Kara ograniczenia wolności

Tematy związane z powoływaniem kuratorów społecznych, aplikacją kuratorską, egzaminem, odbywaniem praktyk studenckich, pisaniem prac dyplomowych itd. Ogólnie: pytania i odpowiedzi, które zainteresują kandydatów do zawodu i pełnienia funkcji kuratora, studentów, uczniów, aplikantów ...

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Kara ograniczenia wolności

Postautor: ważka24 » 02 cze 2014, 18:33

Szanowni Użytkownicy forum,
Potrzebuję pomocy na temat pracy kuratora przy karze ograniczenia wolności. Konkretne pytanie brzmi : Czy kurator obejmujący sprawę na pierwszym spotkaniu ze skazanym w sądzie przy informowaniu go o oboowiązkach , terminach itd. musi przeprowadzać z nim wywiad dotyczący sytuacji życiowej, uzależnieniach ?? Piszę pracę magisterską na temat k.o.w. , przeprowadzałam badania aktowe w sądzie , ale do dziś nie wiem czy jest to obowiązek kuratora , ma do tego gotowy kwestionariusz , ktory musi wypełnić i dołączyć do akt??

Z góry dziękuje za odpowiedź
Uwaga moderatora: ultima
Witaj. Temat przeniosłam do właściwego działu.
ważka24
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 cze 2014, 18:25
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: constantine » 02 cze 2014, 23:49

Z tego co wiem, to kodeks karny wykonawczy nie nakazuje przeprowadzać wywiadu - dlatego co sąd, to obyczaj. Akurat u mnie jest przyjęty gotowy druk, w którym przeprowadzamy krótki kwestionariusz ogólnej sytuacji życiowej.
Pióro może być okrutniejsze od miecza!
Pomysły MS zbliżają nas do Kosmosu...

Za ten post autor constantine otrzymał podziękowanie od
ważka24(04 cze 2014, 14:54)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
constantine
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1446
Rejestracja: 06 mar 2009, 12:13
Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: Aurelius » 03 cze 2014, 0:10

Jakie czynności wykonuje sądowy kurator zawodowy przy wykonywaniu orzeczenia o karze ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej (zastępcza forma kary grzywny) reguluje Kodeks karny wykonawczy (art. 53-66), a szczegółowo rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 lutego 2013 r. w sprawie sposobu wykonywania obowiązków i uprawnień przez kuratorów sądowych w sprawach karnych wykonawczych (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0130000335). A dokładnie przepisy od paragrafu 28 do paragrafu 34. Obowiązkiem kuratora jest wysłuchanie skazanego (patrz art. 57 par. 1 k.k.w., jak i par. 28 ust. 2 cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości), albowiem dopiero po wysłuchaniu skazanego, kurator określa rodzaj, miejsce i termin rozpoczęcia pracy oraz omawia ze skazanym sposób wykonywania kary ograniczenia wolności lub pracy społecznie użytecznej. W ramach takiego wysłuchania, kurator zbiera m.in. od skazanego informację, które dotyczą jego osobistej sytuacji, albowiem może się okazać, że taki skazany posiada jakieś ograniczenia, które nie pozwalają na skierowanie go do pracy społecznej - np. może się okazać, że jest to osoba niepełnosprawna ze stałą niezdolnością do pracy lub wymagająca pracy tylko w warunkach zakładu pracy chronionej. Wszelkie uzależnienia czynne też mają tutaj znaczenie. Są to ważne informację z punktu widzenia art. 55 par. 2 k.k.w., albowiem jeśli są jakieś przeciwwskazania do wykonywania przez skazanego pracy społecznej, które nie są przez niego zawinione, to kurator w ramach takiej organizacji może składać do sądu różne wnioski, np. o odroczenie wykonania kary ograniczenia wolności lub zmianę formy kary ograniczenia wolności. Ponadto w ramach takiego wysłuchania, kurator przed wszystkim uzyskuje informacje zwrotną od skazanego, czy on w ogóle jest zainteresowany wykonaniem obowiązku pracy społecznej i wyraża na to zgodę, albowiem jeśli skazany oświadczy, że nie wyraża takiej zgody (ma do tego prawo - nie ma pracy przymusowej), to kurator wtedy obligatoryjnie kieruje do sądu wniosek o zastępczą karę pozbawienia wolności lub aresztu (patrz art. 57 par. 2 k.k.w.). Nie ma określonego przepisami wzoru takiego kwestionariusza, jak np. w przypadku wywiadu z art. 214 k.p.k. Kurator zazwyczaj takie informacje sporządza w postaci noty urzędowej. Jeśli są kwestionariusze, to są one opracowane indywidualnie przez dany ZKSS lub okręg sądowy. Polecam jednocześnie do poczytania ostatniego wydania Komentarza do Kodeksu Karnego Wykonawczego autorstwa K.Postulskiego (art. 53 - 66) lub np. opracowanie K.Stasiaka - http://www.kuratorzy.gda.pl/node/612 , jak również monografię R.Giętkowskiego, pt. Kara ograniczenia wolności w polskim prawie karnym. Czytając jednak te dwie ostatnie pozycje, musisz wiedzieć, że są one w części nieaktualne, albowiem powstały, kiedy była jeszcze możliwość zamiany kary ograniczenia wolności na zastępczą karę grzywny. Obecnie takiej możliwości już nie ma. W tamtym okresie, kiedy istniała taka możliwość, pożądanymi informacjami, które zbierał od skazanego kurator, były informacje dotyczące sytuacji materialnej skazanego.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek

Za ten post autor Aurelius otrzymał podziękowania - 2
ksb(03 cze 2014, 0:42), ważka24(04 cze 2014, 14:54)
Ocena:8%
 
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: ksb » 03 cze 2014, 0:42

Czołem biję Aureliusie! Nikt nie zrobiłby tego lepiej!
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: ważka24 » 04 cze 2014, 12:13

constantine pisze:Z tego co wiem, to kodeks karny wykonawczy nie nakazuje przeprowadzać wywiadu - dlatego co sąd, to obyczaj. Akurat u mnie jest przyjęty gotowy druk, w którym przeprowadzamy krótki kwestionariusz ogólnej sytuacji życiowej.


Czy mogłabym prosić o podanie pkt , które w takim gotowym druku się znajdują? Bo muszę przeprowadzić studium przypadku i fajnie byłoby mieć taki wzór.
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi .
Mam jeszcze pytanie odnośnie zamiany formy k.o.w. Czy można po orzeczeniu prac społecznie użytecznych wnieść wniosek o zamianę na potrącanie wynagrodzenia przy odpowiedniej argumentacji kuratora? Bądź odwrotnie zamienić potrącanie na prace społeczne?
ważka24
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 cze 2014, 18:25
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: jarosj » 04 cze 2014, 12:26

Ważka, ale ty przeczytałaś przepisy kkw? Bo piszesz magisterke, zrobiłaś badania aktowe, a tak piszesz, jakbyś nie zajrzała do kkw.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: ważka24 » 04 cze 2014, 12:30

W kodeksie jest mowa o możlwiości zamiany kary : "W szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równo-ważne 10% wynagrodzenia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym" . Czyli sytuacja odwrotna nie wchodzi w grę?

-- 04 cze 2014, 12:31 --

Czytalam kodeks ;) W badaniach aktowych takiej sytuacji nie miałam , dlatego pytam żeby być pewną w 100% .

-- 04 cze 2014, 12:39 --

Spotykałam się jedynie z sytuacją wniosku o orzeczenie wobec skazanego zastępczej kary grzywny w zamian za prace na cele społeczne.
ważka24
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 cze 2014, 18:25
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: jarosj » 04 cze 2014, 13:21

Ważka zastanów się. Pytasz czy kow z obowiązkiem pracy można zamienić na kow z potrąceniami, a później cytujesz art. 63a kkw, z którego to wynika.
Awatar użytkownika
jarosj
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2588
Rejestracja: 02 gru 2005, 21:05
Podziękował : 81 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: ważka24 » 04 cze 2014, 14:49

To chyba lepiej ,że najpierw pytam ,a potem cytuję niż miałoby być odwrotnie :)..... Chodziło mi przede wszystkim o sytuację odwrotną .... czy z potrącenia można przejść na prace na cele społeczne również z konkretnym uzasadnieniem kuratora..np. strata pracy i dalsza niemożność spłacania zobowiązania czy od razu kieruje się wniosek o zastępczą karę aresztu.
ważka24
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 cze 2014, 18:25
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: Aurelius » 04 cze 2014, 22:40

Ważka nie obraź się, ale odnoszę subiektywne wrażenie, że mimo, iż kodeks karny wykonawczy czytałaś, to nadal pewnych rzeczy nie rozumiesz i nie ogarniasz. Ciężko jest komuś, kto nie miał do czynienia z praktyką, ogarnąć, zrozumieć język ustawowy, kodeksowy i wyłapać pewne, bardzo istotne różnice, niuanse. Musisz po prostu sięgnąć do komentarza dla tych przepisów. Jako magistrantka, znajdująca się już na etapie pisania pracy magisterskiej, nie możesz sobie pozwolić na pewne błędy, które byłyby dopuszczalne np. przy rozprawce zadanej na I roku studiów. Otóż, jako osoba pisząca pracę magisterską o karze o.w. musisz wiedzieć, że w rozumieniu prawa karnego wykonawczego, jak i nomenklatury przez to prawo stosowanej jest istotna i bardzo zasadnicza różnica między karą ograniczenia wolności a pracą społecznie użyteczną! Jeśli potraktować Twoje pytanie serio, - czy można po orzeczeniu pracy społecznie użytecznych wnieść wniosek o zamianę na potrącanie wynagrodzenia przy odpowiedniej argumentacji kuratora? - to odpowiedź brzmi tak. Wnieść można i owszem, lecz taki wniosek jest w całości bezprzedmiotowy, albowiem do pracy społecznie użytecznej stosuje się tylko niektóre przepisy, które dotyczą kary ograniczenia wolności. Wśród tych przepisów, które stosuje się, nie ma art. 63a k.k.w. Postępowanie zainicjowane takim wnioskiem zostanie więc albo przez sąd umorzone, albo taki wniosek z hukiem zostanie oddalony. Teraz do meritum: praca społecznie użyteczna w rozumieniu kodeksowym, to nic innego, jak zastępcza forma kary grzywny. Natomiast kara ograniczenia wolności to jedna z zasadniczych kar dopuszczalnych w naszym systemie prawnym. Może być z obowiązkiem wykonywania kontrolowanej nieodpłatnej pracy na cele społeczne lub dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Niedostrzeganie zatem w pracy magisterskiej różnicy pomiędzy karą ograniczenia wolności a zastępczą formą kary grzywny, jaką jest praca społecznie użyteczna, dyskwalifikuje taką pracę magisterską.

Odnośnie Twojego pytania, czy jest możliwość zmiany formy wykonywanej kary ograniczenia wolności z obowiązkiem pracy społecznej na potrącenia i odwrotnie, tj. z potrąceń na obowiązek pracy społecznej, to odpowiedź na to pytanie znajdziesz w Komentarzu do Kodeksu karnego wykonawczego autorstwa Z.Hołdy i K.Postulskiego. Ponownie zachęcam Cię do zapoznania się z tą pozycją. Co do wnioskowania przez kuratora zawodowego o zmianę formy kary o.w. z potrąceń na pracę społeczną, to obecnie kuratorzy nie kontrolują i nie organizują wykonywania kary ograniczenia wolności w takiej formie, tj. potrąceń. Tę formę kary kontroluje sobie wydział wykonawczy w sądzie. W myśl art. 56 par. 1 k.k.w. do zespołu kuratorskiej służby sądowej powinny być przesyłane tylko takie orzeczenia, które dotyczą wykonania kary ograniczenia wolności z obowiązkiem nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Piszesz też, że jedyny wniosek, z którym się spotkałaś to ten o orzeczenie zastępczej kary grzywny. Mam nadzieję, że masz świadomość, iż aktualnie jedyną karą zastępczą, jaką dopuszcza się w przypadku uchylania się od kary ograniczenia wolności jest zastępcza kara pozbawienia wolności lub aresztu w przypadku wykroczenia.
Nasze życie publiczne i społeczne będzie przecież takie jakim go uczynimy. Nikt nie zrobi tego za nas, ale i nikt nie powinien tego robić bez nas. (...) Tylko oportuniści i ludzie leniwi sądzą, że jest inaczej, wizjonerzy i liderzy z prawdziwego zdarzenia stawiają sobie zadania i z uporem godnym słusznej sprawy dążą do ich zrealizowania.
prof. Zbigniew Lasocik

______________
Obrazek
Awatar użytkownika
Aurelius
VIP
VIP
 
Posty: 2836
Rejestracja: 17 sty 2006, 0:09
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 277 razy

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: ważka24 » 05 cze 2014, 17:10

Przede wszystkim dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Oczywiście masz rację co do tego ,że mi jako osobie nie mającej żadnej praktyki bardzo ciężko jest czytać i rozumieć suche przepisy z kodeksu. Co do komentarzy do kodeksu czytałam Stefana Lelentala, ale wiadomo ,że niektóre rzeczy są nieaktualne,ale to co obowiązuje jest wyjaśnione w dość przystępny sposób. Co do pomyłki w nazewnictwie wynika to tylko ze słabego jeszcze obeznania w języku prawniczym. Oczywiście różnice jak najbardziej rozumiem, w pracy pomyłki takiej nigdzie nie ma i rzeczywiście muszę uważać , że w słowniku prawniczym nie można sobie pozwolić na zamienniki bo to już oznacza inną sytuację prawną. Dlatego tym bardziej dziękuje za wyrozumiałość i chęci,aby wskazać mi na spokojnie błąd bez złośliwości. I oczywiście wiem ,że zastępcza kara to kara pozbawienia wolności bądź kara aresztu. :-D
ważka24
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 cze 2014, 18:25
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Kara ograniczenia wolności

Postautor: lou » 16 mar 2015, 22:35

Witam, proszę o pomoc...
są mi potrzebne informacje na temat kary ograniczenia wolności orzekanej w postaci pracy społecznie użytecznej w stosunku do emerytów, rencistów-może ktoś spotkał się z publikacjami, w których jest coś napisane na ten temat. Bo w tych, które przeczytałam jest tylko mowa odnośnie 2 formy kow, że niemożliwym jest orzekanie potraceń w stosunku do emerytów, rencistów, itp.-jeśli nie są dodatkowo zatrudnieni. A co z tymi którzy są tylko i wyłącznie na emeryturze lub rencie- czy można zatem orzec wobec nich kow w postaci pracy społ.? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
lou
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 mar 2015, 22:04
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: lou » 16 mar 2015, 22:37

będę wdzięczna również za jakieś informacje na powyższy temat- może któryś z kuratorów miał do czynienia z takim orzeczeniem.... dziekuję
lou
 
Posty: 2
Rejestracja: 16 mar 2015, 22:04
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

Re: Kara ograniczenia wolności

Postautor: ksb » 17 mar 2015, 0:39

Z publikacjami się nie spotkałam, ale z praktyki wiem,iż fakt, że ktoś jest emerytem lub rencistą, nie oznacza, że nie można wobec niego orzec kow czy pracy na cele społeczne. Istotne jest, czy może pracować tzn. nie posiada orzeczenia o niezdolności do pracy oraz to, czy zakład pracy przyjmie go do jej wykonywania.
Póki co, sąd nie ma obowiązku badać zdolności do pracy przy orzekaniu kary ograniczenia wolności. Dlatego są kłopoty i każdy radzi sobie , jak może. Spotkałam się z praktyką, że ZUS dokonywał potrąceń z emerytury.
ksb
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 1066
Rejestracja: 19 lut 2008, 21:15
Lokalizacja: Galicja
Podziękował : 88 razy
Otrzymał podziękowań: 46 razy


Wróć do Chcę zostać kuratorem, jestem studentem, potrzebuję pomocy ...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości