Metody i formy pracy kuratora sądowego

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Metody i formy pracy kuratora sĄdowego

Postautor: Student » 15 cze 2012, 15:22

Witam. Jestem studentem 3/go roku pedagogiki specjalność resocjalizacja.
Za kilka dni mam obronę pracy licencjackiej. Jednym z zagadnień jakie mam przygotować są Metody i formy pracy kuratora Przeczytałem wiele pozycji i opracowań, niestety materiał jest zbyt obszerny i nie jestem w stanie wyłowić sedna sprawy.
Proszę o pomoc. SPRAWA PILNA , Z GÓRY DZIÊKUJÊ.


Witam na tut. forum. Proszę nie nadpisywać tematów. Naprawdę wystarczy jeden temat w odpowiednim miejscu. Jest widoczny dla wszystkich. Wszystkie nadpisane tematy zostały usunięte. Aurelius.
Student
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: constantine » 15 cze 2012, 15:51

Po pierwsze: odkładanie takiej sprawy na "5minut przed dzwonkiem" kojarzy mi się z dzisiejszymi maturzystami, którzy przygotowują się do prezentacji dzień przed... :lol: , i generalnie nie wiem czy znajdziesz tu kogoś, kto poważnie zareaguje na taką prośbą.
Po drugie: wg mnie sedno tematu nie jest do wyłożenia na forum.
Po trzecie: niepotrzebnie dublujesz post w kilku miejscach i jak "znam" adminów zaraz wkroczą i zrobią z tym porządek :mrgreen:
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Student » 15 cze 2012, 18:29

Nie odkładam sprawy na 5 minut przed dzwonkiem tylko chcę porównać, sprawdzić mój zasób wiedzy z kimś kto zajmuje się tym na co dzień i porusza swobodnie w temacie. Generalnie obronę mam dopiero 2 lipca a zagadnienie dostałem kilka dni temu.
Ponadto nie oczekuję gotowego opracowania (chociaż bym nim nie pogardził) tylko wskazania źródła - nie znalazłem żadnego opracowania, w którym byłby wymienione konkretne przykłady metod pracy.
Przychylam się ponadto do twojego ubolewania nad dzisiejszymi maturzystami i ich podejściem do nauki i zdobywania wiedzy głównie z internetu. Ze swojej strony jako usprawiedliwienie mogę dodać, że ja osobiście jeżeli chodzi o egzaminy przygotowywałem się z dużym wyprzedzeniem, a dzień przed nie podchodziłem do materiału - z pozytywnym skutkiem, średnia 5,0 przez trzy lata nauki.
Student
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 15 cze 2012, 22:30

---------- 20:20 15.06.2012 ----------

Nie pocieszę cię. Nie wyłowisz, bo materiał jest zbyt obszerny. Jeżeli przeczytałeś wiele pozycji, to wiesz, co to są metody i formy pracy kuratora. Proponuje nie szukać sedna, tylko się ich uczyć. W kilka dni, to można pracę magisterską napisać (tzn. za moich czasów się pisało, bo teraz to się różnie słyszy), a nie do egzaminu licencjackiego się poduczyć. ¯yczę powodzenia, szczególnie jeżeli chodzi o metody i formy pracy kuratora. No i może o to cię nie zapytają?

---------- 22:30 ----------

Nie zajrzałem tutaj i nie widziałem wcześniej twojego posta z 18.29. A to trochę rzuca inne światło, tzn. zaciemnia, sytuację. Piszesz, że przeczytałeś wiele pozycji, ale później, że nie znalazłeś żadnego gotowego opracowania. Tzn. co, oczekujesz, że po tym, jak przeczytałeś parę książek, to my ci tutaj wrzucimy jakieś krótsze opracowanie? O to ci chodzi? Nie chce mi się szukać, ale teraz to stron dla studentów z gotowymi opracowaniami są chyba setki. Pewnie gdzieś tam, na jakimś studencie.pl coś znajdziesz. Ja jestem starej jednak daty i za moich czasów większość notatek - opracowań, było w formie papierowej. Nawet gdybym chciał, to nie mam.
No i na koniec. ¦miało możesz porównywać swoją wiedzę z naszą. Ja nie mam nic przeciwko, bo pewnie wiesz więcej ode mnie. Ja egzaminy zdawałem ostatnie lata temu (poza egzaminem BHP, po szkoleniu, który miałem w ubiegłym roku). Jak jednak masz konkretne pytania, to śmiało pisz. Jak coś będę wiedział, to ci odpiszę, jak znajdę chwilę.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Student » 16 cze 2012, 11:19

Jak już pisałem nie znalazłem żadnego opracowania, w którym byłyby wymienione konkretne metody. W jednej pozycji pomimo, iż miała dumnie brzmiący tytuł - Metody pracy kuratora sądowego - kilkanaście stron poświęcono funkcjonowaniu kurateli, probacji itp. natomiast o metodach zaledwie dwie strony i został wymieniony kontrakt oraz casework. Generalnie większość literatury podaje że istnieje wiele metod ale przeważnie wszędzie stawiają na casework, grupwork i network. Zresztą te trzy metody są wymienione w rozporządzeniu odnośnie funkcjonowania ośrodków kuratorskich. Obawiam się tylko, że trzy metody na obronę to za mało no i nie odnalazłem nic o formach pracy
Student
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 16 cze 2012, 13:22

Te Metody to co to za książka, jakiego autora? I czy to jest ta jedna pozycja którą znalazłeś? Pisałeś o wielu pozycjach, to może zacznijmy od tego, że podaj autorów i tytuły. Wtedy będę miał pogląd co już czytałeś i nie będę ci doradzał ponownie tej samej lektury. Po drugie, powtórzę - poszukaj opracowań w necie. Ja wbiłem w google temat i wyszło mi kilkanaście linków. Nie przeglądałem, ale myślę, że ty powinieneś. I co do kwestii form pracy. O ile kwestia metod, rozumiem, jest dla ciebie jasna (tzn. rozumiesz, co to jest metoda) to formy pracy, będą przecież praktycznym zastosowaniem tych metod. To naprawdę, jeżeli chodzi o teorię, spory temat. No i przyjmując, że te 3 metody, są ok, (chociaż moim zdaniem nie) to nie wystarczy ci to na egzamin? Bo jak masz kilka zagadnień, to i tak nie przygotujesz się z wszystkiego tak, być mieć pełną wiedzę. Uczy się tego co masz, z tego co masz - taka moja rada.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: constantine » 16 cze 2012, 13:47

Kontynuując post jarosj mogę od siebie dodać, że te wszystkie teoretyczne metody, procedury, sposoby pracy itp. itd. są w praktyce o kant .... potłuc!

Idziesz do pracy i spotykasz się z sytuacjami, o których teoretykom się nie śniło. Musisz sobie z tym radzić na bieżąco i takimi metodami które są skuteczne i na które masz czas.

Kiedyś będąc na studiach miałem plany pracować w zakładzie poprawczym. Na IIroku studiów spotkałem się z kolegą, który był wychowawcą w jednym z zakładów. Powiedział stanowczo: żadna uczelnia nie przygotuje cię na tą pracę! Na III i IVroku miałem możliwość praktyki w zakładzie. Zrozumiałem co miał na myśli. W tej robocie trzeba przywyknąć do tego, że porażka wychowawcza jest normą, a sukces wyjątkiem. Jak się z tym nie pogodzisz musisz zmienić fach. kropka.

PS. 1. .... - kuli
2. Te wszystkie teorie casework, network itp., których się nauczysz moim zdaniem w zupełności na egzamin wystarczą.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: Student » 16 cze 2012, 14:23

Jeżeli chodzi o literaturę to przeczytałem:
K. GROMEK - Kuratorzy sądowi
Z. OSTRIHANSKA - Praca z indywidualnym przypadkiem...
T. JEDYDAK (red.) -Zarys metodyki pracy kuratora sądowego A.BA£ANDYNOWICZ - Probacja Resocjalizacja z udziałem społeczeństwa
A.BA£ANDYNOWICZ - Probacyjny model kurateli sądowej w Polsce
T. WACH - Metody pracy kuratora sądowego
oraz wszystkie akty prawne dot. kuratorów
Ps. informacje z neta raczej nieprzydatne
Student
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 16 cze 2012, 17:46

To masz większość teorii w literaturze. Na ale co, Jedynak ci się nie podoba? Nie ma lepszego podręcznika chyba. Z tymi aktami to pewnie przesada, ale jeżeli masz większość to wystarczy. Radzę skupić się na Jedynaku, całkowicie dać sobie spokój z Bałandynowiczem, ew. jak chcesz to Ostrihańska. Jeżeli zapoznasz się z aktami prawnymi, to zwróć uwagę na przepisy wykonawcze - tj. rozporządzenia. Jedno jest najważniejsze - o szczegółowych obowiązkach. Drugie o dozorze. Przeczytaj je. To jest tak duży materiał, że mógłbyś po zapoznaniu się wykład zrobić, a nie przygotować zagadnienie na egzamin. I nie szukaj żadnych niuansów. Przeczytaj, przemyśl, zapamiętaj. Nie próbuj robić cudów.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Student » 16 cze 2012, 19:13

Nie próbuję robić cudów, nie lubię być po prostu nie przygotowany.
Muszę chyba odpocząć bo już mi się miesza od tej ilości materiału.
Jeszcze tylko jedno pytanie, popraw mnie jeżeli źle myślę:
Moim zdaniem formy pracy kuratorów to wszelkiego rodzaju dozory, nadzory, wywiady, kontrole itp. czyli to co zostało wymienione w Rozporządzeniu MS w sprawie szczegółowego sposobu...
Student
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 16 cze 2012, 20:11

Nie. Formy pracy to to, co kurator ma robić w tych typach spraw, które prowadzi. Metody to ogólnie określone, abstrakcyjne i w przepisach niesprecyzowane sposoby pracy z jakich kurator może skorzystać np. prowadząc dozór. I np. metodą będzie (tutaj nie kieruj się nazwą tego co ci piszę, bo jak masz metody podzielone gdzieś inaczej, to się ich ucz zgodnie z przyjętym przez autora schematem, to tylko przykład) wywiady z dozorowanym (nie myl z wywiadem, jako typem sprawy). Technika rozmowa informująca. A formą pracy to będzie odwiedzenie dozorowanego w miejscu zamieszkania, albo wezwanie go do biura, żeby z nim tą rozmowę przeprowadzić. Więc jak masz np. dozór, to z książki czytasz teorię - jakie metody są prowadzenia dozoru. Do tego technik zastosowania tej metody. A z przepisów czytasz, że kurator ma obowiązek np. zapoznać się z aktami sprawy. I to pójście do sądu, to będzie forma pracy. Dozory, nadzory, wywiady to są typy spraw. Do nich w Jedynaku jak napisałem znajdziesz metodę, technikę, a w przepisach formę. Chociaż Jedynak to przepisy opisuje z tego co pamiętam na tyle szczegółowo, że i formę tam znajdziesz. I nie przesadź. Materiał jest ogromny i się go w całości nie nauczysz. Wystarczy, jak będziesz znał podstawowe zagadnienia, związane z głównymi typami spraw prowadzonych przez kuratorów.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Student » 17 cze 2012, 11:34

Czyli formy pracy kuratora to:
wizyty w środowisku podopiecznego
wizyty w instytucjach i organizacjach (policja, szkoła itp.)
spotkania z podopiecznym w biurze
przeglądanie akt sprawy
udział w posiedzeniach sądu
praca w ośrodku kuratorskim
sporządzanie dokumentacji ?
Student
 
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2012, 15:14
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: jarosj » 17 cze 2012, 13:28

Nie. Nie wizyta, tylko to co ją realizuje. Oczywiście ktoś to może inaczej opisać, zdefiniować, ale ja bym tak do tego podszedł. Inaczej formy to konkretne czynności. I masz wszystko ładnie ułożone. Typ sprawy, metoda, technika (ewentualnie, bo nie wiem, czy to tak szczegółowe zawsze znajdziesz). A z przepisów czynności. Np. masz napisane, że kurator ma obowiązek w terminie 7 dni coś tam zrobić. To zrobienie tego w tym terminie będzie czynnością do wykonania przez kuratora - czyli formą jego pracy. Nie sporządzanie dokumentacji, tylko masz np. że kurator w takim i takim termie sporządza sprawozdanie z objęcia dozoru. Sporządzanie dokumentacji to w tym wypadku technika. I masz zagadnienie. Ale podkreślam - nie próbuj uczyć się wszystkiego. Powodzenia.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości