Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Postautor: alicjamik » 07 lis 2014, 10:17

Witam
Ukończyłam studia prawnicze i bardzo chciałabym sie dostać na aplikacje kuratorska, z racji tego ze marze o tym od dawna.
Chciałabym sie właściwie przygotować do egzaminów ale moj problem polega na tym, ze nie wiem jaka literaturę powinnam przeczytać aby zdobyć podstawowa wiedzę z zakresu psychologi i pedagogiki.
Bardzo prosze o pomoc o wskazanie 2/3 tytułów książek ktore powinnam przeczytać aby poradzić sobie na teście. Przeszukalam prawie całe forum i nieznalazlam odpowiedzi na dręczące mnie pytanie. Chodzi o podstawowe zagadnienia z tych dziedzin, podstawowe pojęcia , ktore powinnam poznać przed przystąpieniem do egzaminu ewentualnie jakaś stronę internetowa która pomogłaby mi zapoznać sie z ta wiedza, wiem ze większość kandydatów to osoby po resocjalizacji psychologi, ale chciałabym spróbować a kompletnie nie wiem z czego mam sie uczyć bo tak jak z prawa wypisane są konkretne ustawy tak z zagadnień psychologi, pedagogiki i resocjalizacji nie ma żadnych konkretów, prosze o pomoc
alicjamik
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2014, 10:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Postautor: constantine » 07 lis 2014, 11:16

Właściwie to trudno by chyba było polecić jakąś szczególną książkę. Osoby, które ukończyły psychologię/resocjalizację przeważnie kuleją z prawem, Ty masz przewagę w zagadnieniach prawniczych, więc szanse się wyrównują.
A tak na marginesie nigdy nie przestanie mnie zadziwiać ta fascynacja zawodem kuratora. Sam dostałem się parę lat temu bez większych problemów. Teraz myślę, że mogłem w międzyczasie ukończyć prawo i pójść w pi..u, bo szkoda na to czasu.
Dlatego najchętniej doradziłbym Ci raczej uderzanie w kierunku ukończonych studiów - dziewczyno rób aplikacje prawniczą, a nie kuratorską!!! :wink:
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Postautor: Czcibor » 07 lis 2014, 11:48

Jak ja przystępowałem do konkursu na aplikację to chcieli ode mnie:

- metodyka pracy kuratora sądowego
- regulacje prawne dotyczące funkcjonowania kurateli sądowej
- wiedza interdyscyplinarna z zakresu nauk pedagogiczno-psychologicznych, socjologicznych i prawnych.
- wiedza z zakresu współczesnej polityki społecznej
- szerokiej wiedzy ogólnej.

Tak jak Ty szukałem książek które mam przeczytać, starałem się odkopać książki, notatki ze studiów (dużo rzeczy było przeterminowanych z tej wiedzy). Przeczytałem też konstytucję RP. Kodeksy. Najwięcej dały mi jednak rozmowy z Kuratorami Zawodowymi z mojego SR, ukierunkowały i od tego momentu było łatwiej :)

Powodzenia :)
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.

- Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Czcibor
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 147
Rejestracja: 08 wrz 2012, 11:04
Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 33 razy

Re: Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Postautor: alicjamik » 07 lis 2014, 14:08

No właśnie próbowałam i na adwokacka, i na radcowska ale za każdym razem brakowało mi punktów, moze znowu będę podchodzić za rok a póki co pojawiło sie ogłoszenie ze jest nabór na ta aplikacje i chciałabym spróbować, bo kiedyś sie tym interesowałam. Najbardziej mnie wkurza właśnie to sformułowanie " wiedza z zakresu........" I nie wiadomo czego sie uczyć bo tego jest masa, a z tego co wiem są jakieś pytania opisowe, czy ktoś mógłby mi napisać przykładowe pytania opisowe?
Czyli najważniejsza jest terminologia tak? Pojęcia? Ogólne z pedagogiki psychologi i resocjalizacji? I ostatnie pytanie czy fakt ze nie byłam kuratorem społecznym w jakikolwiek sposób odbiera mi szanse na zostanie kuratorem zawodowym? Czy ktoś sie dostał na taka aplikacje bez tego doświadczenia ?
alicjamik
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2014, 10:06
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Postautor: constantine » 07 lis 2014, 15:47

Brak doświadczenia nie wyklucza, ale faktycznie po przejściu testu pisemnego na rozmowie przydaje się wiedza praktyczna.
Musisz być przygotowana na wiedzę w zakresie takiej tajemnej terminologii jak metoda casework, network itp. pierdoły, które nie mają praktycznie żadnego zastosowania i znaczenia w praktyce.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Postautor: ekohman » 07 lis 2014, 21:13

Spróbuj zapoznać się z książką P.P. Tadeusza Jedynaka i Krzysztofa Stasiaka "Metodyka pracy kuratora.."
czy jesteś kuratorem społecznym? może zacznij od tego punktu i przekonaj się , czy jest to praca dla ciebie, z doświadczenia wiem, że nie każda chętna i wykształcona osoba nadaje się do zawodu kuratora.
ekohman
 
Posty: 8
Rejestracja: 27 cze 2012, 22:23
Podziękował : 1 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Psychologia pedagogika- prośba o pomoc

Postautor: Ultima » 08 lis 2014, 16:50

ekohman pisze:Spróbuj zapoznać się z książką P.P. Tadeusza Jedynaka i Krzysztofa Stasiaka "Metodyka pracy kuratora.."
czy jesteś kuratorem społecznym? może zacznij od tego punktu i przekonaj się , czy jest to praca dla ciebie, z doświadczenia wiem, że nie każda chętna i wykształcona osoba nadaje się do zawodu kuratora.



Witaj Alicjamik na forum!
Jak słusznie zauważył Ekohman, warto abyś najpierw zorientowała się z czym wiąże się praca kuratora i na czym faktycznie polega.
Jeśli chodzi o zakres lektur to trudno coś konkretnego zaproponować, ponieważ nauki socjo-psycho-pedagogiczne obejmują całą masę wiedzy.
Możesz spróbować zapoznać się np. z Resocjalizacją red. B. Urban, J.M. Stanik (t1, t.2)
Dziec­ko jest chodzącym cu­dem, je­dynym, wyjątko­wym i niezastąpionym. Phil Bosmans.
Awatar użytkownika
Ultima
Admin
Admin
 
Posty: 1352
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:58
Lokalizacja: UE
Podziękował : 754 razy
Otrzymał podziękowań: 488 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości