dozór elektroniczny

Tematy związane z funkcjonowaniem kuratorskiej służby sądowej do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych

Moderatorzy: Ultima, BBG, Sasquatch

Re: dozór elektroniczny

Postautor: mono » 08 lut 2019, 12:44

Nadzór nad zakazem zbliżania w SDE
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/syst ... 68674.html
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Martinov » 22 lut 2019, 14:26

W przestrzeni publicznej od dawna buduje się taki oto ( w uproszczeniu ) obraz funkcjonowania sde - przyznaje go Sąd, a prowadzi SW. Dlaczego zatem mam wrażenie, że coraz więcej czynności wykonuje "za nich"...? Modyfikacji harmonogramu co do zasady miał dokonywać Sąd - coraz częściej zgłaszają się do mnie skazani z harmonogramem "od czapki", którym Sąd "powiedział", że ma się zgłosić do kuratora to mu odpowiednio dostosuje harmonogram. Albo z harmonogramem ustalonym tylko na trzy dni od zwolnienia z ZK. Żeby było śmieszniej, to np. kilkukrotnie wnioski skazanych ( których sam pouczałem, iż należy złożyć wniosek w Sądzie ) o zmianę harmonogramu Sąd odsyłał do ZKSS. Ostatnio nawet zgłosił się skazany, któremu omyłkowo dodano w systemie 2 miesiące kary, twierdząc, że pracownicy SW kazali mu się z tym zgłosić do kuratora... Czy to brak szacunku dla Naszej pracy, lenistwo czy niedouczenie?

Za ten post autor Martinov otrzymał podziękowania - 2
margorita(26 lut 2019, 12:53), mono(22 lut 2019, 15:35)
Ocena:8%
 
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: mono » 22 lut 2019, 15:35

Martinov, stawiam na wygodę.
U nas też tak jest, co mnie wkurza, gdyż my powinniśmy robić to wyjątkowo zgodnie z przepisami, a w praktyce robimy to zawsze.
Z kolei wkurzało mnie podejście CM do ustawicznych naruszeń po 2-3 minuty przez całą dobę - prośby o wymianę urządzenia kierowane przeze mnie zlekceważyli pisząc, iż to błąd systemu a nie nadajnika.
Więc byłem upierdliwy i co naruszenie pisałem o wyjaśnienie czy wynikało ono z działania skazanego czy błędu systemu...
Jak przestali odpisywać zawiadomiłem Sąd że nie jestem w stanie zająć stanowiska co do naruszeń gdyż CM nie udziela odpowiedzi.... Wtedy wymienili urządzenia :mrgreen:
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Martinov » 22 lut 2019, 16:25

Co do samych naruszeń, to można odnieść wrażenie, że "nowe" UPD też stawiają na wygodę... Wcześniej potrafili nawet na miejscu skontrolować czy rzeczywiście skazanego nie ma na miejscu w trakcie naruszenia - i nie mógł się wypierać. Obecnie skazani widzą upd tylko przy montażu i demontażu urządzenia. Czekam tylko na zalecenia, żebyśmy my robili skazanym regularne naloty o każdej porze dnia i nocy... Jakość "nowych" urządzeń też wydaje się niższa niż poprzednich. Ale do tego, to już przecież się nikt nie przyzna.

Za ten post autor Martinov otrzymał podziękowania - 2
kesey(22 lut 2019, 17:29), magdasia(23 lut 2019, 0:55)
Ocena:8%
 
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Karolinakurator » 22 lut 2019, 20:33

Tak w ramach ciekawostki.. Ostatnio dozorowanemu zdejmowali bransoletkę u mnie pod biurem, oby nie czekać do powrotu do domu... Zanim dodałam w systemie notatkę z rozmowy z zakończenia dozoru, to już byl nieaktywny :lol:
Karolinakurator
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 14
Rejestracja: 28 wrz 2017, 12:56
Podziękował : 13 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: mono » 10 kwie 2019, 9:24

" Obroże poza swym sankcyjnym wymiarem dają ukaranym również możliwość stanięcia na nogi i spojrzenia na swe dotychczasowe czyny z perspektywy normalnego życia. Tak się może dziać, bo nie zrywają oni kontaktu z rodziną, nie tracą pracy, kontynuują naukę, leczenie lub terapię odwykową. To bardzo istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że taką karę często odbywają ludzie młodzi, przed którymi jeszcze kawał życia."

"Niestety, dotychczasowe doświadczenia i dobre oceny wystawiane dozorowi elektronicznemu nie przekonują części sędziów. Trudno to zrozumieć, gdy w grę wchodzi np. egzekwowanie zakazu zbliżania się do określonych osób czy miejsc. Jest to szczególnie ważne, gdy sprawca dopuścił się przemocy domowej. W dzisiejszych czasach więzienie, dozór policyjny czy kurator bynajmniej nie są najlepszym i jedynym sposobem monitorowania zachowania kogoś z wyrokiem na koncie. Szkoda, że niektórym sędziom trudno pozbyć się przekonania, że kara ma być tak uciążliwa, jak tylko się da. I na nic argumenty, że tak być nie musi. Wsadzenie za kratki wciąż jest uznawane przez niektórych za jedyny skuteczny sposób wyprostowania komuś życiorysu."

https://www.rp.pl/Opinie/304089908-Obro ... anski.html
mono

"Choćbyście mieli najlepsze ustawy, najlepszych sędziów,
to jeśli nie będziecie mieć zdolnych wykonawców kary,
możecie ustawy wrzucić do kosza, a wyroki sądowe spalić
"
Awatar użytkownika
mono
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 446
Rejestracja: 25 kwie 2017, 12:41
Podziękował : 259 razy
Otrzymał podziękowań: 391 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Sasquatch » 19 mar 2020, 17:23

Ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzić nadzwyczajne przepisy ustawowe dla wymiaru sprawiedliwości związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jest tam propozycja podwyższenia " górnej granicy orzeczonych kar lub sumy kar pozbawienia wolności, warunkującej możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, do 18 miesięcy. "

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/n ... iedliwosci

Zastanawiam się, czy nie będzie to generowało większej ilości wywiadów. I kiedy i jak je wykonać ???

Za ten post autor Sasquatch otrzymał podziękowanie od
magdasia(20 mar 2020, 1:32)
Ocena:4%
 
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Inka » 19 mar 2020, 21:51

słuszna uwaga
Inka
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 168
Rejestracja: 05 cze 2012, 16:52
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 20 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: BartK » 21 mar 2020, 16:32

Dozór elektroniczny w obecnej postaci to dla mnie żadna kara i podwyższając górną granicę do 18 miesięcy należałoby wprowadzić ograniczenia w możliwości pozostawania poza miejscem odbywania kary do przykładowo 6 godzin na dobę. Rozumiem praca, zakupy, ale to i tak lepsze niż odbywanie kary w tradycyjnej formie. Zresztą odbywanie kary w SDE nie jest przymusowe, jak komuś się nie będzie podobać te 6 godzin wolnego to może zostać w ZK. Zresztą z uwagi na wirusy obecne i przyszłe lepiej zostać w domu. Można też zlikwidować karę ograniczenia wolności na przykładowo weekendowe pozbawienie wolności w SDE w miejscu zamieszkania na kilka miesięcy. Nie wiem jak to teraz będzie z zakładami pracy po zakończeniu epidemii, a u mnie w zespole większość to przedszkola i szkoły.

Za ten post autor BartK otrzymał podziękowanie od
magdasia(07 kwie 2020, 0:47)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: kgb14 » 22 mar 2020, 9:07

Uważam, że SDE to żadna kara. Podwyższanie jej ( dopiero w tych czasach ) to już w ogóle nonsens.
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek

Za ten post autor kgb14 otrzymał podziękowanie od
magdasia(07 kwie 2020, 0:47)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Martinov » 22 mar 2020, 18:50

Skąd te 6 godz.? Praca w pełnym etacie to 8 godz. + dojazd... SDe ma sens jeśli skazany pracując, nie będąc obciążeniem dla rodziny ( i społeczeństwa ). I nie zgodzę się, że to żadna kara, kluczem jest odpowiedni dobór skazanych - dla części skazanych, którzy nie skalali się zatrudnieniem, konieczność codziennego chodzenia do pracy, powzięcia pełnej odpowiedzialności za utrzymanie rodziny itp. będzie bardziej dolegliwa, niż wakacje na koszt państwa w ZK. Tu widzę też bardzo ważną rolę dla kuratora, który takiego skazanego "rozlicza"...

Za ten post autor Martinov otrzymał podziękowania - 2
Deck(22 mar 2020, 20:28), jazen(23 mar 2020, 12:54)
Ocena:8%
 
Martinov
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 lut 2009, 20:47
Lokalizacja: ?ląsk
Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: kgb14 » 23 mar 2020, 10:35

Mam pedofila w SDE. Do niczego nie doszło ( prowokacja) . Pracuje. 12 godz poza domem ( praca oddalona o 100 km- codzienne dojazdy ). Podobnie jak i przed czynem . Grzeczny , miły, kulturalny, nawet sympatyczny. Poniósł karę , ponosi ...czy nie ?
,,Oponiarz''

,,One To-Day is Worth
Two To-Morrows''
Obrazek
Awatar użytkownika
kgb14
k.zawodowy
k.zawodowy
 
Posty: 2656
Rejestracja: 30 paź 2007, 23:23
Lokalizacja: Opole
Podziękował : 119 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: Sasquatch » 26 mar 2020, 15:53

projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/ ... le/299.pdf

a tam na stronie 121 projektu
Art. 14. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2019r. poz. 676, 679, 1694, 2020 i 2070) w art. 43la:
1) w § 1 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 § 2 Kodeksu karnego;”;
2) § 6 otrzymuje brzmienie:
„§ 6. Przepisy § 1–5 stosuje się odpowiednio do skazanego, któremu wymierzono dwie lub więcej niepodlegających łączeniu kar pozbawienia wolności, które skazany ma odbyć kolejno, nieprzekraczających w sumie jednego roku i 6 miesięcy.”.

Za ten post autor Sasquatch otrzymał podziękowania - 2
Roxanne(26 mar 2020, 22:41), Ultima(27 mar 2020, 19:35)
Ocena:8%
 
Sasquatch
Mod
Mod
 
Posty: 1161
Rejestracja: 10 sty 2012, 22:51
Podziękował : 245 razy
Otrzymał podziękowań: 962 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: BartK » 05 kwie 2020, 10:49

W uzasadnieniu czytamy, że koszt utrzymania jednego SDE to 20% utrzymania w ZK. Zatem już się pogubiłem czy z tym podwyższeniem progu do 18 mcy chodzi o epidemię czy o pieniądze.
Odnośnie samego dozoru elektronicznego to mam teraz chłopaka, który pozostawał pod zwykłym dozorem, sąd zarządził wykonania kary za popełnienie przestępstwa w okresie próby i teraz odbywa karę w SDE. Po uzyskaniu zgody na SDE nawet nie musiał zmieniać swojego trybu życia. Od 8 do 16 praca, po godzinie w każdą stronę dojazd, potem dom i gierki na komputerze. Cała niedziela też gierki. I jaką on poniósł karę? Dalej upieram się przy tym, żeby był ustawowy limit dobowy pobytów poza miejscem odbywania kary do 6 godzin. Jak się komuś nie podoba to może zostać w ZK. Wtedy można mówić o jakiejś tam karze.

Za ten post autor BartK otrzymał podziękowanie od
magdasia(07 kwie 2020, 0:48)
Ocena:4%
 
Awatar użytkownika
BartK
VIP
VIP
 
Posty: 1242
Rejestracja: 25 kwie 2005, 23:07
Lokalizacja: Szczecin-Centrum
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 12 razy

Re: dozór elektroniczny

Postautor: ortizop » 27 sie 2022, 11:01

Czy wiesz coś o stwardnieniu rozsianym, co w niedalekiej przyszłości radykalnie zwiększy liczbę kart dostępu SDE dla kuratorów sądowych?
ortizop
 
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2022, 9:40
Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kuratorzy dla dorosłych

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości