Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Postautor: adamadam » 16 lut 2016, 12:38

Witam,
Wygrałem konkurs na aplikację kuratorską. Obecnie pracuje jako psycholog w gimnazjum oraz prowadzę własną działalność gospodarczą świadczącą usługi psychologiczne ( własny gabinet, obsługa psychologiczna instytucji oświatowych). Czy rozpoczynając aplikację muszę uzyskać zgodę Prezesa Sądu Okręgowego na kontynuowanie aktualnych form zatrudnienia, pracy?
adamadam
 
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2016, 12:34
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Postautor: Pierre » 16 lut 2016, 18:55

Witam.
Gratuluję wygranej.
Temat, który Cie interesuje jest omówiony w tym wątku.

viewtopic.php?f=6&p=46288#p46288

Dotyczy on jednak pracy dodatkowej dla kuratorów zawodowych.

Art. 15 Ustawy wskazuje, że wymagana jest zgoda.
Natomiast Art. 77 Ustawy stanowi, że do aplikantów kuratorskich stosuje się odpowiednio przepisy art. 14 ust. 1 i 6, art. 19 i 20.=, czyli ów art. 15 nie ma tu wymienionego.

Nie wyobrażam sobie jednak sytuacji, w której aplikant podejmowałby dodatkowe zatrudnienie bez wiedzy kuratora okręgowego i prezesa SO.

Z praktyki wygląda to tak, że wszystko w zakresie dodatkowej pracy kuratora zawodowego i aplikanta zależy od kuratora okręgowego, który dla prezesa SO opiniuje Twój wniosek i prezesa sądu okręgowego, który tą opinią nie jest związany.

Znane mi są przypadki, gdzie kurator zawodowy w pełni swojej prawdomówności zwrócił się z wnioskiem o pozwolenie na działalność gospodarczą i zgody nie otrzymał, pomimo faktu, że niby w cale nie musi pytać, oraz przypadek, a dokładnie dwa, gdzie aplikant kuratorski prócz aplikacji pracował normalnie w dotychczasowej pracy w oparciu o umowę o pracę.

Z pewnością jednakże większe jest prawdopodobieństwo uzyskania zgody przez kuratora niż aplikanta - gdyż wymiar pracy kuratora jest określany wymiarem jego zadań, czyli nienormowany czas pracy, a aplikant kuratorski pracuje w oparciu o umowę o pracę na czas określony w pełnym wymiarze czasu pracy - bez zadaniowości, czyli trudniej w teorii byłoby mu pogodzić aplikację z pracą dodatkową.

Wszyscy aplikanci których znam a którzy wnioskowali o takie zgody uzasadniali to głównie faktem, iż wynagrodzenie aplikanta w okresie aplikacji było głodowe - nie wiadomo jak teraz SO będzie się do tego odnosiło po zwiększeniu mnożnika wynagrodzenia dla aplikanta w stopniu największym ze wszystkich stopni kuratorskich.

Wszystko jest względne ale próbować zawsze można.

Powodzenia.
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Re: Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Postautor: madzer » 18 lut 2016, 21:35

Witaj w naszym gronie!
Też pracuję dodatkowo, uzyskałam zgodę Prezesa SO, nie było z tym problemu, ale podejmując pracę byłam już doświadczonym kuratorem. Może byc Ci trudno zwyczajnie się wyrobić ze wszystkim, zwłaszcza na początku, kiedy poza pracą trzeba się uczyć, czytać no i zdać egzamin,ale myślę że warto próbować. Życzę powodzenia
madzer
 
Posty: 1
Rejestracja: 09 sie 2011, 12:13
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Postautor: morphine » 19 lut 2016, 9:41

Na marginesie tylko dodam,że aplikacja może być w wymiarze 1/2 etatu. Tak jest w SO Częstochowa. Wtedy jest czas na aplikację i na działalność gospodarczą i inną pracę.
morphine
UpLinker
UpLinker
 
Posty: 2072
Rejestracja: 11 lut 2008, 18:32
Podziękował : 345 razy
Otrzymał podziękowań: 205 razy

Re: Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Postautor: ruska_spirala » 26 lut 2016, 1:17

Witaj :-)
Gratuluję wygranej,bo podejrzewam, że braliśmy udział w tym samym konkursie ;-)
Pewnie bym poinformowała KO o dodatkowym zajęciu.
A swoją drogą, to czy uważasz, że lista rezerwowa ma szansę się wyczerpać przez rok?
Pozdrawiam
ruska_spirala
 
Posty: 70
Rejestracja: 22 lip 2008, 12:27
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Postautor: anca » 18 mar 2016, 14:35

morphine pisze:Na marginesie tylko dodam,że aplikacja może być w wymiarze 1/2 etatu. Tak jest w SO Częstochowa. Wtedy jest czas na aplikację i na działalność gospodarczą i inną pracę.


hmmm..ciekawe...a skąd taki wymiar aplikacji???...na pół etatu??..dziwne....nie słyszałam o takiej opcji...
anca
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 408
Rejestracja: 26 kwie 2005, 17:30
Podziękował : 24 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Aplikacja kuratorska a kontynuacja pracy zawodowej

Postautor: Pierre » 18 mar 2016, 16:34

Czego nasza kuratorska rzeczywistość nie widziała. Brałem udział w aplikacji, gdzie cześć teoretyczna była łączona dla aplikantów z dwóch sądów okręgowych. Z jednego byli właśnie na pół etatu z pozwoleniem na pracę dodatkową - pracowali w dotychczasowych firmach, które zmniejszyły im wymiar czasu pracy o połowę.
Można? No można. Choć w ustawie nie ma takiej opcji dosłownie. :)
Awatar użytkownika
Pierre
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 130
Rejestracja: 26 cze 2010, 15:16
Podziękował : 52 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości