłem i życzliwoscia załatwisz więcej niż groźbami. Obawiam się ze to nastawienie moze zaszkodzic trochę mojemu wizerunkowi i temu jak sobie wyobrazam własnie osobę kuratora. Napiszcie moze jak Wy sobie z tym wszystkim radzicie, przestrogi itd. ?
Hacia
 
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: raskolnikow » 24 sty 2012, 12:33

Z tego co pamiętam trzeba ubrać się w odświętny strój. Prezes Sądu trzyma w prawej ręce miecz Temidy zaś w lewej Kodeks Napoleona. Ty natomiast klęczysz na prawym kolanie i deklamujesz treść przysięgi oraz dezyderatę. Dodatkowo zobowiązujesz się milczeć na temat ryczałtów. Później idziesz w teren zaś twój zapał w zderzeniu z rzeczywistością z dnia na dzień gaśnie. I to tyle.
raskolnikow
 


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości