badania lekarskie na kuratora społeczngo

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

badania lekarskie na kuratora spoŁeczngo

Postautor: response » 20 lip 2012, 18:50

Witajcie,

chciałabym zostać kuratorem zawodowym, natomiast najpierw chciałabym rozpocząć od kuratora społecznego i przekonać się, czy to dla mnie i czy sie nadaję do tego zawodu. Ostatnio byłam na spotkaniu z kierownikiem zespołu i powiedzial, jakie nalezy przygotowac dokumenty. Najbardziej zmartwiło mnie badanie lekarskie, a wlasciwie cena - ok. 200zł. Czy ktoś z Was robil ostatnio takie badania? jak one faktycznie wyglądają? Czy one sa faktycznie konieczne, nie da się tego jakoś obejść, nie można wziąć zaświadczenia od lekarza rodzinnego? Wiem ze wypis z KRK też kosztuje, ale tu juz przysługuje zwrot. Natomiast 200zl to dla mnie dużo na ten moment i zastanawiam się, czy zaświadczenie musi byc od lekarza medycyny pracy i jak wyglądają te badania. Dodam ze w ostatnim mejscu pracy miałam robione badania lekarskie(przy przyjęciu -2,5 roku temu).

z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam
response
response
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2012, 11:13
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: tulipanna555 » 20 lip 2012, 20:14

dokładnie dopytaj kierownika, czy nie chodzi przypadkiem o badania psychologiczne. U mnie kuratorzy społeczni również je robią i właśnie ich koszt to ok. 200 zł. Jeśli chodzi o badania lekarskie to u mnie rzeczywiście wystarczy zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji.
Wydaje mi się, że chodzi o badania psychologiczne, ale dopytaj
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postautor: Ultima » 20 lip 2012, 22:54

Witaj Response na forum.
Kuratorzy sądowi (zawodowi i społeczni) realizują bardzo ważne zadania w systemie sądownictwa, dlatego relewantne znaczenie ma odpowiedni dobór kadry kuratorskiej, zgodnie z przyjętymi warunkami określonymi szczegółowo w Ustawie o kuratorach sądowych.

Czy ktoś z Was robil ostatnio takie badania? jak one faktycznie wyglądają? Czy one sa faktycznie konieczne, nie da się tego jakoś obejść, nie można wziąć zaświadczenia od lekarza rodzinnego?


Response - każdy kandydat na kuratora musi wykazać przedstawiając odpowiednie zaświadczenia, iż spełnia wymogi określone w ustawie - aby pełnić funkcję.

Zgodnie z art. 84 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy, jednym z warunków, który trzeba spełnić aby ubiegać się o powołanie do pełnienia funkcji kuratora społecznego jest zdolność ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków kuratora zawodowego - tzn. kandydat na kuratora społecznego powinien legitymować się takim samym stanem zdrowia jak pretendent do pracy w charakterze kuratora zawodowego (por. Krystyna Gromek "Kuratorzy sądowi. Komentarz").

Art. 5 ust. 3 zaś stanowi, że stan zdrowia wymagany do podjęcia obowiązków kuratora zawodowego lub aplikanta kuratorskiego określa się odpowiednio stosując przepisy dotyczące przeprowadzania badań kandydatów do objęcia urzędu sędziego:
    -->Paragraf 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 marca 2002 r. w sprawie badań lekarskich i psychologicznych kandydatów do objęcia urzędu sędziego (Dz.U. 2002 nr 26 poz. 263) określa, iż badania lekarskie kandydata obejmują:
    1) ogólną ocenę stanu zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i stanu psychicznego,
    2) badania specjalistyczne, konsultacje lekarzy specjalistów, a także badania pomocnicze (laboratoryjne, EKG, EEG, RTG i inne), jeżeli lekarz uprawniony uzna je za niezbędne.
    -->Paragraf 3 stanowi, że badania psychologiczne kandydata obejmują określenie i opis cech osobowości, z uwzględnieniem zdolności do podejmowania decyzji, zdolności do samodzielnego oceniania sytuacji oraz odporności na trudne sytuacje. Ponadto zakres badań psychologicznych może zostać rozszerzony, jeżeli psycholog uprawniony uzna to za niezbędne do prawidłowego określenia sprawności psychologicznej kandydata.

W/w badania lekarskie i psychologiczne mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione - spełniające wymogi określone tymże rozporządzeniem. Są to badania odpłatne. Po przeprowadzeniu badań wystawiane są zaświadczenia.

Badania lekarskie - zgodnie z § 6. 1. - przeprowadza lekarz, który jest wpisany do rejestru lekarzy przeprowadzających badania profilaktyczne, prowadzonego na podstawie przepisów wydanych w celu wykonania art. 229 Kodeksu pracy, i mający prawo wykonywania zawodu oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w zawodzie.

Na podstawie § 7. 1. - psychologiem uprawnionym do przeprowadzenia badań kandydata jest psycholog wpisany do rejestru prowadzonego przez komendanta wojewódzkiego Policji, na podstawie przepisów wydanych w celu wykonania art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. Nr 53, poz. 549 i z 2001 r. Nr 27, poz. 298), i mający prawo wykonywania zawodu psychologa oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w zawodzie, przy czym co najmniej 3 lata w ostatnim pięcioleciu był zatrudniony na stanowisku psychologa.
(jest to psycholog uprawniony do przeprowadzania badań osób ubiegających się o pozwolenie na broń - przyp. ultima).
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: constantine » 21 lip 2012, 0:44

£adnie się ultimo rozpisałaś na temat podstaw prawnych do przeprowadzania t.t. procedury. Sam kilka lat temu te badania przechodziłem i wg mnie mierzą one tyle co coroczny przegląd w samochodzie - płacisz 100 czy 200PLN za to, że pan ze stacji kontroli pojazdów łaskawie potwierdzi, że światła działają i hamulec ręczny trzyma.

Przechodzisz te badania, a za kilka lat wchodzisz do kina i strzelasz do kilkunastu osób...

Podejrzewam, że gro się ze mną nie zgodzi, ale wg mnie to kolejny pic na wodę, nic więcej! Kolejna dodatkowa procedura polegająca na naciąganiu kandydatów na kuratorów społecznych, żeby ich zniechęcić do pełnienia funkcji. Te badania nic nie mierzą! Generują jedynie koszty osób zapalonych do tego zawodu.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: jarosj » 21 lip 2012, 8:41

Z całym szacunkiem dla pani Gromek i jej komentarza, ultimo, to żądanie od kandydata na ks płatnego badania lekarskiego jest oczywistym bezprawiem, bo przepis który cytujesz odnosi się do kz i żaden komentarz tego nie zmieni. Inna sprawa, że sądy i kuratela obecnie w wielu przypadkach na takim bezprawiu stoi i jak sobie jakiś prezes, czy KO coś tam wymyśli, to tak musi być.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Postautor: Inka » 21 lip 2012, 9:13

W moim sądzie od kandydatów na Ks wymaga się zaświadczenie od lekarza medycyny pracy lub lekarza rodzinnego Kandydatów wybieramy sami , mamy mnóstwo podań , staramy się poznać kandydata , który ma zostać powołany.
Inka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 168
Rejestracja: 05 cze 2012, 16:52
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Postautor: lucinda » 21 lip 2012, 9:39

Ja też pierwsze slysze o badaniu psychologicznym ks :shock:
U nas sie tego nie wymaga, badania ks przechodzą u lekarza medycyny pracy-bezpłatnie, gdzie sa kierowani przez sąd.
Drzewiej różnie to bywało :wink: , ale od jakichs paru lat ks wybieramy sami.
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: Ultima » 21 lip 2012, 10:14

Ze względu na pewną pomyłkę techniczną :wink: pierwotna wersja mego postu została wykasowana przez Keseya. Poniżej odtworzona wersja zbliżona do oryginału:

constantine pisze:£adnie się ultimo rozpisałaś na temat podstaw prawnych do przeprowadzania t.t. procedury. Sam kilka lat temu te badania przechodziłem i wg mnie mierzą one tyle co coroczny przegląd w samochodzie - płacisz 100 czy 200PLN za to, że pan ze stacji kontroli pojazdów łaskawie potwierdzi, że światła działają i hamulec ręczny trzyma.

Przechodzisz te badania, a za kilka lat wchodzisz do kina i strzelasz do kilkunastu osób...

Podejrzewam, że gro się ze mną nie zgodzi, ale wg mnie to kolejny pic na wodę, nic więcej! Kolejna dodatkowa procedura polegająca na naciąganiu kandydatów na kuratorów społecznych, żeby ich zniechęcić do pełnienia funkcji. Te badania nic nie mierzą! Generują jedynie koszty osób zapalonych do tego zawodu.


Ze względu o którym piszesz, ważne jest aby badania przeprowadzone zostały rzetelnie, przez uprawnionego psychologa stosującego odpowiednie narzędzia. Być może masz inne doświadczenia w tym względzie? Inną sprawą jest, że badań nie przeprowadza się cyklicznie.
Zgodzisz się ze mną, że praca kuratora sądowego jest na tyle trudna, że samo kryterium "chęci spróbowania" czy "zapału" jest niewystarczające (co nie oznacza, że kryterium zdrowotne jest tu kluczowe).
Oczywiste jest , że wymóg przeprowadzenia przez kandydata na kuratora społecznego kosztownych badań potwierdzających odpowiedni stan zdrowia, ze względu na status kuratora realizującego powierzone mu zadania społecznie, powinien skutkować zwrotem poniesionych kosztów na te badania, w przypadku powołania danej osoby do pełnienia funkcji. Winno to znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich przepisach.

jarosj pisze:Z całym szacunkiem dla pani Gromek i jej komentarza, ultimo, to żądanie od kandydata na ks płatnego badania lekarskiego jest oczywistym bezprawiem, bo przepis który cytujesz odnosi się do kz i żaden komentarz tego nie zmieni. Inna sprawa, że sądy i kuratela obecnie w wielu przypadkach na takim bezprawiu stoi i jak sobie jakiś prezes, czy KO coś tam wymyśli, to tak musi być.


Kryterium na które się powołuję nie jest kwestią implikowaną z komentarza, a wynika wprost z zacytowanych przeze mnie przepisów ustawy o kuratorach sądowych i odnosi się zarówno do kuratorów zawodowych jak i kuratorów społecznych.

Inko, Lucindo....mam wrażenie, że w postach zastosowałyście skrót myślowy, który mógłby zostać różnie odebrany przez potencjalnego kandydata. Jak rozumiem, kandydatów wybieracie sami spośród osób spełniających kryteria ustawowe w zakresie odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia zawodowego itp?
Ostatnio zmieniony 21 lip 2012, 13:23 przez Ultima, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy

Postautor: lucinda » 21 lip 2012, 10:29

ultima pisze:kandydatów wybieracie sami spośród osób spełniających kryteria ustawowe w zakresie odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia zawodowego itp?

Oczywiście tak jest :D
Po spełnieniu kryteriów ustawowych, dalszej weryfikacji dokonuje kurator zawodowy, który będzie pracował z tym kuratorem społecznym.
Ja osobiście stosuję rozmowę kwalifikacyjną, z własnymi "narzędziami weryfikacyjnymi" :wink:
Awatar użytkownika
lucinda
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1686
Rejestracja: 06 wrz 2009, 16:04
Podziękował : 416 razy
Otrzymał podziękowań: 163 razy

Postautor: constantine » 21 lip 2012, 12:09

lucinda pisze:U nas sie tego nie wymaga, badania ks przechodzą u lekarza medycyny pracy-bezpłatnie, gdzie sa kierowani przez sąd.
Drzewiej różnie to bywało :wink: , ale od jakichs paru lat ks wybieramy sami.

I tak powinno być, bo to kz bierze odpowiedzialność za poziom pracy swoich ks.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Postautor: response » 10 sie 2012, 19:06

---------- 01:14 22.07.2012 ----------

Dziekuję Wam za odpowiedzi. Czyli chodzi o badania psychologiczne. Dopytam jeszcze kierownika, natomiast powiem szczerze, ze sprawdze, czy w 2-óch pozostałych rejonowych są podobne wymogi :) Chociaz przypuszczam, ze wszystkie 3 ustalily podobnie... Pozdrawiam:)

---------- 19:06 10.08.2012 ----------

okazuje sie, że zespoly kuratorskie sądów rejonowych w jednym mieście róznią się w kwestii podejścia do rekrutacji kuratorów społecznych. W jednym jest wymagane cv, podanie, wypis z krk i te nieszczęsne badania za 200zł, w drugim - tylko podanie i cv. Nie sądziłam, ze bedą aż takie róznice, zwlaszcza ze sąsiadują ze sobą niemal drzwi w drzwi.
pozdrawiam
response
response
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2012, 11:13
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postautor: IaWa » 12 sie 2012, 22:04

witam
ja pomimo, że kuratorem społecznym jestem od 2008 r. w tym roku musiałam zrobić badania psychologiczne koszt 150 zł plus oczywiście zaświadczenie od lekarza medycyny pracy też płatne, bo Sąd nie kierował do swojego lekarza
oczywiście o zwrocie za ww. badania nie ma co mówić, nie ma pieniędzy :(
IaWa
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 24
Rejestracja: 13 mar 2010, 16:59
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: tulipanna555 » 13 sie 2012, 17:49

jak widać każdy Sąd ma swoje procedury. Podobnie jak w innych kwestiach dotyczących naszej pracy :)
Nie ma bardziej stronniczego świadka i okrutniejszego oskarżyciela niż sumienie dręczące każdego z nas - Polipiusz
tulipanna555
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 338
Rejestracja: 23 lip 2011, 8:45
Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość