Nadzór nad zakazem zbliżania w formie dozoru elektronicznego

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Nadzór nad zakazem zbliżania w formie dozoru elektronicznego

Postautor: mono » 07 lut 2019, 23:16

Witam,
czy uważacie, że istnieje możliwość orzeczenia w trakcie wykonywania nadzoru nad wykonaniem środka karnego w postaci zakazu zbliżania się do osoby pokrzywdzonej , na wniosek osoby pokrzywdzonej, zbliżeniowego dozoru elektronicznego, czy możliwość taka istnieje tylko i wyłącznie w momencie wydawania wyroku?
Przeglądałem orzecznictwo i komentarze i jak zwykle gdy jest problem , to nie ma odpowiedzi....
Tylko u Postulskiego znalazłem, iż dopuszcza możliwość stosowania art. 43l gdy sąd penitencjarny, zezwalając na odbywanie kary w SDE, orzeka obowiązek powstrzymywania się od zbliżania do określonej osoby ....
Czy można z tego wywodzić prawo do domagania się przez osobę pokrzywdzoną wykonywania nadzoru w formie zbliżeniowego dozoru elektronicznego już po wydaniu wyroku ustanawiającego "zwykły" nadzór?
Będę wdzięczny za wypowiedzi i Wasze opinie (pokrzywdzona osoba dość mocno obawia się skazanego i jest zainteresowana takim rozwiązaniem)
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Nadzór nad zakazem zbliżania w formie dozoru elektronicz

Postautor: mono » 08 lut 2019, 12:43

mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"

Za ten post autor mono otrzymał podziękowanie od
Ultima(08 lut 2019, 13:01)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: Nadzór nad zakazem zbliżania w formie dozoru elektronicz

Postautor: magdasia » 08 lut 2019, 13:30

No, ale chyba nie ma w nim odpowiedzi na postawione przez Ciebie pytanie, a sama jestem ciekawa jak to jest.
magdasia
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 300
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:02
Podziękował : 85 razy
Otrzymał podziękowań: 57 razy

Re: Nadzór nad zakazem zbliżania w formie dozoru elektronicz

Postautor: amator » 08 lut 2019, 14:15

Witam, zastanawiałem się kiedyś nad tym tematem, przy okazji któregoś szkolenia z SDE dyskutowaliśmy z gen.Nasiłowskim i B.Wilamowską, doszliśmy do wniosku że nie ma takich możliwości prawnych. Moim skromnym zdaniem rozszerzenia wymagałby art.184a&1 kkw w którym jest mowa o doprecyzowaniu orzeczonego już środka karnego. Z tego co wiem ustawodawcy rozważają wprowadzenie takiej opcji aby lepiej wykorzystywać możliwości SDE. Osobiście jestem za takim rozwiązaniem, najlepiej na wniosek kuratora, w trakcie nadzoru nad środkiem karnym to my pierwsi widzimy potrzebę wzmożenia kontroli. Nadzór w SDE na pewno wzbudziłby respekt u skazanych i uniknęlibyśmy wielu sytuacji ich naruszenia.
Awatar użytkownika
amator
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 76
Rejestracja: 06 lis 2005, 0:19
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Nadzór nad zakazem zbliżania w formie dozoru elektronicz

Postautor: Katasza » 08 lut 2019, 16:35

Można by wprowadzić mechanizm podobny do tego z zakazu prowadzenia pojazdów- tam jest możliwość zmiany formy wykonywania zakazu.

Wysłane z mojego Lenovo K53a48 przy użyciu Tapatalka
Katasza
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 36
Rejestracja: 31 mar 2011, 19:07
Lokalizacja: Poland, Łódź
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 21 razy


Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron